اگر شغل آزاد ندارید حتما یکی از دغدغه های بزرگتان مبلغی است که بعد از پایان کار یا در پایان هرماه به شما پرداخت می شود. شاید همین حالا هم که این مطلب را می خوانید از جمله کسانی باشید که از حقوق تان چندان رضایتی ندارید و به دوستان و آشنایان سپرده اید که اگر کار بهتری سراغ داشتند حتما شما را مطلع کنند.

احتمالا شغلی را که به دنبال آن هستید به راحتی نخواهید یافت اما بد نیست بدانید کشورهایی در دنیا وجود دارند که بیشترین حقوق و دستمزد را پرداخت می کنند. در بخشی از گزارش «سازمان جهانی کار» که به بررسی اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۳ پرداخته، کشورهایی ردیف شده اند که بیشترین افزایش دستمزد را تجربه کرده اند. کشورهای آسیایی در این لیست جایگاه چشمگیری را به خود اختصاص داده اند. در این مطلب با نام این ۱۰ کشور آشنا می شویم.

تایلند
تا سال ۱۹۳۹ نام رسمی این کشور «سیام» بود. از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ نیز سیام خوانده می شد تا آنکه با اعلام رسمی دولت نام آن به تایلند تغییر یافت. واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، که اکثریت مردم کشور را تشکیل می دهند، به معنی «لبخند» نیز هست. «تایلند» با جای گرفتن در رتبه نخست این گزارش باعثشده که نام قاره آسیا درصدر قرار بگیرد. گزارش سازمان جهانی کار نشان می دهد که درصد خالص افزایش دستمزد در این کشور تازه صنعتی شده بالغ بر ۴۲ درصد است.

پرو
«جمهوری پرو» در آمریکای جنوبی واقع شده است. پایتخت این کشور «لیما» است و از شمال با «اکوادور» و «کلمبیا»، از شرق با «برزیل»، از جنوب شرقی با «بولیوی»، از جنوب با «شیلی» و از غرب با اقیانوس آرام هم مرز است. «پرو» کشوری در حال پیشرفت است که کمپانی های آن بالغ بر ۲۹ درصد خالص به دستمزدها افزوده اند. فعالیت های اصلی اقتصادی در این کشور شامل فعالیت در زمینه معدن، کشاورزی و ماهیگیری است.

برزیل
کشور «برزیل» بزرگ ترین و پرجمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی است. «برزیل» یکی از کشورهایی است که رشد سریع اقتصادی را در دنیا تجربه می کند. این کشور دارای زمین های کشاورزی وسیع و جنگل های استوایی است و با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کاری غنی، قدرتمندترین اقتصاد آمریکای جنوبی است. گزارش ها نشان می دهد که کارمندانی که در برزیل مشغول به کار هستند بالغ بر ۲۹ درصد خالص افزایش حقوق را در سال ۲۰۱۳ میلادی تجربه کرده اند.

هند
اقتصاد هند چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. هند باوجود رکود اقتصادی جهانی با رشد اقتصادی متوسط بالاتر از ۸ درصد طی چند سال گذشته به یک قدرت اقتصادی تبدیل شده است. مهم ترین صنایع کشور «هندوستان» عبارتند از تولید منسوجات، ماشین های سنگین، صنایع مخابراتی، نرم افزار و بیوتکنولوژی. براساس گزارش منتشر شده در زمینه افزایش دستمزد، کارمندان این کشور به صورت خالص افزایش ۲۸ درصدی حقوق خود در سال ۲۰۱۳ را تجربه کرده اند.

شیلی
«شیلی» همواره به عنوان یک کشور مرفه شناخته می شود. دولت شیلی در سال ۲۰۰۱ آزادی بیشتری را در بازارهای سرمایه پیاده کرد. مردم شیلی از ابزارهای مالی جدیدی همچون وام های سرمایه گذاری مسکن، حقوق خرید و فروش ارز، مقاطعه کاری، لیزینگ، و کارت های اعتباری برخوردار شده اند. کارگران این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی با افزایش ۲۸ درصدی حقوق و دستمزد خود روبه رو شده اند.

ترکیه
اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است. بخش خصوصی اقتصاد ترکیه نیز قوی و به سرعت در حال رشد است. افرادی که در «ترکیه» مشغول به کار هستند، انتظار دارند دستمزدشان در سال جاری میلادی بالغ بر ۲۶ درصد افزایش یابد. علاوه بر بانکداری، صنایع الکترونیک و تولید منسوجات، گردشگری یکی از راه های درآمد این کشور است که باعثرشد اقتصادی سریع آن نیز شده است.

آفریقای جنوبی
«آفریقای جنوبی» کشوری با درآمد متوسط همراه با منابع غنی و توسعه یافته از نظر مالی، قانونی، ارتباطات، انرژی و بخش های حمل و نقل و دارای بازار سهام است. «آفریقای جنوبی» کشوری «چند قومی» است که هنوز بسیاری از ساکنان آن در حال مبارزه برای یافتن کار مناسب هستند. با این حال این مسئله باعثنشده است که شرکت های این کشور از افزایش حقوق کارمندان خود در سال جاری میلادی غافل بمانند: ۲۶ درصد افزایشی است که روی دستمزد حقوق بگیران اعمال شده است.

آلمان
آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد و سطح بالا از نوآوری و بزرگ ترین اقتصاد ملی در اروپاست. کشور «آلمان» به عنوان یکی از بزرگ ترین و مهم ترین قطب های اقتصادی جهان نیز شناخته می شود. از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا از لحاظ سرمایه، ۳۷ کمپانی در آلمان قرار دارد. در سال ۲۰۱۳ میلادی، کارمندان این کشور افزایش ۲۳ درصدی حقوق خود را تجربه کرده اند.

استرالیا
«استرالیا» کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج احاطه کرده است. این کشور معادن فراوانی نیز دارد. صنایع این کشور در سال جاری میلادی حقوق کارمندان خود را ۲۲ درصد افزایش داده اند.

نیوزلند
نیوزلند یا زلاند نو کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است. بیشتر جمعیت نیوزلند را مهاجران اروپایی(به ویژه بریتانیایی و ایرلندی) تشکیل می دهند. مهم ترین اقلیت هم رنگین پوستان «مائوری» هستند که از هزار سال پیش ساکن این سرزمین شده اند. اقلیت های کوچک تر ساکن نیوزلند آسیایی ها و پولینزی ها هستند که بیشتر در شهرهای بزرگ سکونت دارند. «نیوزلند» در سال جاری میلادی بالغ بر ۲۲ درصد به حقوق کارمندان و کارکنان خود افزوده است.
بازنشر از اقتصاد ایران آنلاین