ملت ایران:مایکروسافت شرکتی پیشرو در زمینه توسعه و تولید نرم افزار و اپلیکیشن های کامپیوتری است. این شرکت در زمینه های دیگر مانند انتشار کتاب و عناوین چند رسانه ای، تولید کنسول های بازی و وسایل قابل حمل الکترونیکی مانند تبلت نیز فعال است. مهمترین محصولات تولیدی مایکروسافت سیستم عامل ویندوز، نرم افزار آفیس و کنسول ایکس باکس هستند.

در سال ۱۹۷۵، " بیل گیتس " و " پل آلن " از زبان برنامه نویسی بیسیک در کامپیوترهای شخصی اولیه به نام " التایر " استفاده کردند. اندکی پس از آن، گیتس و آلن شرکت مایکروسافت را تاسیس کردند که نام آن برگرفته از دو کلمه " مایکروکامپیوتر " و " سافت ور " بود. طی چند سال بعد، گیتس و آلن زبان بیسیک را پالایش کرده و زبان های برنامه نویسی دیگر را توسعه دادند. در سال ۱۹۸۰، شرکتIBMدرخواستی مبنی بر تولید سیستم عامل برای کامپیوترهای شخصی تولیدی خود را به مایکروسافت ارائه کرد. بر همین اساس، مایکروسافت سیستم عاملی را از شرکتی دیگر خریداری کرده و با اصلاح و سفارشی سازی آن،" MS - DOS "را معرفی کرد.

این سیستم عامل در سال ۱۹۸۱ به همراه کامپیوترهایIBMروانه بازار شد. پس از آن، اکثر تولیدکنندگان کامپیوترهای شخصی از سیستم عاملMS - DOSدر محصولات خود استفاده کردند که درآمد و سود چشمگیری را برای مایکروسافت به همراه داشت. تا اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی بیش از ۱۰۰ میلیون کپی از این سیستم عامل به فروش رسیده و رقبای خود را به طور کامل از میدان بیرون کرده بود.

جایگاه مایکروسافت با معرفی سیستم عامل " ویندوز " در سال ۱۹۹۰ که از رابط کاربری گرافیکی بهره می برد، مستحکم تر شد. بسته نرم افزاری آفیس برای ویندوز نیز در همین سال روانه بازار شد. تا سال ۱۹۹۳، ویندوز ۳.۰ و نسخه های بعدی آن نرخ فروش یک میلیون کپی در ماه را به ثبت رسانده و حدود ۹۰ درصد از کامپیوترهای جهان دارای سیستم عامل مایکروسافت بودند. در سال ۱۹۹۵، مایکروسافت ویندوز ۹۵ را روانه بازار کرد که برای نخستین بار در آنMS - DOSبه طور کامل با ویندوز یکپارچه شده بود.
در همان دوران مایکروسافت بخش نشر الکترونیک خود را به طور چشمگیری گسترش داد و فرهنگ جامع چند رسانه ای " اِنکارتا " به یکی از محصولات موفق این شرکت مبدل شد. همچنین، مایکروسافت با طیف گسترده ای از محصولات و خدمات، فعالیت های خود در بخش های خدمات اطلاع رسانی و صنایع تفریحی را آغاز کرد که از آن جمله می توان به مایکروسافت نت ورک وMSNBCاشاره کرد. در نتیجه تا اواسط دهه ۱۹۹۰، مایکروسافت به یکی از قدرتمندترین و سودآورترین شرکت ها در تاریخ آمریکا مبدل شد. حتی در زمان رکود سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ نیز درآمد خالص این شرکت افزایش یافته و به بیش از ۱۴ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۰۹ رسید.
به دلیل موفقیت چشمگیر در بازار نرم افزار، مایکروسافت اندکی با اخیر فرصت های تجاری سیستم های شبکه و اینترنت را شناسایی کرد. در سال ۱۹۹۳، ویندوزNTکه امکان پیوند چندین کامپیوتر مجزا را فراهم کرده و بهبود امنیت شبکه را ارائه می کرد، معرفی شد. همچنین، مایکروسافت نرم افزار جستجوی اینترنتی خود به نام " اینترنت اکسپلورر " را به صورت رایگان عرضه کرد. تا سال ۱۹۹۶، مایکروسافت اکسپلورر و ویندوز را یکپارچه سازی کرد.

در سال ۲۰۰۱ و با توجه به موفقیت خیره کننده کنسول پلی استیشن سونی، مایکروسافت کنسول ایکس باکس را روانه بازار کرد. در سال ۲۰۰۲، ایکس باکس لایو، شبکه بازی پهن باند برای کنسول مایکروسافت راه اندازی شد. نسل بعدی کنسول مایکروسافت به نام ایکس باکس ۳۶۰ در سال ۲۰۰۵ روانه بازار شد. تا سال ۲۰۱۰، ایکس باکس ۳۶۰ عنوان پر فروش ترین کنسول در بازار آمریکا را به خود اختصاص داد، اما کاهش قیمت آن طی سالیان گذشته، افت ۶ درصدی درآمد بخش سرگرمی مایکروسافت را به همراه داشت.

آغاز ایجاد تغییرات اساسی در سیستم عامل ویندوز به سال ۲۰۰۱ و طی پروژه ای به نام " لانگ هورن "(شاخ دراز) کلید خورد. اما به دلایل مختلف از جمله افزایش امنیت و یکپارچگی بیشتر با طیف گسترده ای از تجهیزات سرگرمی در دنیای الکترونیکی مدرن، نسخه جدید ویندوز که به " ویستا " تغییر نام داده بود در سال ۲۰۰۷ معرفی شد. اما در مقایسه با نسخه موفق ویندوزXP، ویستا با مشکلات بسیاری مانند نیاز به ریزپردازنده هایی بسیار سریع و حجم بالای حافظه کامپیوتر برای عملکرد مناسب مواجه بود. ویندوزXPنسبت به نسخه های قبلی ویندوز از امنیت و ثبات بالاتری برخوردار بود و نرم افزارهای بسیاری نیز برای آن عرضه شده بودند. از این رو، مصرف کنندگان تمایل چندانی به تغییر سیستم عامل کامپیوترهای خود نداشتند.

افزون بر مشکلات ویندوز ویستا، رقابت در بازار نیز رو به افزایش بود. سیستم عامل " مک " اپل در کنار موفقیت چشمگیر محصولاتی مانند آی فون و آی پاد و همچنین، سیستم عامل لینوکس با معرفی نسخه هایی مانند " اوبنوتو " بیش از پیش مایکروسافت را زیر فشار قرار داده بودند. اما به رغم تمامی مشکلات مایکروسافت همچنان تسلط خود بر بازار را حفظ کرده و با معرفی ویندوز ۷ در سال ۲۰۰۹ بار دیگر توجه کاربران را به سوی خود جلب کرد.

در سال ۲۰۱۱، مایکروسافت شرکت اسکایپ را به قیمت ۸.۵ میلیارد دلار خریداری کرد که در آن زمان بزرگترین خرید مایکروسافت در تاریخ این شرکت محسوب می شد. مایکروسافت اضافه کردن اسکایپ به ایکس باکس، اوت لوک و گوشی های هوشمند ویندوزی را برنامه ریزی کرده و این شرکت را در رقابت با خدمان گفت و گوی صوتی اپل و خدمات ارتباطی اینترنتیVoiceگوگل قرار داد.

معرفی تبلت آی پد توسط شرکت اپل و روند نزولی استفاده از کامپیوترهای شخصی مایکروسافت را بر آن داشت تا بار دیگر تغییراتی گسترده در سیستم عامل ویندوز و هماهنگی هرچه بهتر آن با سیستم های لمسی را در دستور کار خود قرار دهد. نتیجه حرکت مایکروسافت در این مسیر معرفی سیستم عامل ویندوز ۸ و تبلت " سرفیس " بود.

در سال ۲۰۰۰، بیل گیتس از سمت مدیرعاملی مایکروسافت کناره گیری کرد و " استیو بالمر " جایگزین وی شد. در سال ۲۰۰۸، گیتس از فعالیت روزانه در شرکت نیز کناره گیری کرد، اما همچنان به عنوان رئیس هیئت مدیره مایکروسافت باقی ماند. اگرچه بسیاری نگران تغییر مدیریت در مایکروسافت بودند، اما این شرکت همچنان جایگاه خود به عنوان یکی از برندهای مطرح در زمینه های مختلف مانند سیستم های عامل کامپیوتر، نرم افزارهای تولید و محصولات و خدمات سرگرمی را حفظ کرده است.
پول نیوز