ملت ایران: در حالیکه شورای رقابت در انتظار دریافت آنالیز بخشی هر خودرو از سوی بانک مرکزی برای تعیین نهایی قیمت رسمی خودروهاست، برآورد گروه خودروسازی سایپا از تورم بخشی و قیمت دو محصولش منتشر شده است.
دیروزدر حالی آنالیز قیمتی دو محصول گروه خودروسازی سایپا منتشر شد که قیمت های قید شده در آن بیش از ۱۱۰ درصد افزایش نسبت به قیمت های پایه فروردین ۹۱ نشان می دهد.
در آنالیز قیمتی گروه خودروسازی سایپا، قیمت پراید ۱۳۱ مدل SX با ارز مبادله ای حدود ۲۰ میلیون تومان و ارز آزاد ۲۲ میلیون تومان برآورد شده است. این شرکت بهای تیبا با ارز مبادله ای را حدود ۲۴ میلیون تومان و با ارز آزاد را حدود ۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد کرده است.
این اقدام در حالی صورت گرفته که هنوز بانک مرکزی نظر خود در مورد تورم بخشی خودروها را اعلام نکرده و از نظر شورای رقابت نیز تنها مرجع صلاحیت دار برای این اقدام، بانک مرکزی است.
در واکنش به این اقدام، یک عضو شورای رقابت هرگونه تعیین قیمت خودروها به نرخی بالاتر از قیمت های بازار را غیر قانونی دانسته است.
نادر قاضی پور تاکید کرده که اگر خودروسازان قیمتی بالاتر از قیمت های بازار ارائه می کنند، هدفشان کسب درآمدهای کذایی است که از نظر قانونی غیر مجاز بوده و شورای رقابت با چنین اقداماتی برخورد خواهد کرد.
هم اکنون قیمت پراید ۱۳۱ مدل SX در بازار آزاد معادل ۱۵ میلیون تومان و تیبا ۱۸ میلیون تومان است.