به گزارش ملت ایران به نقل از افکارنیوز، شورای رقابت اوایل هفته با ارائه جدولی، نرخ «تورم بخشی» پنج خودرو پرتیراژ داخلی را اعلام کرد و طی آن مشخص شد خودروهای پراید، پژو ۴۰۵، سمند، تیبا و رانا در شش ماه دوم امسال به ترتیب ۳/۲۱ درصد، ۹/۴۱ درصد، ۶/۳۷ درصد، ۹/۳۷ درصد و ۳۹ درصد تورم(رشد هزینه تولید) داشته اند.
اتفاقا این پنج خودرو پس از آنکه دولت رای به آزادسازی قیمت ها داد، چند میلیون تومان گرانی را تجربه کردند، به نحوی که مثلا رانا تبدیل به خودرویی ۳۲ میلیونی شد و قیمت پراید هم به بالای ۱۷ میلیون تومان رسید.

خودروسازان معتقدند رشد نرخ ارز و دسترسی محدود به ارز مبادله ای، قیمت خودرو را افزایش داده است، مخصوصا اینکه آنها مجبور شده اند از ارز آزاد برای خریدهای خارجی خود استفاده کنند.
حالا اما شورای رقابت که خود را تک مرجع تعیین قیمت خودرو می داند، می گوید با احتساب تورم بر اساس ارز آزاد و مبادله ای، قیمت خودرو باید کاهش بیابد. به عبارت بهتر، خودروسازان باید همان طور که قیمت ها را میلیونی بالا بردند، میلیونی هم کاهش دهند.

طبق جدولی که شورای رقابت ارائه کرده، پراید باید با قیمتی برابر با ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار(بر اساس ارز آزاد) و ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان(بر اساس ارز مبادله ای) عرضه شود. قیمت پژو ۴۰۵ نیز بر اساس ارز آزاد ۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده و بر اساس ارز مبادله ای نیز باید ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش برسد. از نظر شورای رقابت، سمند هم مطابق با ارز آزاد قیمتی برابر با ۲۴ میلیون تومان دارد و متناسب با ارز مبادله ای نیز قیمت آن به ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد. همچنین محاسبات نشان می دهد قیمت تیبا بر اساس ارز آزاد ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و طبق ارز مبادله ای به ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش می یابد. رانا هم قیمتی برابر با ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان(بر اساس ارز آزاد) و ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متناسب با ارز مبادله ای دارد. این در حالی است که هم اکنون پراید قیمتی بیش از ۱۶ میلیون تومان دارد و پژو ۴۰۵ و سمند هم به ترتیب ۵/۲۲ و ۲۶ میلیون تومان در نمایندگی ها به فروش می رسند. رانا و تیبا هم به ترتیب قیمتی برابر با ۳۲ و ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارند. این یعنی با توجه به محاسبات شورای رقابت، خودروسازان قیمت محصولات خود را چند میلیون بیش از نرخ واقعی شان تعیین کرده اند.