به گزارش ملت ایران به نقل از افکارنیوز، چند روزی بیشتر به پایان سال ۹۱ باقی نمانده و همه چیز رنگ و بوی بهاری پیدا کرده است؛ از خیابانها و پارکها گرفته تا جای جای شهر، همگی بوی بهار می دهد، این بهاری شدن اما به بازار میوه نیز رسیده است و ورود میوه های نوبرانه، رنگ و لعاب جدیدی به بازار این کالا داده است.

در این میان، ورود میوه های تابستانی البته با قیمتهای بالا، سبب شده است تا مردم احساس بیشتری نسبت به تغییر فصل در بازار میوه داشته باشند و تغییرات فصلی را در بازار میوه هم احساس کنند. در این میان، ورود میوه های نوبرانه به بازار به دلیل اینکه قیمتهای بالایی دارد، در بسته بندی های کوچک عرضه می شود و به صورت گرمی در اختیار مردم قرار می گیرد.

البته مردم هم توقع ندارند میوه ای که فصل آن نیست را به صورت کیلویی خریداری کرده و به منزل ببرند، بلکه به دلیل اینکه تنها طعم این میوه ها را بچشند، اندکی از آن خریداری کرده و طعم آن را امتحان می کنند. در عین حال، بازار میوه های زمستانی همچنان داغ است و قیمتها نیز به دلیل بالا رفتن تقاضا، اندکی افزایش یافته است، البته میوه های تنظیم بازاری نیز به بازار وارد شده است که شاید اندکی در متعادل کردن قیمت موثر باشد.

در عین حال، امسال بازار میوه هایی که در داخل تولید ندارند و واردات آنها همه ساله برای تامین نیاز شب عید صورت می گرفته، امسال بدون حمایت دولتی وارد بازار شده است و به همین دلیل قیمتهای بالایی دارد. نمونه آن هم موز است که به دلیل اینکه با ارز آزاد وارد کشور شده است و حتی دولت به آن ارز مبادلاتی هم نداده است، قیمتهای گزافی دارد و اختلاف قیمت آن در میادین میوه و تره بار با دیگر نقاط شهر، گاه به ۱۲۰۰ تومان هم در هر کیلوگرم می رسد.

میوه‎های دیگری همچون آناناس نیز که تا پیش از سختگیری ها برای تخصیص ارز، به قیمت ۱۰ هزار تومان در بهترین نوع خود عرضه می شد، اکنون به ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان رسیده است و همین امر سبب شده تا قدرت خرید مردم نسبت به آن به شدت کاهش یابد و کمتر کسی جرات این را داشته باشند که به جای خرید ده کیلو میوه به طور متوسط، یک عدد آناناس را با خود به منزل ببرد.

به هرحال بازار خرید میوه و عرضه میوه های تنظیم بازاری این روزها گرم است و مردم هم اشتیاق بیشتری به خرید نشان می دهند، چراکه از چند روز دیگر باید میزبان میهمانان خود باشند که برای تازه کردن دیدار، به منزل آنها خواهند آمد.

کیفیت میوه های تنظیم بازاری

بررسی های میدانی مهر نشانگر این است که اگرچه دولت تلاش کرده است که امسال میوه های تنظیم بازاری را به قول خودش با کیفیت عرضه کند، اما استقبال مردم آنگونه که حسن رادمرد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که مسئولیت تنظیم بازار را به عهده دارد، می گوید مطلوب نیست و مردم تنها دلیل خرید میوه های تنظیم بازاری را تفاوت قیمت آن می دانند.

این در شرایطی است که البته همه ساله عرضه میوه تنظیم بازاری به این شکل بوده است و برخی از مردم از خرید این میوه‎ ها راضی و برخی دیگر ناراضی بوده اند. به هرحال باید صحبت های مردم را هم در این رابطه شنید و قضاوت را نه به تعریف های مسئولان دولتی بلکه به مردم که ذی نفعان اصلی خرید میوه های تنظیم بازاری هستند سپرد.

یکی از افرادی که برای خرید پرتقال تنظیم بازاری به میادین میوه و تره بار خیابان سئول آمده است، در گفتگو با خبرنگار مهر از کیفیت میوه عرضه شده به طور نسبی ابراز رضایت می کند و می گوید: کیفیت میوه نسبتا خوب است و قیمت آن ولی تفاوت فاحشی با مغازه ندارد.

وی می افزاید: البته کیفیت میوه عرضه شده در تمام نقاط تهران مشابه نیست و برخی از میوه های عرضه شده، از کیفیت کمتری برخوردار هستند که به نظر می رسد مسئولان بسته به مناطق تهران و شمال شهر و جنوب شهر، میوه ها را به لحاظ کیفی دسته بندی کرده اند.

یکی دیگر از خریداران میوه تنظیم بازاری می گوید: بیشتر مانورها بر روی میوه شب عید که از سوی دولت توزیع می شود و نرخ مناسب تری دارد، تبلیغاتی است و کیفیت آنچنان هم که گفته می شود خوب نیست.

وی می افزاید: میوه ای که توزیع می شود از سوی مباشران مختلف است و کیفیت های گوناگونی دارد که باید نظارت شود تا کیفیت یکسان باشد تا مردم در خرید خود دچار اشتباه نشوند.

قیمت انواع میوه در بازار آزاد

بررسی های میدانی مهر نشانگر این است که تفاوت قیمت میان انواع میوه در بازار میوه و تره بار با مغازه ها در مناطق مرکزی شهر بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم است و البته در موز به ۱۲۰۰ تومان هم میرسد، چراکه موز در میادین میوه و تره بار ۴ هزار تومان و در مغازه های سطح شهر بین ۵۰۰۰ تا ۵۲۰۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم موز در بازار آزاد ۵۲۰۰ تومان، هر عدد آناناس ۱۸ هزار تومان، هر کیلوگرم پرتقال تامسون مجلسی ۲۸۰۰ تومان، پرتقال شمال ۲۲۰۰ تومان، پرتقال تامسون معمولی ۱۸۰۰ تومان، پرتقال تامسون جنوب ۱۶۰۰ تومان و پرتقال تنظیم بازاری ۱۵۰۰ تومان است.

همچنین هر کیلوگرم سیب تنظیم بازاری ۱۶۰۰ تومان، سیب قرمز مجلسی ۲۵۰۰ تومان، سیب زرد ۲۴۰۰ تومان، خیار ۱۵۰۰ تومان، توت فرنگی ۱۴ هزار تومان، چغاله بادام ۲۸ هزار تومان، کیوی ۱۸۰۰ تومان و لیموشیرین ۱۷۰۰ تومان است.

در عین حال، هر کیلوگرم انار ۳۵۰۰ تومان، نارنگی ۲۵۰۰ تومان و هندوانه در میادین میوه و تره بار ۱۸۰۰ تومان و در مغازه ها ۲۵۰۰ تومان است.