ملت ایران: نام میدان فردوسی و چهارراه استانبول قطعا " همه را بیاد صرافی و تهیه انواع پول و ارز می اندازد. به غیرازوجود بانک ها و صرافی ها ومراکز اداری رسمی، این محدوده همیشه شاهد برو بیا و حضور دستفروشانی است که کالاهای خاص را عرضه می کنند که شما در دیگر نقاط شهر، این کالاها را نمی یابید!

دلالانی که در طول سال با فعالیت خاص خود، بازار کاذبی برای حضور درکنارخیابان ایجاد می کنند. این روزهاکه در آستانه نوروز قرارداریم درسایه غفلت مسئولان وناکارآمدی سیستم بانکی، کاروبارشان سکه است وباراه انداختن بازار سیاه " فروش اسکناس نو " تقاضای مصرف کنندگان راپاسخ می دهند.

دستفروشان کنارخیابان فردوسی با همدستی برخی از پرسنل بانک ها اقدام به تهیه اسکناس های نو می کنند و پول رایج مملکت را به مردم گرانتر از قیمت واقعیش عرضه می کنند!!؟

ازکارمندان بانک می خریم!
بعد از گذشتن از مغازه های چرم فروشی و صرافی، کم کم بساط فروشندگان انواع اسکناس که به فاصله چند متر از هم ایستاده اند، پیدا می شود. شکل ظاهری کاسبی شان یک کیف سامسونت مستعمل است که به حالت ۹۰ درجه باز شده ومکانی برای خودنمایی اسکناس های تا نخورده است. یکی از فروشندگان بیشتر سلیقه به خرج داده و روی اسکناس ها شیشه ای هم گذاشته که حالت ویترین به آن داده است. نزدیک می روم و بعد از جلب اعتماد وی، سر صحبت را با اوباز می کنم.

اولین سوالم این است که اسکناس های نو را از کجا تهیه می کنند؟ وی در پاسخ می گوید: از کارمندان بانک می خریم. بلافاصله می پرسم: با آنها آشنا هستید؟ قبل از تمام شدن حرفم بلافاصله می گوید: آشنا فقط خود پول است، پول.

وی ادامه می دهد البته مردم عادی هم برای فروش پول به اینجا می آیند. در بساطش اسکناس با هر مبلغی یافت می شود، حتی بسته ۱۰ تومانی(قیمت واقعی این بسته۱۰۰۰ تومان است) که به مبلغ ۴۰ هزار تومان بفروش می رسد. وقتی علت قیمت بالای این بسته ها را می پرسم، می گوید: خودم به قیمت ۳۷هزار تومان می خرم. این اسکناس ها دیگر چاپ نمی شوند و از چرخه اقتصادی خارج شده اند. اینها بیشتر جنبه کلکسیونی دارندو خیلی هم طالب دارند.
فروش اسکناس نو یکی از شاخه های کار ما است
کمی آنطرف تر بساط دیگری است که از بقیه کامل تر است، چرا که انواع اسکناس نو وکهنه قدیمی و سکه های قدیمی ایرانی و خارجی درآن یافت می شود.. وقتی درباره قدمت سکه ها می پرسم، جواب می دهد: سر وکار من بیشتر با کلکسیونرهاست. بلافاصله بعد از اتمام صحبتش از او می پرسم: پس این اسکناس های رایج مملکت اینجا چه می کنند؟ پاسخ می دهد: این یکی از شاخه های کار ما است که نزدیک سال نو رونق پیدا می کند، اما کار اصلی من این نیست.
وی ادامه می دهد: حدود ۳۰ سال است که به این حرفه مشغولم و تا جایی که یادم است در رژیم سابق هم فروش غیرقانونی اسکناس نو انجام می شد. از وی می پرسم: اوج زمان کار شما چه زمانی است؟ به نشانه فکرکردن کمی مکثمی کند ومی گوید: عید غدیر و عید نوروز و آخرهفته ها که مراسم عروسی بیشتر برگزار می شود، اوج کار ما است.

بانک هابه گردش حساب مشتری اسکناس نو می دهند!
سمت دیگر پیاده رو پدر و پسری در حال حساب وکتاب هستند. یک بسته اسکناس ۱۰۰۰ تومانی را ۱۱۰هزارتومان می خرند. از آنها می پرسم: چرا از بانک تهیه نکردید؟ پدر درجوابم می گوید: به بانک مراجعه کردیم، اما فقط به صاحبان حسابهای فعالشان اسکناس نو می دادند. با ناراحتی ادامه می دهد: مجبوریم با هزینه اضافی، اسکناس نو تهیه کنیم، نمی دانم این دلالان از کجا می آورند که به دست ما نمی رسد؟
رونق ساله های گذشته را ندارد
سر نبش چهار راه دو فروشنده ظاهرا " به صورت شریکی کار می کنند. هردو با وسواس زیاد سرگرم شمارش پول ها وراه انداختن مشتریان هستند. وقتی می پرسم اسکناس ها را از کجا تهیه می کنید؟ می گوید: کارمند بانک، شب ها با یک کیسه بزرگ همین جا پول ها را می فروشد. از وی می پرسم شغل شما همین است؟ در پاسخم می گوید: این یکی از شغل های من است. من باز نشسته نیروی انتظامی هستم، تاظهر اینجا هستم بعد از ظهر با ماشین مسافرکشی می کنم وشب ها در یک مجموعه نگهبانی می دهم. اما اگر تا صبح هم کار کنم باز کم می آورم. وی ادامه می دهد: امسال اوضاع اقتصادی روی کاسبی ما هم تاثیر منفی گذاشته و رونق سال های قبل را ندارد.
مابین صحبت های ما فردی اتو کشیده و موجه برای خرید اسکناس نو می آید و سریع وارد بحثما می شود و می گوید: خرید و فروش پول در فقه حرام است، اما وقتی مردم به صورت شرعی و قانونی قادر به تهیه آن نباشند، مجبورند به صورت غیرقانونی اقدام کنند. بعد از خریدش از وی می پرسم:::: چطور حاضر شدید مبلغ اضافه تر برای اسکناس ها بپردازید؟ به دستش اشاره می کند و میگوید باور کنید انگار این مبلغ اضافه را از گوشت بدنم جدا کردند، اما مجبور هستم.

همین لحظه رهگذری قیمت یک بسته ۲۰هزار تومانی را می پرسد، در پاسخ می شنود۲۱۰ هزار تومان. او دیگر مکثنمی کند فقط با عصبانیت می گوید: خداروشکر، دزدی از این بالاتر…
آخرین فردی که با او صحبت می کنم یکی از فروشنده هایی است که تحلیل جالبی از این وضع دارد، او می گوید: اظهر من الشمس است که عمده تخلف از سوی بانک ها است. متاسفانه هم سیستم توزیع کننده اسکناس نو ایراد دارد، هم سیستم نظارت. کنترلی در کار نیست و بانک ها هم هر آماری به نفعشان است ثبت می کنند، طوری که آب از آب تکان نخورد.
به اطلاع خوانندگان گرامی می رسانیم، اگر شما هم از جمله افرادی هستید که مشکل تهیه اسکناس نو دارید لازم است قیمت ها را بدانید: اسکناس هایی که تجدید چاپ نمی شود از همه گرانتراست؛ برای مثال بسته اسکناس ۲۰۰ تومانی به مبلغ ۳۲ تا ۳۵ هزار تومان یا بسته اسکناس ۱۰۰ تومانی به مبلغ ۳۰ هزار تومان به فروش می رسد…

در مورد اسکناس های با مبلغ بالاتر تفاوت قیمت با قیمت اصلی اسکناس کمتر است. مثلا " یک بسته اسکناس ۱۰ هزارتومانی به مبلغ یک میلیون و ده هزار تومان و بیشتر به صورت دانه ای به فروش می رسد.