به گزارشملت ایرانبه نقل از افکار نیوز: سال پیش بود که سکه به طور ناگهانی قیمت‌ها را درنوردید و بالا رفت. در آن زمانسکهتوانست خود را به ۱میلیون تومان برساند و موجب تعجب همگان شود.

امسال از مهرماه مشابه اتفاق سال گذشته رخ داد و سکه این بار نه تنها رکورد یک میلیون تومانی بلکه رکورد یک میلیون و ۴۰۰هزار تومانی را به نام خود ثبت کرد. امسال اما افزایش سکه روندی ادامه‎دار داشت و به مانند سال گذشته هیچگاه قیمت پایین‌تر از یک میلیون تومان را به خود ندید.

در حقیقت امسال پس از افزایش ناگهانیقیمت سکه، این دایره طلایی تنها بالا‌تر از خط یک میلیون و ۲۰۰هزار تومانی نوسان می‌کرد.

تنها کمتر از یک ماه مانده به پایان سال، در کمترین زمان ممکنسکهروند سقوط را در پیش گرفته است. در حالیکه روز دوشنبه، سکه طرح جدید و قدیم به ترتیب، یک میلیون و ۳۳۳ هزار و یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومانی را به ثبت رساند که پنج روز پیش قیمت سکه بعد از اعلام پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی، قیمت آن به یک میلیون و ۴۵۰هزار تومان نیز رسید.

چرا قیمت سکه و ارز کاهش یافت؟

بانک مرکزیدر حالی اقدام بهپیش فروش سکهبا قیمت یک میلیون و ۲۵۰هزار تومان کرده است که قیمت این سکه‌ها با احتساب سود سپرده ۲۰درصدی و مالیات بر ارزش افزوده شش درصدی بعد از شش ماه به یک میلیون و ۴۵۰هزار تومان می‌رسد.

به نظر می‌رسد کاهش قیمتارز و سکهبیش از آنکه متاثر از یک شایعه ضعیف باشد متاثر از افزایش عرضه توسطبانک مرکزیباشد. البته سخنان وزیر اقتصاد درباره کاهش نرخ ارز که «گشایش‌هایی در بازار ارز به وجود آمده و بانک مرکزی براساس منابع به دست آمده تلاش می‌کند عرضه‌ ارز را در روزهای پایانی سال افزایش دهد و همین امر موجب کاهش نرخ ارز در بازار شده است» این نظریه را تایید می‌کند.

مردم سکه‌ها را بفروشند یا نفروشند؟

هرگونه کاهش یا افزایش قیمت ناگهانی در هر بازاری از جمله بازارسکه، شوک محسوب می‌شود. کاهش‌های پی در پی قیمت سکه نیز در این روز‌ها متاثر از یک شوک روانی است تا تغییر یک مولفه اقتصادی. تغییر شاخص‌های اقتصادی هستند که می‌توانند روند قیمتی پایدار را ایجاد کنند. لذا به دارندگان سکه توصیه می‌شود که تحت تاثیر شایعات و شوک‎های بازار قرار نگیرند و از فروش آن خودداری کنند.