ملت ایران: رئیس کل بانک مرکزی، قیمت سکه پیش فروشی که قرار است از فردا سه شنبه آغاز شود را بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان اعلام کرد.

محمود بهمنی امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه قیمت پیش فروش سکه با نرخ قطعی مشخص شده است، گفت: قیمت سکه پیش فروشی که قرار است از فردا سه شنبه آغاز شود، کمی بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان خواهد بود.

وی افزود: مدت زمان اجرای دور جدید پیش فروش سکه و ادامه این برنامه در سال آینده بستگی به تقاضای مردم خواهد داشت.

به گزارش مهر رئیس کل بانک مرکزی پیش از این با اعلام اینکه هر فرد تنها می‌تواند ۵ سکه تمام بهار آزادی یا ۱۰ نیم سکه بهار آزادی پیش خرید کند، به مهر گفته بود: اشخاص حقیقی می‌توانند سکه پیش خرید کنند، ضمن اینکه اشخاص حقوقی به هیچ عنوان نمی‌توانند سکه پیش خرید کنند.

بهمنی وعده داده بود: سکه‌های پیش فروشی را سر موقع سررسید به متقاضیان تحویل خواهیم داد.

در همین حال، ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده از قیمت قطعی سکه در زمان تحویل از متقاضیان دریافت خواهد خواهد شد، ضمن اینکه سکه‌های پیش فروشی با زمان تحویل ۶ ماهه خواهد بود.

در حال حاضر قیمت هر سکه تمام طرح جدید در بازار یک میلیون و ۴۰۸ هزار تومان، طرح قدیم یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان، نیم سکه ۷۰۴ هزار تومان، ربع سکه ۴۳۷ هزار تومان و سکه گرمی ۳۰۷ هزار تومان است.

در واقع قیمت سکه پیش فروشی(بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان) بیش از ۱۱ درصد از قیمت بازار کمتر درنظر گرفته شده است. البته مالیات بر ارزش افزوده سکه تمام پیش فروشی(۶ درصد) حدود ۷۵ هزار تومان می‌شود که اگر این رقم را از رقم ۱۵۸ هزار تومان مابه‌التفاوت قیمت بازار و نرخ سکه پیش فروشی کم کنیم، رقم ۸۳ هزار تومان حاصل می‌شود که در این صورت، سهم این رقم از نرخ فعلی سکه در بازار حدود ۶ درصد می‌شود.