مصوبه شورای پول و اعتبار در دی‌ماه سال‌جاری برای افزایشمبلغ وام مسکندارای یک بخش ویژه بود که به زوج‌های جوان اختصاص یافت. مبلغ وام مسکن برای عموم متقاضیان در شرایطی از ۲۰میلیون تومان به ۳۵میلیون تومان افزایش یافت که وام ۵۰میلیون تومانی نیز برای زوج‌های جوان درنظر گرفته شد. بر این اساس تنها زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها از ۱۷دی‌ماه ۹۲به بعد باشد مشمول دریافت این وام می‌شدند اما پس از آن بانک مسکن به اعطای این میزان وام به متقاضیان دیگر هم تمایل نشان داد.

مدیران این بانک اعلام کردند به کسانی که نخستین خانه خود را خریداری می‌کنند نیز وام ۵۰میلیون تومانی اعطا خواهد شد. این بار رئیس مرکز برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن از احتمال اضافه شدن گروه‌های جدید به مشمولان این نوع وام خبر داده است. ابوالقاسم رحیمی انارکی نخستین گروه را افرادی دانست که تاکنون وام مسکن دریافت نکرده‌اند.

این مقام مسئول گفت: پرداخت تسهیلات ۵۰میلیونی به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها از ۱۷دی‌ماه ۹۲به بعد بوده و توسط شورای پول و اعتبار مصوب شده است، فعلاً به‌صورت آزمایشی خواهد بود، بنابراین بعد از ارزیابی عملکرد، این مصوبه به بقیه هم تعمیم داده خواهد شد که یکی از گروه‌ها افرادی هستند که هنوز تسهیلات دریافت نکرده‌اند.

به گفته رئیس مرکز برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن، پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیونی به زوجین برای خرید واحدهای مسکونی ۲۰ سال ساخت هم تعلق می‌گیرد. رحیمی انارکی گفت: برای تشخیص افرادی که فاقد مسکن هستند و به نوعی خانه اولی‌ها عنوان می‌شوند، ۳مرجع استعلام داریم که می‌توانیم براساس گزارش‌های این سه‌مرجع اقدام به پرداخت تسهیلات خرید مسکن کنیم.