ملت ایران: محدودیت درعرضه خودرو توسط خودروسازان با وجود وعده غضنفری مبنی بر توافق با خودروسازان برای افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو، باعثافزایش ۲۰۰ هزار تا ۱.۵میلیون تومانی قیمت‌ها در بازار شده است.

عرضه محدود خودرو توسط شرکت‌های خودروساز طی سال جاری باعثافزایش قیمت‌ها در بازار شده و در این شرایط با توجه به پایین بودن قدرت خرید مردم، بازار خودرو با رکود روبه‌رو شده است.

در عین حال روند افزایشی قیمت خودرو در بازار با وجود قول‌هایی که وزیر صنعت مبنی بر کاهش قیمت خودرو داده بود، ادامه دارد.

آخرین قیمت خودروهای بازار

در حال حاضر هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در بازار ۲۸ میلیون تومان معامله می‌شود که افزایش یک میلیون تومانی را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد. قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز در بازار با افزایش یک‌میلیون‌تومانی به ۳۴ میلیون تومان رسیده است.

هر دستگاه ۲۰۶ صندوق‌دار مدل V۲۰ نیز حدود ۲۸.۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که رشد ۱.۵ میلیون تومانی را نسبت به روزهای گذشته نشان می‌دهد. در مورد تندر ۹۰ مدل E۲ پارس خودرو نیز می‌توان به افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو در بازار اشاره کرد که در حال حاضر ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

قیمت تیانا نیز حدود یک میلیون تومان افزایش یافته و در بازار به ۱۱۹ میلیون تومان رسیده است. سانتافه نیز طی روزهای اخیر افزایش ۳ میلیون تومانی را تجربه کرده و در حال حاضر ۱۳۸ میلیون تومان معامله می‌شود.

قیمت سایر خودروها طی روزهای اخیر روندی ثابت داشته به‌‌طوری که تندر ۹۰ مدل E۲ ایران‌خودرو ۲۷ میلیون تومان و مدل E۱ این خودرو ۲۴ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. پژو ۴۰۵ نیز در بازار ۱۹ میلیون تومان و پژو پارس سال ۲۵ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

در مورد قیمت محصولات خانواده پراید نیز می‌توان به ثبات قیمت این خودروها طی روزهای گذشته اشاره کرد به‌‌طوری که در حال حاضر هر دستگاه سایپا ۱۳۲ مدل SX به قیمت ۱۳.۵ میلیون تومان و هر دستگاه سایپا ۱۳۱ مدل SX حدود ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود. قیمت سایپا ۱۱۱ مدل SX نیز در بازار ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

با افزایش قیمت خودرو موافقت می‌شود؟

در حالی وزیر صنعت، معدن و تجارت از برگزاری اولین جلسه خودروسازان با معاون اول رئیس‌‌جمهوری برای اتخاذ تصمیم درباره قیمت‌ خودرو خبر داد که پیش از این اخباری از دستورات رئیس‌‌جمهوری در این باره منتشر شده بود. هفته گذشته خودروسازان بزرگ در جلسه هیات دولت حضور یافته و گزارشی از وضعیت و مشکلات صنعت خودرو ارائه کردند.

طبق اخبار منتشره در این جلسه رئیس‌‌جمهوری دستور تشکیل کمیته‌ای با حضور معاون اول و معاون برنامه‌ریزی رئیس‌‌جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس‌ شورای رقابت را برای بررسی و تصمیم‌گیری درباره موضوعات کلان صنعت خودرو صادر کرده است.

به گفته دبیر انجمن خودروسازان ایران، در این جلسه رئیس‌‌جمهوری دستور داده که چگونگی تعیین قیمت خودرو براساس نرخ ارز مبادله‌ای یا در حاشیه بازار توسط این کمیته بررسی و اعمال نظر شود. دراین شرایط اولین جلسه این کمیته با حضور نمایندگان خودروساز و قطعه‌ساز و با ریاست معاون اول رئیس‌‌جمهوری برگزار و موارد مطرح مورد بررسی قرار گرفته است.

در این شرایط مشخص نیست که آیا این کمیته با افزایش یا آزادسازی قیمت خودرو موافقت خواهد کرد یا نه. البته افزایش قیمت خودرو مخالفان سرسخت خود را در میان برخی نمایندگان مجلس، کارشناسان و به ویژه مصرف‌کنندگان دارد. این کمیته وظیفه تعیین راهکارهای لازم برای افزایش تولید خودرو، رشد صادرات و تامین مالی خودروسازان را بر عهده دارد.

ایسنا