به گزارش ملت ایران به نقل از فارس؛ گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از برخی دفاتر فعال در خرید و فروش وام مسکن حاکی است: رکود خرید و فروش مسکن در تهران از یک سو و کاهش قدرت خرید متقاضیان از سوی دیگر موجب شده تا قیمت انواع وام مسکن در بازار تا ۲۰۰ هزار تومان کاهش یابد.

براساس این گزارش، علی رغم اعلام رسمی مرکز آمار مبنی بر افزایش ۱۷ درصدی قیمت زمین و آپارتمان نیز در تهران، شاخص‌های عینی بازار نشان می‌دهد افزایش قیمت‌ها باید بیش از این عدد باشد که دیگر وام ۲۰ میلیونی حتی کفاف ۲۰ درصد خرید یک آپارتمان نوساز را نمی دهد.

بر اساس این گزارش وام‌ و اوراق ۲۰ میلیونی(وام بانک مسکن) در تهران دیگر همانند گذشته(تا دو سال پیش) نمی‌تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت مسکن را پوشش دهد اما ظاهراً این وام‌ها هنوز متقاضیان خاص خود را دارد.

*کاهش پوشش وام خرید مسکن به ۱۶ درصد

چنانچه متوسط قیمت خرید یک آپارتمان نوساز(زیر ۱۲ سال ساخت) را در تهران دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم برای یک آپارتمان ۵۰ متری باید ۱۲۵ میلیون تومان پرداخت کرد این در حالی است که وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن، تنها ۱۶ درصد قیمت این آپارتمان را پوشش می‌دهد.

این در حالی است که بر اساس قانون بانکداری بدون ربا مشتری در قرارداد فروش اقساطی از جمله خرید خانه، ۲۰ درصد آورده و ۸۰ درصد باقیمانده را از طریق تسهیلات می تواند تأمین کند، حال آنکه این موضوع در تهران کاملاً برعکس است. در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا متقاضیان برای خرید خانه ۵ درصد آورده و ۹۵ درصد تسهیلات می‌گیرند.

*کوچ متقاضیان خرید مسکن به شهرهای اطراف تهران

شیردل یکی از فروشندگان فعال در زمینه خرید و فروش وام مسکن به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: طی دو ماه گذشته قیمت انواع وام مسکن در تهران به دلیل رکود حاکم بر بازار خرید و فروش مسکن و کاهش قدرت خرید مردم تا ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

وی ادامه داد: شاید وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن و یا سایر تسهیلات مثل وام جانبازی، نخبگان و جوانان به وفور در بازار یافت شود و متقاضی هم برای آن وجود داشته باشد اما تمام این تسهیلات سهم ناچیزی از قدرت خرید متقاضیان را پوشش می‌دهد.

وی گفت: در حال حاضر وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن با تمام هزینه‌ها مثل تشکیل پرونده، هزینه کارشناسی و دفترخانه بالغ بر دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است در حالیکه این قیمت دو ماه پیش تا ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده بود.

وی با بیان اینکه دیگر وام خرید مسکن در تهران کفات ۲۰ درصد خرید یک آپارتمان نوساز را هم نمی‌دهد گفت: به تازگی بیشتر متقاضیان خرید مسکن در تهران به دلیل اینکه افزایش قیمت مسکن آنها را غافلگیر نکند به شهرهای اطراف تهران مثل ورامین، اسلامشهر و کرج رفته‌اند.

*کارمزد ۱۷،۵ میلیونی وام جانبازی

آریایی یکی از فعال خرید و فروش وام مسکن به خبرنگار فارس گفت: برخی شایعات مبنی بر افزایش بیش از حد قیمت مسکن در ماههای آینده باعثشده تا بسیاری از متقاضیان خرید مسکن از ترس اینکه قیمت‌ها افزایش یابد در شهرهای اطراف تهران به دنبال مسکن بگردند.

وی با تأکید بر اینکه قیمت وام مسکن در بازار کاهش یافته است، گفت: وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن کفاف خرید یک آپارتمان نوساز را نمی‌دهد، سایر وام‌ها مثل وام جانبازی که مبلغ آن ۴۵ میلیون تومان است نیز به دلیل کارمزد بالا چندان مورد استقبال نیست.

وی افزود: کارمزد وام ۴۵ میلیونی جانبازی(سود چهار درصد) ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که اقساط آن ماهانه ۱۷۵ هزار تومان است، بنابراین از ۴۵ میلیون تومان تنها ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باقی می‌ماند.

به گفته‌ وی، وام مسکن جوانان نیز کارمزد ۵/۶ میلیون تومانی دارد و تنها از این مبلغ ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باقی خواهد ماند.

به گفته فعالان بازار، با کاهش قیمت اوراق مسکن ۲۰ میلیونی، قیمت وام ۲۰ میلیون نیز کاهش می‌یابد.

قیمت اوراق مسکن در بازار که بهره آن ۱۴ درصد است حدود دو میلیون و ۸۵۰ تومان است.