خبرگزاری رویترز از تلاش شرکت های آمریکایی برای کسب مجوز ازدولتاین کشور برای فروشقطعات هواپیماهایمسافربری به ایران خبر داده است. در صورت صدور مجوز، این برای اولین بار بعد از سه دهه و در سایه توافق ژنو خواهد بود که چنین معامله ای میان شرکت های آمریکایی و ایرانی صورت می گیرد.

منابع صنعتی و افراد مطلع می گویند دستکم دو شرکت بزرگ فعال در زمینه صنایع هوایی یعنی «بوئینگ» و موتورسازی «جنرال الکتریک» از دولت آمریکا صدور مجوز برای صادرات قطعات به ایران در بازه ۶ ماهه مورد توافق در ژنو را درخواست کرده اند.

با این وجود رویترز نوشته است این شرکت ها همچنان برای صادرات به ایران با موانعی از جمله نامشخص بودن شرایط و بندهای مجاز قرارداد و همچنین دشواری یافتن بانکی که حاضر به انتقال مبالغ مالی از ایران باشد، روبرو هستند.

یک سخنگوی شرکت جنرال الکتریک می گوید این شرکت از سال ۲۰۰۴ با هدف ارتقای ایمنی هواپیماهای ایرانی و نه کسب سود درخواست صدور مجوز داشته اند. این شرکت که بزرگترین تولیدکننده موتورهای جت در دنیا است، بعد از توافق هسته ای موقت ایران و ۱ + ۵ نیز درخواست مجددی را به دولت آمریکا ارائه کرده است.

«ریک کندی» سخنگوی جنرال الکتریک به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما دنبال یک پنی سود هم نیستیم. هدف ما صرفا ارتقا ایمنی پروازها است.»

یک منبع مطلع هم گفته است شرکت بوئینگ که بزرگترین سازنده هواپیماهای مسافربری در جهان است هم از دولت آمریکا خواسته برای صدور قطعات به ایران، مجوز صادر کند. با این حال، هم شرکت بوئینگ و هم وزارت خزانه داری آمریکا از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده اند.