به گزارش ملت ایران و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛هیئت دولت صبح امروز چهارشنبه به ریاستدکتر روحانیرئیس جمهور تشکیل جلسه داد ومسائل مدیریت کلان شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت. ابتدا گزارش وزارت راه و شهرسازی درباره ضرورت توجه خاص به مسائل پایتخت و کلان شهرهای کشور ارایه شد و در ادامه نیز شهردار، رئیس شورای شهر و استاندار تهران به ارایه نظرات خود پرداختند و مشکلات تهران در مقیاس ملی و محلی به بحثگذاشته شد.
رئیس جمهوربا تشکر از تلاش های انجام شده، مدیریت کلان شهر تهران را امر خطیری دانست که نیازمند مشارکت همگانی و هماهنگی و انسجام برنامه ها است.
روحانی دسترسی به محیط زیست سالم و تامین امنیت را از جمله حقوق شهروندی عنوان کرد و با غیرقابل قبول دانستن میزان آلودگی هوا در شهر تهران و دیگر کلان شهرها، بر مدیریت بهینه انرژی و بهبود کیفیت سوخت، گسترش حمل و نقل عمومی و نوسازی وسایل آن، بهره گیری از خودروهای کم مصرف و موتور برقی و تامین گسترده تر خدمات الکترونیکی به عنوان گام هایی در ساماندهی به مسائل این شهرها تاکید کرد.
رئیس جمهور افزایش بی رویه جمعیت در تهران را که با برخی بی انضباطی ها در مقررات تشدید شده، نشانه ای از عدم تحقق شعار تمرکززدایی دانسته و تاکید کرد: باید با ایجاد رونق اقتصادی و تشویق تولید و سرمایه گذاری و اشتغال زایی و افزایش جاذبه ها در استان های دیگر، در جهت کنترل مهاجرت به تهران و افزایش جمعیت در این استان اقدام کرد.
روحانی، شورای نظارت بر گسترش شهر تهران را به نظارت بیشتر از گذشته و هماهنگی با همه دستگاه ها، شورای شهر و شهرداری تهران در مراقبت از گسترش شهر تهران و ایفای وظایف قانونی توصیه و اظهار داشت: مصوبات شورای عالی شهرسازی باید با توجه به اهداف و برنامه های دولت مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرد.
رئیس جمهور، تهران را نماد چشمگیر کشور دانست و اظهار امیدواری کرد با هماهنگی همه دستگاه ها، این استان، نمادی از نظم و انضباط، هماهنگی و انسجام و جلوه ای از فرهنگی غنی ایرانی اسلامی باشد.
روحانی همچنین موضوع انتقال پایتخت را نیازمند بررسی های دقیق و کارشناسانه دانست و وزارت راه و شهرسازی را مامور انجام این بررسی ها و ارایه گزارش کرد.
هیئت وزیران با تشکیل کمیسیونی خاص متشکل از تعدادی از وزیران، استاندار، شهردار و رئیس شورای شهر تهران، به منظور بررسی دقیق معضلات تهران و دیگر کلان شهرها و ارایه راهکارهای مناسب موافقت کرد.
همچنین با تصویب هیئت وزیران، مبلغ ۹۴۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار به صورت تملک دارایی های سرمایه ای و هزینه ای به استان های گیلان، مازندران و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای جبران خسارت ناشی از برف اخیر و اعطای تسهیلات بانکی اختصاص یافت.