به گزارش ملت ایران به نقل از پرشین خودرو، طی چند روز اخیر قیمت خودرو رانا در بازار آزاد با کاهش ۳۰ میلیون ریالی روبرو شده و از ۳۰۰ به ۲۷۰ میلیون ریال رسیده است.
بر همین اساس خودروی ملی رانا با موتور ۱۶۰۰ سی سی ۱۶ سوپاپ در بازار آزاد با قیمتی ۲۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد که تحویل آن نیز در مدت زمان ۲۰ روز کاری انجام می‌گیرد.
این خودرو که در بدو ورود به بازار با قیمتی برابر با ۳۰ میلیون تومان معامله می شد این روزها به قیمت ۲۷ میلیون تومان دست به دست می شود که کارشناسان و فعالان بازار علت این امر را افزایش عرضه این خودرو می دانند.
به گفته فعالان بازار، رانا با یک شوک قیمتی از سوی کارخانه به دست مصرف کننده رسید که همین موضوع هم باعثگیجی قیمت این خودرو در بازار آزاد شده بود اما با گذشت زمان رانا قیمت واقعی خود را پیدا کرد و حدود سه میلیون تومان ارزان شد.
خودرو رانا که قرار بود با قیمت حدود ۱۵ میلیون تومان در اختیار مشتری قرار گیرد با افزایش قیمت توسط کارخانه سازنده روبرو شده و عرضه آن با قیمت بیش از ۲۱.۵ میلیون تومان آغاز شد که این تفاوت ۶ میلیونی تعجب و اعتراض خریداران را در پی داشت.
رانا دومین خودرو ملی تولیدی ایران خودرو است که در کلاس C و به صورت چهار در سدان صندوق‌دار تولید می‌شود.
رانا اگرچه مشابه پژو ۲۰۶ است اما بدون هیچگونه وابستگی به خارج از کشور تولید شده و قطع همکاری پژو با ایران خودرو تاثیری بر روند تولید این خودرو نداشته است.