احتمال افزایش قیمت سکه

به گزارش ملت ایران به نقل از نامه، پس از پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قیمت جهانی طلا به بالاترین حد خود در یازده هفته اخیر رسیده است.

قیمت طلا از زمان پیروزی اوباما در انتخابات آمریکا تا کنون بیش از ۵۰ دلار افزایش داشته است و از ۱۶۸۰ دلار در هر اونس به بیش از ۱۷۳۰ دلار رسیده است.

سرمایه گذاران بین المللی و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که پیروزی اوباما در انتخابات موجب ادامه اجرای سیاستهای انبساطی پولی از سوی فدرال رزرو آمریکا خواهد شد و این مساله منجر به افزایش قیمت جهانی طلا در هفته های آینده نیز خواهد شد.

بانک مرکزی اروپا اخیرا در نشست خود نرخ بهره بانکی اروپا را بدون تغییر ثابت نگه داشته است. قیمت طلا طی سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ میلادی که فدرال رزرو آمریکا برنامه انبساطی پولی به ارزش ۲.۳ تریلیون دلار را اجرا کرده است بیش از ۷۰ درصد رشد داشته است؛ همچنین قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۱۲ میلادی نیز تا کنون ۱۱ درصد رشد داشته است.

اخیرا ۳۳ کارشناس ارشد اقتصادی در نظرسنجی بلومبرگ درباره آینده بازار طلا شرکت کرده اند و ۲۵ نفر از آنها بر این باورند که قیمت طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت.

با توجه به این که بازار سکه داخلی تا حدودی متاثر از بازار جهانی طلا است این افزایش قیمت ها می تواند قیمت سکه در بازار داخلی را افزایش دهد یا خیر.

عصر پنج شنبه در بازار داخلی قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۲۳۰ هزار تا یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان بود. نیم سکه بهار آزادی ۶۱۵ هزار تومان و ربع سکه بهار آزادی ۳۱۵ هزار تومان بود.

محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر اعلام کرده است که نوسان قیمت ها نشان می دهد که شهروندان باید برای حضور در این بازار دقت کافی داشته باشند. اگر پس اندازهای ما در بخش های واقعی اقتصاد بکار گرفته شود به نفع همه خواهد بود.

در نمودار زیر قیمت جهانی طلا در دو ماه اخیر آمده است: