ملت ایران:قیمت مسکن و ملک‌واملاک آنقدر افزایش پیدا کرده‌است که دیگر املاکی که متری ۵ یا حتی ۱۰ میلیون تومان قیمت دارند کمی عادی شده‌اند. بسیاری از افراد این قیمت‌ها را که معمولا برای خانه‌های لوکس عنوان می‌شود آخرین حد از قیمت مسکن در تهران می‌دانند و فکر می‌کنند دیگر ملکی مسکونی پیدا نمی‌شود که تا این اندازه قیمت داشته باشد.

در همین تهران اما ملک و املاکی هستند که قیمت هر متر آنها ۵۰ میلیون تومان است. یعنی قیمت هر متر از این ملک‌های مسکونی - تجاری به اندازه قیمت خرید یک خانه ۶۰ متری در برخی مناطق تهران است.
چنین املاکی که قیمت آن هر متر ۵۰ میلیون تومان است عموما تجاری هستند و در آنها می‌تواند هر نوع کسب و کاری راه انداخت. گفتنی‌است این روزها که قیمت خانه و مسکن بالا کشیده املاک تجاری هم به همین اندازه رشد قیمت داشته‌اند و به مرحله‌های بالاتری رسیده است.

البته پیش از این هم قیمت املاک تجاری نسبت به دیگر املاک بسیار بالاتر بود. قیمت هر متر ۵۰ میلیون تومان برای املاک تجاری اما تا به حال تجربه نشده بود. این قیمت‌ها عموما هم برای املاک تجاری لوکس یا … نیست و هر نوع ملکی تجاری که فضایی مناسب و بزرگ برای کسب‌وکار داشته باشد قیمتش به پله‌های بسیار بالایی می‌رسد.
کارشناسان مسکن دلیل بالا بودن قیمت این املاک را این می‌دانند که خریدار می‌تواند با راه انداخت کسب‌وکاری مناسب در آن پول خرید ملک را در کوتاه زمانی به دست بیاورد. در عین حال برای گرفتن مجوز برای یک ملک تجاری هزینه‌های زیادی پرداخت می‌شود که خود به خود قیمت این‌طور ملک‌ها را بالا می‌برد.

برای مثال یک ملک تجاری در میدان ونک اکنون متری ۴۵ میلیون تومان قیمت دارد. این مغازه ۸۵ متری که نمای سنگ‌وشیشه هم دارد به قیمت ۳ میلیارد و ۸۲۵ میلیارد تومان برای فروش گذاشته شده است.
ملکی تجاری ۱۰۰ متری هم اکنون در منطقه میدان ولی‌عصر ۳ میلیارد تومان قیمت دارد یعنی هر متر ۳۰ میلیون تومان!
در جدول زیر می‌توانید قیمت برخی املاک تجاری را ببینید:

باشگاه خبرنگاران