به گزارش ملت ایران به نقل از دنیای اقتصاد، یکی از فعالان این حوزه اظهار کرد: با وجود اینکه عمر سیم‌کارت‌های ارغوانی رنگ رایتل در بازار به حدود یک سال می‌رسد، اما این کالای ارتباطی تا کنون با تقاضای چندانی از سوی مشتریان روبه‌رو نشده است. «علی محمدی» در این باره افزود: سیم‌کارت‌های رایتل که با سه نوع دائمی، اعتباری و دیتا در بازار عرضه شده تاکنون نتوانسته بازار رقابتی را میان دو اپراتور دیگر ایجاد کند؛ چرا که آنتن‌دهی ضعیف و ضعف پوشش دهی شبکه این اپراتور باعثشده تا مشتریان تمایل چندانی برای خرید این سیم‌کارت‌ها از خود نشان ندهند. وی گفت: سیم‌کارت‌های ارغوانی رنگ دائمی، اعتباری و دیتا رایتل با قیمت ۱۲۲ و ۲۳ هزار تومانی در بازار آزاد عرضه می‌شود.

در همین حال یکی دیگر از فعالان این حوزه گفت: با وجود سیم‌کارت‌های اعتباری و ارزان قیمت همراه اول و اپراتور دوم مشتریان رغبت چندانی برای خرید این نوع سیم‌کارت‌ها نشان نمی‌دهند. شهرام مرادبیگی می‌گوید: به دلیل اینکه این نوع سیم‌کارت‌ها به تازگی وارد بازار شده مشتریان اعتماد چندانی به این نوع سیم‌کارت‌ها ندارند به همین جهت تا کنون با بازار پررونقی برای این سیم‌کارت‌ها از سوی مشتریان روبه‌رو نشده‌ایم.

سیم‌کارت‌های نسل سومی در کنار خدمات اصلی همچون پیام کوتاه و پیام صوتی، امکان استفاده از طیفی گسترده تر از خدمات ارزش افزوده(VAS) را فراهم می‌کند. اینترنت پرسرعت، ‌ انتقال دیتا، تلویزیون موبایل، بانکداری موبایل، خدمات مبتنی بر مکان و انواع امکانات تصویری از جمله این خدمات است.

اما از سوی دیگر در بازار تلفن همراه فروشندگان می‌گویند: به دلیل افزایش قیمت‌ها به بهانه افزایش نرخ ارز فروش گوشی‌های هوشمند کاهش یافته و بسیاری از مخاطبان تصمیم به خرید گوشی را به زمانی دیگر موکول کرده اند. اما گفته می‌شود که همچنان گوشی‌های ارزان قیمت از استقبال در بازار برخوردار هستند به خصوص از سوی افرادی که چند خط سیم‌کارت در اختیار داشته و سیم‌کارت‌های دوم خود را بیشتر برای مصارف شغلی تهیه کرده‌اند تا مصرف شخصی.

بر همین اساس فروشندگان گوشی‌های نوکیا از فروش بالای گوشی‌های زیر ۱۰۰ هزار تومانی این برند در سطح بازار تلفن همراه تهران خبر می‌دهند. آنها می‌گویند: کاهش قدرت خرید مردم و گران شدن تمامی گوشی‌های موجود در بازار باعثشده تا میزان تقاضای مشتریان برای انواع گوشی‌های ارزان قیمت زیر ۱۰۰ هزار تومانی این برند افزایش یابد.

مدل‌های ۱۰۰،۱۶۱۶، ۱۰۱،۱۲۸۰ از جمله گوشی‌های پرفروش نوکیا در بازار است که با قیمت ۷۵،۶۵، ۹۵ و ۶۱ هزار تومانی از فروش خوبی برخوردار شده است. این مدل‌ها دارای امکانات ساده‌ای هستند و بیشتر جهت مکالمه ساده تلفنی به کار می‌روند.