پس از دو هفته کاهش مداوم بورس تهران و افت حدودا ۱۱ درصدیشاخص کل بازار سرمایه، دیروز رشد ۷۸۲ واحدی بورس و ۳۰ واحدیفرابورسرا شاهد بودیم. این در حالی است که حضور پررنگ حقوقی ها در بازار سرمایه توانست اثر خود را بر بازار بگذارد و پیش بینی مسوولان و فعالان بازار از تداوم حضور این گروه از معامله گران خوش بینانه است. در این بین تصمیمات مجلس از جمله تعیین احتمالی قیمت ۱۵ سنتی برای خوراک پتروشیمی ها از موارد اثرگذار بر بازار است که در حال نهایی شدن است.


بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد به ثمر نشستن رایزنی ها و هماهنگی های صورت گرفته برای متوقف ساختن روند افت شاخص بود. به دنبال حدود دو هفته افت تقریبا مستمر شاخص، دیروز سرانجام خریدهای گسترده معامله گران حقوقی و حقیقی که از روز دوشنبه آغاز شده بود به نتیجه رسید و روند قیمتی بیشتر سهام بازار تغییر کرد.

با جمع آوری صف های فروش خودروسازان در روز دوشنبه برخی از نمادهای این گروه روز گذشته به صف خرید رسیدند. در همین حال نمادهای بانکی نیز شروع مناسبی را تجربه کردند که با صف های خرید به پایان رسید و توانست شرایط بهتری را برای کل بازار رقم بزند. در بازار دیروز معامله گران در ابتدای شروع بازار شاهد انتشار خبرهایی در مورد جلسه سرمایه گذاران حقوقی بودند؛ سرمایه گذارانی که پس از جلسه صبح روز دوشنبه این بار در سرمایه گذاری ملی گرد هم آمدند تا در مورد هماهنگی برای تعادل بازار رایزنی کنند. در مورد این جلسه مدیرعامل سرمایه گذاری ملی گفت: بیش از ۵۰ شرکت حقوقی برای حمایت از بازار و ورود نقدینگی های جدید به جمع بندی رسیدند.

علیرضا عسگری مارانی ادامه داد: جلسه بسیار خوب برگزار شد و با توجه به وضعیت مناسب شرکت ها از منظر سودآوری، عمده شرکت های سرمایه گذاری به این جمع بندی رسیدند که از شرکت های زیرمجموعه خود حمایت و دفاع کنند. وی ادامه داد: شرکت های سرمایه گذاری و دیگر حقوقی ها بر حمایت از نقدینگی های وارد شده به بازار تاکید کردند و به طور جدی نیز مساله حمایت بیشتر از بازار پیگیری خواهد شد. وی افزود: باید دولت و مجلس طوری عمل کنند که این بازار دائما در حال رشد باشد، زیرا خروج سرمایه ها از بورس و ورود آن به بازارهای کاذب و غیرمولد، آثار جبران ناپذیری خواهد داشت. در همین حال همچنان نگاه بازار به سوی تحولات بیرونی بازار نیز هست؛ جایی که از امروز(چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی کار بررسی لایحه بودجه را شروع خواهد کرد. موضوعات مطرح شده در لایحه بودجه در چند هفته اخیر از جمله مهم ترین موضوعاتی بوده که در افت بازار نقش داشته است. مجلس شورای اسلامی دیروز در آخرین دستور پیش از شروع بررسی لایحه بودجه کلیات لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم را تصویب کرد.

در همین حال در تحولات سیاسی به نقل از روزنامه «گلوب اند میل» کانادا، مشاوران کنگره روز دوشنبه اعلام کردند که تلاش برای تحمیل تحریم های جدید علیه ایران در کنگره متوقف شده است و احتمالا اعضای کنگره در حال مذاکره برای معرفی یک لایحه ضعیف برای تحریم علیه تهران هستند. اعضای سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در حال بررسی یک قطعنامه غیرالزام آور هستند که درباره برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی می کند و از مذاکره کنندگان ۱ + ۵ می خواهد، شرایط سختی را در مذاکره مقابل تهران قرار دهند.

در بازار دیروز در گروه پتروشیمی معامله گران شاهد سخنان یک عضو کمیسیون تلفیق مجلس در مورد تعیین نرخ خوراک گاز پتروشیمی بودند. عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: دولت باید نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی را به گونه ای قیمت گذاری کند که نرخ بازگشت سرمایه داخلی آنها تا ۲۵ درصد شود و این نرخ برای واحدهایی که صنایع تکمیلی خود را مورد توجه قرار دهند، ۳۰ درصد خواهد بود.

داریوش اسماعیلی در گفت وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به تصمیم نهایی کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها ادامه داد: از طرف دیگر مقرر شد واحدهای پتروشیمی که به صنایع تکمیلی و ارزش افزوده بیشتر بپردازند نرخ خوراک شان به گونه ای تعیین شود که نرخ بازگشت سرمایه داخلی آنها ۳۰ درصد شود که این مورد نیز نرخ تشویقی محسوب خواهد شد. این سخنان البته برداشت های متفاوتی را در میان کارشناسان بازار ایجاد کرده است؛ برای ایجاد نرخ بازدهی داخلی محاسبات متعددی صورت گرفته است که براساس محاسبات انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی IRR صنعت پتروشیمی با خوراک ۱۳ سنتی ۱۶ درصد و با گاز ۵ سنتی ۲۳ درصد خواهد بود.

این در حالی است که برخی منابع به نقل از مرکز پژوهش های مجلس معتقد به ایجاد IRR ۲۵ درصدی با نرخ گاز ۵/۱۵ سنتی هستند. در هر شرایط نرخ گاز بیش از ۷ سنت در منطقه خلیج فارس گران ترین گاز محسوب شده و شانسی برای سرمایه گذاری خارجی در صنعت پتروشیمی کشور ایجاد نخواهد کرد. در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن شاخص با رشد ۹۷/۰ درصدی معادل ۷۸۲ واحد به ۸۱هزار و ۶۴۴واحد رسید که اخابر، پارسان و تاپیکو بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص داشتند. ارزش معاملات نیز با جهشی امیدوار کننده در بورس و فرابورس به ۶۳۵میلیارد تومان بالغ شد.