رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه نگرانی برای تامین ارز برای رفع مایحتاج کشور وجود ندارد، گفت: امیدواریم با کاهش روند نزولی قیمت ارز، نرخ دلار به حدود دو هزار تومان برسد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در جمع خبرنگاران در توضیح نتیجه‌ی جلسات کارگروه ارزی، گفت: قرار شد بانک مرکزی با توجه به منابع در اختیارش، از سهم ۱۴/۵ درصد نفت از صندوق توسعه ملی، ۱۰ درصد کشاورزی و ۱۰ درصد برای صنعت، معدن و تجارت، ارز را تبدیل به ریال کرده و به بازار عرضه کند. همچنین مقرر گردید که ارز به صادرکنندگان ارائه گردد و بازار مدیریت شود.

وی با تاکید به اینکه ارز لازم برای تامین تمامی مایحتاج کشور وجود دارد، اظهار کرد: حتی ارز به صورت اسکناس برای تامین تقاضای خدمات همچون سفرها، بیماران و دانشجویان غیربورسیه‌ای علاوه بر دانشجویان بورسیه‌ای، با ارز نرخ ۱۲۲۶ تومان عرضه می‌گردد.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: گروه‌های کالایی که به کشور وارد می‌شوند به عنوان کالاهای واسطه‌ای از سوی بانک مرکزی تامین ارز می‌شوند از این رو هیچ نگرانی برای تامین ارز در جهت رفع مایحتاج کشور وجود ندارد؛ این اطمینان خاطر پدید آمده که می‌توان ارز مورد نیاز را به بازار عرضه کرد، البته ارز برای دلالی و تبدیل ریال به دلار دیگر معنا ندارد و تنها برای تامین نیازهای واقعی کشور است.

مصباحی‌مقدم تاکید کرد: ارز برای واردات کالاهای لوکس همچون ماشین‌های مدل بالا وجود ندارد و نباید این انتظار وجود داشته باشد که از طریق ارز بانک مرکزی، کالاهای لوکس و حتی میوه با ارز دولتی وارد شود، برای ما مهم‌ترین چیز تامین نیازهای زندگی مردم اعم از مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای سرمایه‌ای، ماشین‌آلات و تجهیزات برای تولید است که همگی تامین مالی خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۳۷ نوع تقاضای خرد برای تامین ارز وجود دارد، گفت: بانک مرکزی می‌تواند این تقاضاها را تامین مالی کند، همچنین بانک‌های عامل و صرافی‌های مجاز نیز در این امر شریک هستند، تاکید ما بر این است که دیگر نباید اجازه داد بر سر چهارراه‌ها ارز مبادله شود.

رییس کمیسیون برنامه وبودجه مجلس خاطرنشان کرد: فروختن ارز و مبادله آن بر سر چهارراه‌ها عملی خلاف قانون و رویه‌ی مورد پسند دنیا است در حال حاضر در کشورهای همسایه با وجود داشتن اقتصاد آزاد و نبود مشکل و محدودیتی از لحاظ تامین ارز، اجازه نمی‌دهند که ارز در بازار آزاد جابجا و مبادله شود، مطمئنا در کشور ما با مدیریت درست این اتفاق نیز خواهد افتاد.

مصباحی‌مقدم تاکید کرد که با تدابیر اندیشیده شده و با مدیریت بانک مرکزی، تمامی نیازها برطرف خواهد شد و دیگر جای نگرانی وجود ندارد چرا که تحریم‌ها نیز نتوانسته کشور را برای رفع نیازها با مشکل مواجه کند، البته تحریم‌ها کار را پیچیده کرده است اما جای نگرانی نیست و با فعالیت بانک مرکزی، دولت و بخش‌های مختلف می‌توان ارز مورد نیاز را تامین کرد.

وی با بیان اینکه جلسات کارگروه ارزی برای ارزیابی اتفاقات و بازخورد تصمیمات برگزار می‌شود، گفت: خبرهای رسیده به ما نشان می‌دهد که نرخ ارز در بازار کاهش پیدا کرده که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

مصباحی‌مقدم افزود: البته وظیفه وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی نیز مراقبت از این اوضاع است تا دست‌هایی که می‌خواهند کنترل بازار را در دست بگیرند را شناسایی نمایند، به طوری که طبق اطلاع وزارت اطلاعات تاکنون ۳۰ نفر از کسانی که به صورت سازمان یافته نرخ‌های صوری را ایجاد و در بازار اخلال می‌کردند دستگیر شدند.

وی افزود: این افراد بین دلالان مبادلاتی را انجام می‌دادند که نقشه‌شان افشا شد و آنها دستگیر شدند، اکنون شرایطی است که باید مراقبت بیشتری صورت گیرد تا شاهد متعادل شدن بازار باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا ۳۰ نفر دستگیر شده از عوامل اصلی اخلال‌گران بازار ارز بودند، گفت: اطلاعات ما در حد همین موضوعات مطرح شده از سوی وزارت اطلاعات است و جزئیات دیگری را نمی‌دانم البته به مصلحت هم نیست که تمامی اخبار را گفت.

مصباحی‌مقدم در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد پیش‌بینی‌اش از میزان کاهش نرخ ارز گفت: ‌ نمی‌توان در این رابطه نظر قاطع و پیش‌بینی روشنی داشت اما مطمئنا روند نزولی ارز را شاهد خواهیم بود و امیدواریم که به حدود دو هزار تومان نیز برسد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد دلایل پایین آمدن نرخ ارز در طول چند روز گفت: یکی از این عوامل، دستگیری برخی از اخلال‌گران در بازار ارز بود چرا که این دلالان به قیمت‌سازی و تعیین نرخ‌های صوری می‌پرداختند که با دستگیری آنها، حالت گیجی و سردرگمی بین دلالان درجه دو و سه بازار پدید آمد. دیگر کسی نیست که نرخ‌های جدید بدهد و یا نرخ سازی کند.

مصباحی‌مقدم افزود: البته تامین ارز مورد نیاز بازار نیز بر کاهش نرخ ارز در چند روز آینده دخیل بوده است چرا که با تامین ارز مورد نیاز، دیگر آشفته بودن بازار موضوعیت ندارد.

به گزارش ایسنا، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه در خصوص تصویب فوریت طرح توقف اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در جلسه علنی امروز گفت: اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از ضروریات قانون بود که در بودجه سال جاری نیز گنجانده شده بود، اما اکنون با گذشت شش ماه از سال، دولت این قانون را اجرا نکرده است.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: شرایط کنونی کشور طوری نیست که بتوان مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را اجرا کرد، چون اکنون در شرایط رشد تورم قرار داریم و این قانون باید در شرایط نزولی تورم اجرا گردد، همچنین اجرای فاز دوم این قانون به وجود آرامش در بین مردم و ثبات اقتصادی نیاز دارد که اکنون این شرایط نیز فراهم نیست.

وی با بیان اینکه توقف اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برای ما سخت است، اظهار کرد‌: چاره‌ای وجود ندارد و ما منتظریم که شرایط مساعدی در آینده برای اجرای فاز دوم هدفمندی پدید آید. مجلس و دولت نیز با یکدیگر توافق کردند، ‌البته نمی‌توان زمان دقیقی را در مورد زمان اجرای فاز دوم هدفمندی پیش‌بینی کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این پرسش که با توقف اجرای فاز دوم قانون هدفمندی، پرداخت یارانه‌ها قطع می‌شود، تاکید کرد: توقف فاز دوم قانون هدفمندی به معنای قطع یارانه‌ها نیست و یارانه‌ها همچون سال گذشته و سال جاری پرداخت خواهد شد، منبع پرداخت یارانه‌ها نیز از محل اصلاح قیمت‌ها در سال ۸۹ و مابه‌التفاوت اصلاح قیمت‌ها بین سال‌های ۸۹ تاکنون می‌باشد.

در ادامه مصباحی‌مقدم در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد نرخ کنونی تورم گفت: طبق اعلام بانک مرکزی، نرخ تورم ۲۳ درصد است البته این نرخ در شهرستان‌های کوچک بسیار پایین‌تر، در تهران بسیار بالاتر و در مراکز استان‌ها بینابین می‌باشد. آنچه اعلام شده، نرخ متوسط و میانگین تورم است، نه آن نرخی که در تهران وجود دارد.

وی همچنین در مورد اتفاقات رخ داده در جلسه امروز مجلس و تصمیم نمایندگان برای پس گرفتن امضایشان برای استیضاح عباسی وزیر ورزش و جوانان گفت: در ابتدای صبح اکثر نمایندگان به استیضاح‌کنندگان پیشنهاد دادند تا امضاهایشان را پس بگیرند. این کار به دلیل حمایت از وزیر و یا وجود رضایت نسبت به کارکرد وزارتخانه ورزش و جوانان انجام نشد، بلکه دلیل آن بود که مساله اول و امروز کشور موضوعات اقتصادی است که مجلس باید از فرصت خود برای بررسی این مسائل استفاده کند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به بررسی و تصویب طرح‌های یک و دو فوریتی در جلسه امروز مجلس، گفت: تمامی این طرح‌ها مربوط به مسائل اقتصادی کشور است که این موضوع نشان می‌دهد که مجلس دغدغه‌ی عامه مردم یعنی پرداختن به موضوعات اقتصادی، ارز و هدفمندی یارانه‌ها را دارد.

مصباحی‌مقدم ابراز امیدواری کرد که در آینده کشور به ثبات اقتصادی دست پیدا کند و این موضوع در تصمیم‌گیری‌های مدیران نمود پیدا کند.