به گزارش ملت ایران به نقل از بازار خبر، تا همین شش ماه پیش اگر کسی سراغ خرید ویلا می‌رفت، باز هم سود می‌کرد. اما حتی متمولان هم خیلی راضی نمی‌شوند چند ۱۰۰ میلیون تومان برای خانه‌ای بپردازند که تا یک سال پیش چند ۱۰ میلیون تومان قیمت داشت. بازار زمین و ویلا طی ماه‌های اخیر خالی از مراجعه‌کننده بوده است. اما باز هم با این حال، خرید مسکن، ویلا و زمین در شمال به دلیل افت نسبی قیمت متراژ هم‌چنان یکی از پایدارترین روش‌‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. حجم اندک معاملات طی ماه‌های گذشته در بازار املاک شمال نشان می‌دهد خریداران برخلاف گذشته که علاقه به خرید زمین در شهرهای مشهور را داشتند، اکنون به سمت روستاهای حاشیه شهرها تمایل پیدا کرده‌اند. مهم‌ترین علت این تغییر رویه، قیمت ارزان و تراکم کمتر در مناطقی غیر از شهرهای اصلی است.

به گفته دبیر اتحادیه کشوری مشاوران املاک و رییس اتحادیه مشاوران املاک چالوس، متوسط قیمت زمین با کاربری مسکونی در شمال حدود ۱۰درصد افزایش داشته است که البته این نرخ رشد کمتر از نرخ تورم بوده است.

رونقی که در بازار معاملاتی ویلا در سال ۸۶ شکل گرفت بعد از آن دیگر رخ نداد و از سوی دیگر هر سال بازار با افت بیشتری از لحاظ استقبال نسبت به سال‌های پیش مواجه می‌شود. هم‌اکنون قیمت هر متر مربع زمین‌های ساحلی مرغوب از متری ۳۰۰ هزار تومان به بالا و قیمت هر متر مربع زمین‌های جنگلی مرغوب از ۲۰۰ هزار تومان به بالا از سوی مالکان قیمت‌گذاری می‌شود. البته ارزش این زمین‌ها به متراژ یا همان قواره و بسیاری از مسائل دیگر مربوط می‌شود.

با توجه به متراژ زمین و بنا‌، قیمتی که از سوی مالکان برای فروش در نظر گرفته می‌شود از نظر خریداران نرخ‌های منصفانه‌ای است؛ به همین خاطر اگرچه حجم متقاضیان در طول زمان متغیر است اما همیشه خریدار در بازار حضور دارد و دلیل اصلی رونق همیشگی در بازار اعلام نرخ‌های منطقی و واقعی است.

اکثر مالکان بین ۱۳ تا ۱۵ درصد‌، برای خود سود حاصل از فروش در نظر می‌گیرند و قیمتی که برای هر قواره در نظر می‌گیرند بر اساس متراژ زمین و هزینه ساخت محاسبه می‌کنند‌. آمار ثبت معاملات در سامانه املاک کاملا مشخص است که میزان خرید و فروش آپارتمان و ویلا نسبت به سال گذشته با سیر صعودی همراه است.