همشهری: همزمان با حبابی شدن قیمت‌ها در بازار سکه و ارز و احتمال سقوط قریب الوقوع آن، کارشناسان اقتصادی نسبت به ورود مردم به این بازار مکاره هشدار دادند.

برخلاف برآوردی که این روزها بین مردم رواج پیدا کرده و آنها را به‌منظور جلوگیری از کاهش ارزش پول به بازار ارز و سکه کشانده است، متخصصان اقتصاد و نمایندگان مجلس که دید شفاف تری نسبت به آینده اقتصادی کشور دارند به‌طور جدی هشدار دادند که ورود‌کنندگان به این بازار در آینده نزدیک با ضرر و زیان مواجه خواهند شد. در این میان اعلام برنامه‌ها و راهکارهای اساسی بخش‌های تصمیم‌گیر جامعه نیز می‌تواند نقش مؤثری در آرامش‌بخشی به بازار داشته باشد.

قیمت‌ها به‌زودی واقعی می‌شود

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه قیمت‌های فعلی در بازار ارز و سکه واقعی نیست، می‌گوید: اگر افرادی در شرایط شکل‌گیری قیمت‌های حبابی به بازار وارد شوند یقینا در آینده نزدیک زیان خواهند کرد. او به خبرنگار ما گفت: در حال حاضر وضعیت صادرات نفتی در شرایط نامناسبی قرار ندارد و بنابراین چنین اوضاعی در بازار کاملا به دور از انتظار است. قادری با اشاره به توسعه فعالیت‌های مرکز مبادلات ارزی، خاطرنشان کرد: عرضه ارز حاصل از صادرات در این مرکز بستر مناسبی را برای تأمین ارزهای مورد نیاز متقاضیان واقعی و واردکنندگان ایجاد کرده که این خود نویدبخش برقراری آرامش در بازار طی روزهای آینده است.

نوسان امروز یک بیستم نوسان ترکیه است

یکی از کارشناسان ارشد اقتصادی با اشاره به اینکه بین سال‌های۷۱ تا ۷۶ اقتصاد ترکیه شاهد تضعیف هزاربرابری ارزش پول ملی بود، نوسانات امروز بازار ایران را معادل یک‌بیستم اتفاق رخ‌داده در ترکیه عنوان کرد و گفت: اساسا این اتفاقات نشان‌دهنده وجود برخی مشکلات در اقتصاد است که باید به‌عنوان یک پدیده اقتصادی به آن نگاه و به‌منظور حل آن تدابیر خاصی اتخاذ کرد. عادل پیغامی افزود: در ترکیه چنین اتفاقی افتاد و پس از طی یک فرایند منطقی به ثبات رسید، اما در ایران چنین پدیده‌ای پس از ایجاد، به‌صورت روانی تشدید شده که انتظار می‌رود با اعمال مدیریتی دقیق این انتظارات روانی تحت کنترل درآمده و اقتصاد به ثبات برسد.

احتمال کاهش ارزش دلار تا ۱۶۰۰تومان

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه ملت ایران بحران‌های زیادی را پشت سر گذاشته که نوسانات ارز در مقابل آن ناچیز است، گفت: درصورتی که فضای روانی و هیجانی بازار ارز تمام شود، دلار به ۱۶۰۰تومان که قیمت واقعی آن است، خواهد رسید. محمد پورابراهیمی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به فروش عادی نفت کشور ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر موفقیت‌آمیزبودن تحریم‌ها علیه ملت ایران را به‌شدت تکذیب کرد و افزود:

اگر آمریکایی‌ها اعداد و ارقام را محاسبه کنند، متوجه خواهند شد که حتی بدون فروش یک بشکه نفت، ایران می‌تواند قیمت ارز را به قیمت واقعی آن‌که حدود ۱۶۰۰تومان است، برساند. وی با تأکید بر اینکه ایران بیش از ۴۰میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد و با صرف بخشی از آن می‌تواند فضای ارزی را متحول کند، خاطرنشان کرد: فضای حاکم بر نوسانات ارزی روانی است؛ عرضه و تقاضا به هیچ عنوان منطقی به‌نظر نمی‌رسد چرا که وضعیت ارز در کشور هیجانی شده و به محض اینکه دولت آن را به سمت واقعی هدایت کند، قیمت ارز به شدیدترین حالت ممکن می‌شکند و به وضعیت واقعی خود خواهد رسید.

آهنگ رشد قیمت هر روز کندتر می‌شود

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اگر اتاق مبادلات ارزی ایجاد نمی‌شد نرخ دلار ۱۰هزار تومان می‌شد؛ همین که این اتاق توانسته آهنگ رشد قیمت را کند کند، یعنی اثر مثبتی در بازار داشته است. سیدبهاءالدین حسینی هاشمی اظهار داشت: قیمت ارزی که در حال حاضر اعلام می‌شود، ناشی از تقاضای ارز غیربازرگانی است و نرخ مؤثر برای کل تقاضای ارز محسوب نمی‌شود. او یادآور شد: از آنجا که ارز بازرگانی با نرخ‌های فعلی در هیچ تجارتی یا تولیدی دارای توجیه و سود و منافع کافی نیست، لذا درصورت تأمین ارز غیربازرگانی از هیجانات و نوسانات بازار ارز قطعا کاسته خواهد شد و روند تعادلی و سیر نزولی خواهد گرفت.