ملت ایران: دلیل سخت بودن خرید مغازه، قیمت‌های نجومی و بالای مغازه‌ها در تهران است. پس آنچنان دور از ذهن نیست که بگوییم این روزها دیگر محل کسب‌وکار را به راحتی به کسی نمی‌دهند و تنها با قیمت‌های نجومی حاضر به فروش مغازه می‌شود.

این موضوع را به راحتی می‌توان از قیمت مغازه‌های زیر ۱۵ متر، که بازاری‌ها به آن «زیرپله» می‌گویند متوجه شد. آنچنان هم مهم نیست که این مغازه در کجای تهران واقع باشد چون قیمت مغازه در هر جای تهران بالاست ولی در نقاط شمالی و پاساژها و مراکز خرید لوکس قیمت مغازه نجومی‌تر از دیگر مناطق می‌شود.

به هر روی ما قصد داریم در این گزارش به قیمت حدودی مغازه‌های زیر ۱۵ متر در مناطق مختلف تهران بپردازیم. آن هم مغازه‌هایی که با وجود متراژ بسیار پایین آن قیمت‌هایی ۱۰ میلیون تومان(به ازای هر متر) و بیشتر از این دارد.

برای مثال یک مغازه ۱۲ متری در فلکه دوم تهران‌پارس با طول بر ۴ متر و به صورت نوساز متری ۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. این مغازه ۶ متر انباری دارد و قیمت پارکینگ آن هم بر روی قیمت کلی محاسبه شده‌است. از همین‌رو این مغازه در تهران‌پارس ۲۵۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌است.

در منطقه ستارخان یک مغازه ۱۵ متری به قیمت هر متر ۱۵ میلیون تومان برای فروش گذاشته شده‌است. این مغازه که نمای سنگی دارد و سن آن ۱۰ سال است به قیمت کلی ۲۲۵ میلیون تومان فروخته خواهد شد!

در منطقه امیرآباد هم یک مغازه ۶ متری به ازای هر متر ۵۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌است که قیمت بسیار نجومی برای یک مغازه ۶ متری به نظر می‌آید. این مغازه جواز میوه‌فروشی دارد و ۶ متر هم زیرزمین دارد. ارتفاع سقف آن ۳ متر است و سرقفلی و سندملکی هم دارد. این مغازه به قیمت ۳۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.
در جدول زیر می‌توان قیمت مغازه‌های مختلف، در دیگر مناطق تهران را مشاهده کرد.

اقتصاد ایران آنلاین