به گزارش ملت ایران به نقل از خبر آنلاین، از آغاز معاملات بازار سرمایه روند حرکتی شاخص نزولی بوده است. به این ترتیب شاخص کل به کانال ۸۲ هزار واحدی رسید تا پس از رشد ۱۲۰ درصدی طی ۴ ماه گذشته، تلخ ترین دوران بازار سرمایه ایران رقم خورده باشد.
در مورد دلایل نزول شاخص کل اظهارنظرهای متفاوتی صورت می گیرد. مدیرعامل سازمان بورس نیز به تازگی اعلام کرده پس از توافقات ژنو و بازگشت دلارهای نفتی به اقتصاد ایران، بازهم بورس روند صعودی را پیش می گیرد. با این حال شایعاتی که در بازارسرمایه وجود دارد نشان می دهد، حباب بورس در حال ترکیدن است. از سوی دیگر قالیباف اصل تاکید کرده که سهامداران نباید نگران نزول شاخص باشند. با این وجود صالح آبادی رئیس سازمان بورس طی ۱۰ روز گذشته از حضور در رسانه ها خودداری کرده است. او ۱۲ روز قبل در یک مراسم رسمی به سهامداران حقیقی پیشنهاد کرد تا انتخاب کارگزار مناسب وارد بازار سرمایه شوند. غیبت ناگهانی او به برخی شایعات مبنی برتغییر مدیران بورس قوت بخشیده است.البته هنوز هیچ منبع رسمی چنین شایعاتی را تایید نکرده است.
با نزول شاخص کل بازار سرمایه، ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار سهامدار این بازار باید به شدت نگران آینده شاخص باشند. البته به نظر می رسد اثرات روانی توافق ژنو و همچنین حضور رئیس جمهور در اجلاس سالیانه داووس بتواند قدری فضای بورس را به جهت مثبت تغییر دهد.