کارشناسان معتقدند اثرموافقتنامه ژنوبر شاخص به پایان رسیده و اکنون بورس وارد مرحله استراحت و اصلاح قیمت‌ها شده است. برخی کارشناسان از مدت‌ها قبل هشدار داده بودند کهقیمت سهامدر بورس گران شده است اما در مقابل بسیاری از فعالان بازار بر این اعتقاد بودند که بورس همچنان به پیش خواهد تاخت.

در مقابل برخی تحلیلگران هم با استناد به فاکتور‌های اقتصادی روند صعودی و بازده بالای ۱۰۰درصد بورس را غیرمعقول ارزیابی می‌کردند. در چنین شرایطی شاخص کل بورس تهران در محدوده ۱۵دی‌ماه تاکنون از مرز ۸۹هزارو ۵۰۰واحد به سطح ۸۳هزارو ۶۴۱واحد رسیده و۶.۵ درصد نزول کرده است. تحلیلگران تکنیکال بر این باورند که شاخص بورس دیروز با نزول ۱۳۳۰واحد خط حمایت ۸۴هزارو ۵۰۰واحدی را شکست و احتمال نزول شاخص تا مرز روانی ۸۰هزار واحد وجود دارد. درصورت نزول شاخص به زیر مرز ۸۰هزار واحد این روند نزولی پایدار‌تر و دامنه دار‌تر خواهد شد.

مگر اینکه اتفاق جدیدی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی رخ بدهد و منجر به صعود دوباره شاخص شود. از شاهین شایان آرانی کارشناس ارشد بازار سرمایه که قبلا هم در مورد نزول شاخص‌های بورس هشدار داده بود، دلایل نزول اخیر را جویا شدیم. او توضیح داد: من از قبل هشدار داده بودم که روند صعودی قیمت‌ها در بورس مطابق‌با فاکتور‌های اقتصادی پیش نمی‌رود، افزایش سود شرکت‌های بورس، بیشتر ناشی از تورم بود، در واقع رشد قیمت سهام شرکت‌های بورس تا ۱۴۰درصد با هیچ مولفه اقتصادی سازگار نیست و نشان می‌داد که صعود شاخص‌های بورس با دوام و پایدار نخواهد بود.

شایان آرانی با اشاره به آخرین تحقیقاتی که در ۵۰بورس دنیا انجام شده گفت: این تحقیقات که در پایان سال ۲۰۱۳در ۵۰بورس دنیا انجام شده نشان می‌دهد که میزان بازده بورس‌ها رقمی بین ۱۰تا ۳۰درصد بالاتر از میزان تورم هر کشور است. به‌عنوان مثال اگر تورم ایران ۴۰درصد است میانگین بازده مناسب برای بورس تهران عددی بین ۵۰تا ۸۰درصد است. این به‌معنای این است که بازده ۱۳۰درصدی بورس تهران غیرمتعارف است.

او افزود: ضربان قلب بورس بالا رفته بود بنابراین با نزول مواجه شد. بر این اساس از نظر من جای نگرانی وجود ندارد چرا که پس از دوران اصلاح و استراحت بازار سهام روند طبیعی‌اش را از سر خواهد گرفت. او تأکید کرد: من برخلاف خیلی‌ها نزول شاخص را در دوره کنونی، یک نشانه منفی نمی‌دانم، به‌نظر من بازار سرمایه وارد یک فاز پختگی شده که به پدیده‌ها به‌طور سریع واکنش نشان می‌دهد. من این موضوع را به فال نیک می‌گیرم و از این جهت خوشحالم که می‌بینم بورس تهران تا این حد زنده و پویا شده است. نزول شاخص بورس در طول ۱۵روز گذشته نشان زنده بودنش است.

از شایان آرانی پرسیدیم آیا با توجه به رفع تحریم‌ها ناشی از اعمال توافقنامه ژنو، بازار سهام نباید با صعود مواجه می‌شد؟ او پاسخ داد: من معتقدم اثر پدیده مذاکرات هسته‌ای از قبل در شاخص بورس محاسبه و اعمال شده است به‌معنای اینکه سرمایه‌گذاران در گذشته با رویکرد مثبت نسبت به مذاکرات در بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

دوران تحلیل فرا رسید

ما همان پرسش قبلی را از کامیار فراهانی، تحلیلگر تکنیکال بازار سرمایه پرسیدیم او در پاسخ گفت: بازار سهام وارد فاز اصلاح قیمت‌ها شده است. از فراهانی پرسیدیم چرا شاخص بورس در طول ۲هفته گذشته نزول کرده است؟ او گفت: به‌نظر من قیمت سهام شرکت‌های بورس به مرز‌های واقعی رسیده، بنابر این از هم‌اکنون فضای تحلیل در بازار سهام بسیار پررنگ‌تر از گذشته می‌شود و اینطور نیست که سرمایه‌گذاران به‌راحتی بتوانند سود به‌دست بیاورند.

او با بیان اینکه من خیلی از نزول شاخص نگران نیستم، توضیح داد: طبیعتا رشد قیمت سهام شرکت‌ها تا یک جایی ادامه پیدا می‌کند و حال که قیمت‌ها واقعی شده، بازار سهام هم وارد مرحله اصلاح قیمت‌ها و استراحت خواهد شد. البته در چنین شرایطی هنوز هم سهام خوب و دارای پتانسیل در بازار وجود دارد و کسانی که تحلیل‌های واقعی تری دارند موفق‌تر خواهند بود.