هر دلار آمریکا با قیمت ۲هزار و۸۹۰تومان به فروش رسید و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نیز با نرخ ۸۵۳ هزار تومان به فروش رسید. طبق توافق ایران و کشورهای ۱ + ۵، از اجرای گام به گام توافق ژنو آغاز شد و بر این اساس ۳بانک بین المللی، کار انتقال بخش اول از وجوه ارزی بلوکه شده ایران را به عهده گرفته اند. هرچند در فاز نخست تنها ۵۵۰میلیوندلاراز مجموع ۴.۲ میلیارد دلاری که طی ۶ ماه آینده قرار است آزاد شود، به ایران انتقال می یابد اما عقبگرد از شرایط تحریم و آغاز عصر جدید اقتصادی، پیام مهمی به بازار مخابره کرده است و آثار روانی کاهش تحریم ها موجب کاهش محسوس بهای ارز در بازار آزاد شده است.

هر دلار آمریکا که حول ۲هزار و ۹۵۰تومان نوسان داشت، به کمتر از ۲هزار و ۹۰۰تومان رسید هرچند که رئیس کل بانک مرکزی هم به تازگی اعلام کرده، این بانک اجازه ایجاد شوک در بازار ارز را نخواهد داد. کاهش قیمت دلار هرچند شرایط را برای رسیدن نرخ بازار به نرخ رسمی مهیا می سازد اما کارشناسان اقتصادی معتقدند که این اتفاق باید براساس واقعیات بازار رخ دهد نه فضای روانی. احمد حاتمی یزد این نوسانات را عادی تلقی می کند و آن را اتفاق ویژه ای نمی داند.

این کارشناس مسائل بانکی به همشهری گفت: قیمت دلار به چگونگی پیشرفت توافق ژنو وابسته است اما در شرایطی که هنوز افزایش عرضه در بازار رخ نداده است و آزادسازی بخش اول این وجوه بلوکه شده هم عدد مهمی در بازار محسوب نمی شود، نمی توان گفت که کاهش قیمت رخ داده است. این عدد آنچنان محدود است که حتی نمی توان گفت آثار روانی ایجاد کرده است. نوسان ۲یا ۳درصدی قیمت را نمی توان به عوامل بنیادین نسبت داد چراکه نوسان در این حدود ممکن است طی یک روز در بازار رخ دهد.

به گفته حاتمی یزد، اگر تقاضا در بازار به حالت عادی بازگردد و بانک مرکزی این توان را داشته باشد که عرضه را متناسب با آن تقویت کند، می توان به تعیین نرخ بر مبنای عرضه و تقاضا اتکا کرد. وی ادامه داد: نوسان قیمت بین ۲هزار و ۹۰۰تومان تا ۳هزار تومان طبیعی محسوب می شود. ضمن اینکه نقل و انتقال قسط اول وجوه بلوکه شده نیز چند هفته زمان می برد و بعید است که این موضوع مورد توجه فعالان بازار قرار بگیرد.

همچنین نرخ هر یورو با ۴۰تومان افت به ۳هزار و ۹۷۰تومان رسید تا خط مقاومت ۴هزار تومان را شکسته باشد. بهای هر پوند انگلیس هم در بازار با ۳۵تومان کاهش به ۴هزار و ۷۹۵تومان رسید.