ملت ایران: طی هفته‌های اخیر همزمان با وخیم‌ تر شدن وضعیت اقتصادی فرانسه، محبوبیت فرانسوا اولاند نیز به ۵۵ درصد کاهش یافته است. با این حال، آقای اولاند بر آن است تا خبر خوشی به معلمان و استادان بدهد؛ ایجاد یک هزار پست در حوزه آموزش و نخستین گام از عملی کردن آنچه او در آغاز ریاست جمهوری وعده داده بود؛ یعنی ایجاد شصت هزار فرصت شغلی در این حوزه طی دوره پنج ساله ریاست جمهوری.

اولاند گفت: «فکر می‌کنم بازسازی مدرسه یکی از شرط‌های بهبود اوضاع کشور، بهره وری و امید به آینده است. بنابراین یک سرمایه گذاری برای تضمین انسجام اجتماعی و مقابله با بیکاری و البته امری اضطراری است.»

اولویت اما بیکاری است که برای نخستین بار طی سیزده سال گذشته از مرز سه میلیون نفر گذشته است. ژان مارک اِرو، نخست وزیر فرانسه ضمن ابراز نگرانی از آمارها گفت: «اگر آمار و ارقام کلانشهر‌ها و خارج از کشور را اضافه کنیم، سه میلیون نفر می‌شود و با وضعیت نگران کننده‌ای روبرو هستیم. من نمی‌خواهم نخست وزیری برای اعمال ریاضتهای اقتصادی باشم. برای اینکه در آن صورت سیاستی که باید در پیش بگیریم احتمالا از‌‌ همان ابتدا با شکست روبرو می‌شود. در حالیکه سیاست ما به خودی خود از‌‌ همان ابتدا روشن و مشخص است و باید حاشیه مانوری برای آن یافت.»

اما این حاشیه مانور در حال تنگ شدن است و فرانسوا اولاند برای فائق آمدن بر آن باید به اقدامات زیر دست بزند:

کاهش کسری بودجه از ۵/۴ درصد به ۳ درصد در سال ۲۰۱۳، صرفه جویی ۳۰ میلیارد یور در بودجه سال آینده و پیش بینی ۲/۱ درصد رشد برای سال ۲۰۱۳.

اما به باور برخی اقتصاددانان دولت بیش از اندازه در این زمینه خوشبین است. همانطور که فرانسوا لنگله، روزنامه نگار اقتصادی می‌گوید: «اقتصاد فرانسه از حرکت ایستاده است. درحالیکه هر ساله نزدیک به یکصدهزار جوان وارد بازار کار می‌شوند، شغل‌های زیادی حذف می‌شوند. کار کمتر و تقاضای بیشتر برای کار موجب بیکاری می‌شود.»

برای مقابله با بیکاری، شورای وزیران به تازگی طرح «اشتغال آینده» را تصویب کرده که شامل قراردادهای استخدامی با بودجه دولتی برای جوانان فاقد مهارت است. هدف ایجاد یکصد هزار شغل در سال آینده و پنجاه هزار شغل در سال ۲۰۱۴ است که در سال نخست نیازمند بیش از ۵۰۰ میلیون یورو بودجه است.

در حالیکه کمی بیش از یکصد روز از آغاز به کار این رییس جمهور سوسیالیست می‌گذرد، سازمان‌ها و اتحادیه‌های کارگری که مدافع او بودند دولت را به کم کاری متهم می‌کنند. حال آنکه طرح‌ها و برنامه های اجتماعی در حال افزایش است.