ایرج ندیمی در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه غیرعلنی روز قبل در خصوص جلسه مجلس برای بررسی موضوع نرخ ارز گفت: موضوع امروز جلسه، علامت هشدار نمایندگان به دولت بود تا به حرفهای رهبری از لحاظ اجماع فکر و روش و گرایش توجه کنند و تنهایی تصمیم نگیرند. چون هزینه‌های تصمیمات اینگونه برای کشور بسیار زیاد است.

وی افزود: امروز روز تصمیم نبود و حتی قرار نبود از دولت کسی بیاید، قرار بود این جلسه هم‌اندیشی باشد تا ابهامات رفع شود. در همین راستا در هفته آتی باید دولت تصمیمات خود را بگیرد و مجلس را نیز در جریان بگذارد چرا که در غیر این صورت مجلس به صورت تقنینی وارد می‌شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه در خصوص توضیحات نمایندگان در این جلسه گفت: در این جلسه بر این موضوع تاکید شد که در مورد ارز چندین مشکل یکی در بعد سیاست‌گذاری بانک مرکزی داریم و این سوال مطرح است که آیا بانک مرکزی توانایی علمی و استقلال لازم را دارد یا خیر؟

وی افزود: در مجلس به این موضوع تاکید شد که برای اجرای قانون نفی کنز به معنای انباشت ثروت چه برنامه‌ای دارد. اعتقاد ما این است که شرایط را به گونه‌ای ناامن کنیم که کسانی که پول جمع می‌کنند و باعثپایین آمدن گردش پول می‌شوند، مالیات پرداخت کنند.

نماینده مردم لاهیجان اضافه کرد: در حالی گردش پول در ایران دوبار در سال است که این میزان در آمریکا و کشورهای اروپایی به ۵۰ بار در سال می‌رسد. منظور ما این نیست که به خانه‌های مردم برویم و بفهمیم که چه کسی میزان دلار ذخیره کرده است بلکه منظورمان آن است که افرادی که با انباشت پول بخشی از اقتصاد را از حرکت انداخته‌اند باید صددرصد مالیات دهند که کشف این موضوع نیز کار ساده‌ای به شمار می‌آید.

ندیمی اصلاح ساختار قدرت در بانک مرکزی را یکی دیگر از تاکیدات نمایندگان در جلسه غیرعلنی برشمرد و گفت: به اعتقاد ما رئیس شورای پول و اعتبار نباید رئیس بانک مرکزی باشد و این وظیفه باید بر عهده وزیر اقتصاد قرار گیرد تا مجلس بتواند از بعد نظارتی بر آن نظارت داشته باشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص برخی اخبار منتشر شده در مورد اعتقاد نمایندگان به تغییر رئیس بانک مرکزی گفت: به جای تغییر رئیس کل بانک مرکزی ابتدا باید رئیس شورای پول و اعتبار عوض شود چون تصمیمات مالی و بانکی از اینجا گرفته می‌شود. رئیس باید فردی پاسخگو به مجلس باشد از این رو باید هر چه سریعتر ساختارها تغییر پیدا کند.

وی با اشاره به طرح مباحثی در خصوص راه‌اندازی بورس ارز گفت که می‌گویند مدیریت بورس باید در اختیار وزیر اقتصاد و پول برای بانک مرکزی باشد که به نظرما برعکس این اتفاق باید رخ دهد.

وی افزود: موضوع بورس ارز نیز چندین اشکال دارد یکی آنکه بانک مرکزی می‌خواهد قیمت‌ها را تعیین کند در این رابطه برخی معتقدند که بورس ارزی در حقیقت در جهت افزایش قیمت ارز درست نیست چرا که باعثمی‌شود پایه پولی و ارزی دیگری تعریف شود. این رویکرد به طور طبیعی باعثافزایش قیمت ارز می‌شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد که برخی از نمایندگان هفته آینده دو طرح دوفوریتی را برای تغییر ساختارها ارائه خواهند کرد که این دو طرح شامل طرح «جلوگیری از انباشت ثروت و اصلاح ساختار پولی و ارزی» در قالب تغییر رئیس شورای پول و اعتبار به وزیر اقتصاد است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص اظهارنظر معاون وزیر اقتصاد که قیمت دلار آزاد را تنها پنج نفر از خارج کشور تعیین می‌کنند، گفت: ارز یک منبع بانک مرکزی دارد که تزریق و تصمیم‌گیری آن را تعیین می‌کنند مثلا رئیس بانک مرکزی می گوید که اجازه نمی‌دهند دلار به سه هزارتومان برسد این موضوع ناخواسته یک علامت را به بازار می‌دهد.

وی افزود: از طرف دیگر اینکه رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید که تزریق بازار ارز به صورت محدود و در دست دو گروه است که ارز می‌گیرند و می‌فروشند این موضوع را به بازار القا می‌کنند که گروه‌های دیگر از بازار ارز بهره‌مند نیستند. بر این اساس اعتقاد ما این است که موضوع ارز موضوعی اقتصادی، سیاسی و امنیتی است و نباید تنها آن را امنیتی بدانیم.

ندیمی دلیل تزریق نشدن ارز به بازار، نوع حمایت از تولیدکننده، راهکارها برای اجرای اقتصاد مقاومتی، تغییر قانون شورای پول و اعتبار را به عنوان مهمترین موارد مطرح از سوی نمایندگان در این جلسه عنوان کرد.

منبع: جوان