به گزارش مبت ایران به نقل از ایسنا قائم‌مقام صندوق توسعه ملی با تشریح چگونگی راه‌اندازی بازار بورس ارز، گفت: در گام اول حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون دلار را در بازار عرضه می‌کنیم و در حال تلاش برای کاهش سود تسهیلات ریالی صندوق توسعه هستیم.

محمدقاسم حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره راه‌اندازی بورس ارز اظهار کرد: درپی نوسانات نرخ ارز طی یک ماه اخیر، با توجه به محدودیت‌ها بانک مرکزی برای مدیریت منابع ارزی تلاش و در وهله اول اختصاص ارز به واردات را اولویت‌بندی کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه سیستم ارز دو یا چند نرخی می‌تواند باعثایجاد رانت شود، گفت: طی دو، سه هفته اخیر بحثی مطرح شد مبنی بر این‌که به جای ارائه ارز از طریق بانک‌ها و صرافی‌ها، بازار بورس ارز راه‌اندازی شود تا شفاف‌سازی صورت بگیرد.

قائم‌مقام صندوق توسعه ملی با اشاره به اینکه در بازار بورس اطلاعات مربوط به کالا افشا می‌شود و مشخصات خریداران و فروشندگان وجود خواهد داشت، اضافه‌ کرد: نرخ ارز در بازار و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و معاملات پنهانی و رانت در این بخش از بین می‌رود.

حسینی با بیان این‌که صندوق توسعه ملی بر اساس قانون بودجه ۹۱ باید ۲۰ درصد از منابع را به صورت ریالی در اختیار بخش‌های صنعت و کشاورزی قرار دهد، تصریح کرد: سال گذشته باید ۱۰ درصد منابع را به صورت ریالی هزینه می‌کردیم و تبدیل منابع ارزی به ریالی از طریق بانک مرکزی و با نرخ مرجع صورت می‌گرفت.

وی با بیان اینکه در سال جاری منابع ارزی را از طریق حضور در بازار بورس به ریال تبدیل می‌کنیم، گفت: با توجه به این‌که بازار رقابتی خواهد بود احتمالا نرخ ارز بالاتر از نرخ مرجع تعیین می‌شود و در نتیجه منابع ریالی بیشتری را می‌توانیم در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم.

قائم‌مقام صندوق توسعه ملی با اشاره به اینکه راه‌اندازی بازار بورس ارز به ثبات بازار کمک می‌کند، تاکید کرد: تنها ۲۰ درصد از منابع صندوق توسعه امکان تبدیل به ریال را دارند.

حسینی درباره تلفیق منابع ریالی صندوق با منابع ریالی بانک‌ها اظهار کرد: این امر به توافق وزاری مربوطه با بانک‌ها بستگی دارد و ممکن است با توافقی که صورت می‌گیرد بانک‌ها نیز تسهیلاتی را به بخش خصوصی پرداخت کنند.

وی در ادامه با اشاره به این‌که بنا به مصوبه شورای پول و اعتبار سود عقود مبادله‌ای ۱۴-۱۷ درصد و عقود مشارکتی ۱۷-۲۱ درصد است، افزود: تلاش می‌کنیم که بتوانیم سود تسهیلات ریالی را کاهش دهیم اما در صورت پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها از منابع خودشان سود مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار می‌شود که با تلفیق شدن با منابع صندوق در مجموع به نفع بخش خصوصی خواهد بود.