رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر افزایش ۹ دلاری طلای جهانی، اتمام ماه صفر و افزایش قیمت ارز در بازار را از مهمترین دلایل افزایش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر اعلام کرد.
محمد کشتی آرای در ارتباط با دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی طی روزهای اخیر، اظهار داشت: قیمت طلا و سکه تقریباً در ۷ الی ۱۰ روز گذشته با ثبات نسبی همراه بود اما روز گذشته ارزش طلای جهانی ۹ دلار تقویت شد و همین امر باعثافزایش قیمت طلا و سکه در بازار شده است.
وی با بیان اینکه عامل دوم افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی اتمام ماه صفر و افزایش تقاضا برای خرید است، تصریح کرد: معمولاً در روزهای پایانی ماه صفر تقاضای مردم خرید طلا و سکه بالا می رود و همین افزایش تقاضا موجب تقویت قیمت ها در بازار شد.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر گفت: همچنین از روزهای گذشته نرخ دلار در بازار تقویت شده که این مورد هم یکی از دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در بازار می باشد. پیش بینی این است که بعد از اتمام ماه صفر حجم تقاضا برای خرید و فروش طلا و سکه افزایش یابد.
از صبح امروز(یکشنبه هشتم دی ماه) قیمت دلار در بازار از ۳۰۰۰ تومان هم عبور کرد و با قیمت ۳۰۲۰ تومان به مردم فروخته و با قیمت ۳۰۰۰ تومان از آنها خریداری می شود. همچنین در بازار فردوسی یورو هم اکنون با قیمت ۴۱۱۵ تومان، پوند انگلیس با قیمت ۴۹۳۰ تومان، درهم امارات متحده عربی با قیمت ۸۲۰ تومان و یوان چین با قیمت ۵۰۰ تومان فروخته می شود.
افزایش قیمت ها در بازار طلا و سکه هم قابل مشاهده است چراکه هم اکنون در بازار سبزه میدان تهران با وجود ثبات نرخ جهانی طلا(هر اونس طلا ۱۲۱۴ دلار) قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار افزایش یافته و به ۸۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.
همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار با قیمت ۸۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۸۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان، نیم سکه بهار آزادی با قیمت ۴۴۷ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی با قیمت ۲۷۷ هزار تومان و سکه یک گرمی با قیمت ۱۷۲ هزار تومان بفروش می رسد.