هما کبیری:روزی که بیژن نامدار زنگنه پس از ۸ سال بار دیگر وارد طبقه پانزدهم ساختمان وزارت نفت شد، پیش از هر چیز به زمستان امسال اشاره کرد و تامین سوخت زمستانی. همین موضوع موجب شد تا کمیته رسیدگی به سوخت رسانی در زمستان سال جاری بلافاصله در وزارت نفت تشکیل شود تا زمستان ۹۲ بار دیگر خاطره زمستان سخت ۸۶ را تکرار نکند. به نظر می رسد تاکیدهای وزیر نفت با گوشزدهایی از گوشه و کنار روبه رو شد تا اینکه او جمله «زمستان امسال مشکلی در تامین سوخت نخواهیم داشت» را جایگزین «نگران تامین سوخت زمستانی هستم» کند.
اما با ورود اولین جبهه هوای سرد در روزهای پایانی آذرماه و مصرف ۴۱۵ میلیون مترمکعبی گاز در بخش تجاری و خانگی، شرکت ملی گاز را بر آن داشت تا بلافاصله بیانیه ای صادر کرده و درخواست صرفهجویی در مصرف گاز را رسانه ای کند تا در روزهای سرد زمستان قطعی گاز دامن بخشی از مصرف کنندگان گاز طبیعی را بگیرد. این در حالی است که مدیرعامل شرکت ملی گاز از صدور بخشنامه ای توسط معاون اول رئیس جمهور به تمامی وزارت خانه ها و اداره های دولتی مبنی بر خاموش کردن سامانه های گرمایشی و شوفاژ خانه ها در ساعات تعطیلی اداره ها خبر داد.
وزیر نفت نیز اعلام کرده که زمستان ۹۲ سخت ترین زمستان صنعت گاز در تامین سوخت است و درخواست صرفه جویی مصرف گاز را رسانه ای کرده است. این در حالی است که زنگنه وقتی برای نخستین بار بعد از ۸ سال وارد عسلویه شد، اعلام کرد که در ۸ سال گذشته اتفاق خاصی در این منطقه برای بهره برداری بیشتر از فازهای پارس جنوبی نیفتاده و فاز جدیدی به بهره برداری نرسیده است.
بر اساس این گزارش، آخرین فازهای به بهره برداری رسیده پارس جنوبی –به جز افتتاح نمایشی فازهای ۱۵ و ۱۶ در واپسین روزهای دولت دهم - فازهای ۹ و ۱۰ بود که در اسفندماه ۸۹ به بهره برداری رسید اما تا دو سال بعد از آن هنوز گاز فازهای ۶ و ۷ و ۸ به پالایشگاه نیمه کاره آن تزریق می شد و مدت ها طول کشید تا بخش دریایی آن به طور کامل وارد مدار تولید شود. البته هنوز هم نیروهای شرکت نفت و گاز پارس در فازهای ۹ و ۱۰ حضور دارند که حاکی از عدم تکمیل واقعی این پروژه دارد.
مصرف گاز ایران معادل کل مصرف کشورهای عضو اتحادیه اروپاست
رکور مصرف گاز در زمستان ۹۱، در دهمین روز آذرماه با مصرف ۴۸۰ میلیون مترمکعبی گاز رقم خورد که ۳۵۰ میلیون مترمکعب آن در بخش خانگی و تجاری مصرف شد. مصرف ۴۲۵ میلیون مترمکعبی گاز در سال ۹۲ همان اتفاقی است که وزیر نفت پیش از این درباره آن ابراز نگرانی کرده بود. به عقیده برخی کارشناسان، مصرف روزانه گاز ایران معادل کل کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و همین امر است که شدت مصرف انرژی را در ایران افزایش داده است.
در همین رابطه، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز آبان ماه امسال با بیان اینکه برای زمستان سال جاری نیاز به گاز کشور برای تامین سوخت تمامی مشتکان خانگی، تجاری، صنایع، نیروگاه ها و صادرات روزانه بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز است، اعلام کرده بود: با احتساب واردات گاز از ترکمنستان ظرفیت پالایش گاز کشور حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز است.
بنابراین ۲۰۰ میلیون مترمکعب اختلاف میان تولید و مصرف گاز باید با قطع گاز نیروگاه ها و صنایع و استفاده از سوخت مایع جبران شود. اتفاقی که به گفته مدیرعامل شرکت توانیر، هزینه تعمیرات اساسی نیروگاه ها را چند برابر می کند.
ظرفیت تولید گاز از فازهای پارس جنوبی به طور متوسط روزانه بیش از ۱۲میلیون مترمکعب نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته، اما این رقم در برابر افزایش مصرف گاز رقم قابل توجهی نیست که بتوان به آن تکیه کرد.
مسعود حسنی مدیرعامل مجتمع گازی پارس جنوبی هفته جاری از افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه های پارس جنوبی به بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب در روز خبر داده است.
از این رو با بهره برداری از اولین ردیف شیرین سازی گاز طبیعی در پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، ظرفیت تزریق گاز شیرین و پالایش شده به شبکه سراسری حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است. علاوه بر این از ابتدای سال جاری تاکنون با اجرای طرح های رفع گلوگاه های تولید، ظرفیت پالایش گاز در پالایشگاه های هاشمی نژاد، سرخون و قشم، فجرجم و پارسیان هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته نه تنها کاهش نیافته که افزایش هم داشته است.
این در حالی است که در کنار افزایش ظرفیت پالایش گاز، با تثبیت ظرفیت واردات گاز از ترکمنستان و بهره برداری از طرح ذخیره سازی گاز در سراجه قم ظرفیت بیشتری برای پالایش و انتقال گاز در اختیار شرکت ملی گاز ایران قرار دارد.
اما نکته قابل توجه در زمینه مصرف گاز در کشور این است که طبق سند چشم انداز ۱۴۰۴، باید تولید گاز ایران به ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب در روز برسد و ایران باید در زمینه صادرات گاز، در وضعیت خوبی قرار داشته باشد. اما در حال حاضر، سهم ایران در بازار صادرات گاز نزدیک به صفر است و مصرف گاز بخش تجاری و خانگی آن روزبه روز بیشتر می شود. این در حالی است که گاز طبیعی که به عنوان خوراک تعداد زیادی از مجتمع های پتروشیمی مزیت رقابتی ایران در مقایسه با کشورهای منطقه بود، به طور کامل در اختیار مجتمع ها قرار نمی گیرد و ایران نه تنها در صادرات گاز طبیعی ناکام می ماند، بلکه ممکن است با گذشت زمان و افزایش مصرف داخل، بازار محصولات پتروشیمی را نیز از دست بدهد.
به نظر می رسدگاز می تواند نقش موثری در راه اندازی و توسعه صنایع و تولید و صادرات برق داشته باشد که به جای این، در اجاق منازل و بدون ایجاد هیچ ارزش افزوده ای سوخته می شود. پیدا کردن راهکاری برای این موضوع، شاید دولت را از بسیاری از مشکلات نجات دهد.