از زمانی که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و احتمال بهبود اوضاع اقتصادی قوت گرفت، بازار های مالی تحت تاثیر این موضوع واکنش های متفاوتی از خود نشان دادند.

در مقوله مسکن، از آنجا که اوج گرفتن قیمت ها طی ۱۰ ماه قبل از آن بدون هیچ گونه توجیح منطقی واقعی صورت گرفته بود و می توان به جرات گفت حدود ۸۰ درصد آن صرفا سفته بازی، سوداگری و دلالی باعثآن شده بوده است، نیز دچار افت و رکود گردید.

از آنجا که همانطور که گفته شد افزایش قیمت ملک بطور کلی، و بخصوص در شهرهای بزرگ مانند تهران، شدیدا متاثر از سوداگری و دلالی است، که متاسفانه در این بازار آشفته و به دلیل نان راحتی که از این ره گذر نصیب بازیگران این عرصه شده و می شود، تعداد زیادی از نیروهای بازار کار و سرمایه ها جذب این بخش شده اند.

که این گروه به دلیل کسادی بازار، دیگر آن سود های هر روزه و هر ساعته را که بسیاری از همشهریان در دفاتر معاملات املاک شاهد هر روزه آن بودند را اصلا ندارند. همگان شاهد آن بودیم که مثلا ساعت ۹ صبح یک قیمتی می گفتند برای ملکی خاص، و ساعت ۹ شب قیمت بالا می رفت! آیا از ۹ صبح تا ۹ شب قیمت مصالح آنقدر بالا رفته بود!؟ آیا هزینه های ساخت افزایش یافته بود!؟ یا صرفا وسوسه های خناس گونه عناصری خاص که سودشان در قیمت های بالا بود، صاحبان ملک را تشویق و ترغیب به افزایش قیمت می کرد!؟

بعد از یک دوره رکود و با رویاهای شیرین آن زمان ها! هر از چند گاهی آقای خسروی معروف، با انی رسانه و آ «رسانه مصاحبه نموده و آمار و ارقام موهومی را که هیچ ریشه محاسبه علمی و عقلانی ندارد را مبنی بر این که حباب! قیمت ملک ۲۰ درصد است و امروز و همینک ۱۰ درصد آن ترکیده است را می دهد! تا اولا اینطور القا فرمایند که آن قیمت های کیلو خرواری ملک که هر ساعت بالا می رفت و قیمت ملک را بطور متوسط در شهر تهران طی ده ما به دو برابر رسانده است، ۲۰ درصدش حباب است و مابقی واقعی و دراثر افزایش فاکتورهایی از قبیل مصالح و هزینه ساخت و غیره است! و ثانیا بلکه بتوانند با این ترفند ها دوباره روزهای شیرین سودهای آن چنانی را کم کم برگردانند. روزنامه ها و سایت هایی هم که سمپاتی هایی با ایشان دارند هر از چند گاهی تیتر می زنند که مثلا " رونق مجدد بازار مسکن، افزایش تعداد معاملات "!

اما واقعیت این است که مردم ما دیگر گول این تیتر زدن ها را نمی خورند و به امید خدا اجازه نمی دهند که شرایطشان بدتر از این شود. عموم آحاد مردم معتقدند که حد اقل ۵۰ درصد قیمت ملک طی یکسالی که افزایش یافت، حباب و در اثر سوداگری و دلال بازی است و باید برگردد و از بین برود. زیرا به سادگی می توان گفت که هنوز قیمت ها خیلی بالاتر از بودجه خیلی از شهروندان در هر سطح و توان مالی است.

امید است که دلسوزان جامعه هر کجا که هستند کل را ببینند و نه جزء را.