صندوق سرمایه گذاری چیست؟

نهادی مالی است که منابع خرد را از تعدادی سرمایه گذار اخذ کرده و سپس تحت یک مدیریت واحد، اقدام به سرمایه گذاری می نماید. سود حاصل از فعالیت های مدیر صندوق، بین تمام سرمایه گذاران به نسبت سرمایه هر فرد، تقسیم می گردد.

مزایای صندوق سرمایه گذاری بر سرمایه گذاری شخصی:

ممکن است هزاران نفر وارد یک صندوق سرمایه گذاری گردند. این افراد معمولاً افرادی هستند که به دلایل مختلف از جمله عدم وجود وقت و فرصت لازم و یا بنا به دلایل دیگر، امکان مدیریت مستقل سرمایه خود را ندارند. بنابراین به هنگام ورود به صندوق، از مزایای صندوق ها بهره مند می گردند. مهمترین این مزایا بهره مندی از مدیریت حرفه ای یک تیم سرمایه گذاری است. در مدیریت صندوقها همچنین باید به صرفه جویی در مقیاس ناشی از تجمیع تعداد زیادی سرمایه گذار در کنار همدیگر نیز اشاره نمود که منجر به صرفه جویی و توجیه اقتصادی تشکیل صندوق می گردد.

ETF چیست؟

ETF مخفف عبارت Exchange Traded Fund " صندوق قابل معامله در بورس " است.

تفاوت ETF با دیگر صندوق ها چیست:

· از تمام دفاتر کارگزاری ها و سامانه برخط معاملات قابل معامله است.

· ارزش خالص دارایی های آن به لحظه محاسبه و به اطلاع سرمایه گذاران می رسد.

· سرمایه گذاری در ETF و خروج از آن بسیار آسان است.

آیا اکنون وقت مناسبی برای ورود به بازار سرمایه است؟

پاسخ به این سوال را با یک نکته می توان داد. بورس و قیمت های سهام در آن، تابعی از چشم انداز اقتصادی آتی کشور است. از آنجا که چشم انداز اقتصادی کشور در طی یک سال آتی مثبت و مناسب ارزیابی می گردد، می توان به سرمایه گذاری در بورس با افق زمانی یک ساله به عنوان یک گزینه مناسب سرمایه گذاری نگاه کرد.

چگونه سرمایه گذاری کنم؟

گام اول مراجعه به یک شعبه از شعب شرکت های کارگزاری است. لیست این شعبات را می توانید از اینجا دریافت نمایید. در صورت نداشتن کد معاملاتی، از شرکت کارگزاری درخواست اخذ کد معاملاتی نمایید. سپس درخواست پذیره نویسی صندوق ETF آسمان آرمانی را تکمیل و مبلغ مورد نظر را به حساب شرکت کارگزاری واریز نمایید. تصویر شناسنامه و کارت ملی را نیز حتماً به همراه داشته باشید.

قیمت و میزان سرمایه گذاری چقدر است؟

ارزش اسمی هر واحد صندوق ۱۰۰۰۰ ریال است و پذیره نویسی به ارزش اسمی صورت می پذیرد. حداقل سرمایه گذاری یک واحد و حداکثر آن ۲.۵ میلیون واحد می باشد.

چگونه از اعتبار صندوق مطمئن شوم؟

تا پیش از این افراد با مراجعه به مدیر صندوق، اقدام به واریز وجه به حساب مدیر نموده و واحد های صندوق را خریداری می نمودند. در این روش، سرمایه گذار ناآشنا به بورس، ممکن بود در گام اول اطمینان کاملی به مدیر صندوق نداشته باشد. اما در ETF ها، از آنجا که معاملات آن در بورس انجام می شود، سازمان بورس و اوراق کنترل های لازم جهت ورود صندوق به بورس را انجام داده است و لذا بخش بزرگی از مشکل اعتماد افراد ناآشنا به بورس در این باره حل شده است.

آیا می توان در هر زمان از صندوق خارج شد؟

در هر زمان شما می توانید از صندوق خارج شوید. مبلغ پرداختی به شما طی ۴ روز کاری توسط کارگزاری به حساب شما واریز می گردد. مبلغ واریزی به قمیت فروش واحد شما دارد. قیمت واحدها نیز به ارزش خالص دارایی های صندوق وابسته است. در صورتی که صندوق در سرمایه گذاری های خود سود نماید، ارزش خالص دارایی های آن افزایش می یابد.

NAV چیست؟

NAV مخفف Net Asset Value " ارزش خالص دارایی ها " است. NAV هر صندوق خلاصه ای از تمام دارایی ها و منافع یک صندوق است. این عدد هر دو دقیقه یک بار محاسبه و توسط سایت www. TSETMC. com اعلام می گردد.

آیا این صندوق تقسیم سود دارد؟

صندوق ها معمولاً هیچ تقسیمی سودی ندارند. همه نتیجه سرمایه گذاری های صندوق در NAV آن خلاصه می گردد. برای مثال یک سرمایه گذار با خرید ۱۰۰ واحد از صندوق آسمان آرمانی به ارزش هر واحد ۱۰۰۰۰ ریال، یک میلیون ریال در آن سرمایه گذاری کرده است. در صورتی که ارزش هر واحد صندوق به ۱۰۵۰۰ ریال برسد، وی دارای یک میلیون و پنجاه هزار ریال دارایی خواهد بود و بنابراین وی ۵% سود کرده است. سرمایه گذار در طول عمر صندوق جهت کسب اطلاع از وضعیت سرمایه گذاری خود باید NAV آن را دنبال نماید.

کارمزد صندوق چقدر است؟

صندوقهای قابل معامله بصورت متوسط در حدود ۴ درصد کارمزد سالانه برای سرمایه گذار در بر خواهند داشت. NAV صندوق پس از کسر این هزینه به سرمایه گذاران اعلام می گردد، لذا از NAV اعلامی مبلغی به عنوان کارمزد صندوق از شما کسر نمی گردد. البته به هنگام خرید و فروش واحدها، کارمزدی به عنوان کارمزد معاملات از مشتری کسر می گردد که مربوط به شبکه کارگزاری است. مبالغ دقیق این کارمزد را نیز در آگهی پذیره نویسی صندوق می توانید ملاحظه نمایید.

مدیر صندوق کیست؟

مدیر صندوق آسمان آرمانی، شرکت سبدگردان آسمان(www. AsemanPMC. com) است که تجربه مدیریت صندوق سرمایه گذاری آسمان یکم(www. AsemanFund۱. com) و صندوق سرمایه گذاری آسمان خاورمیانه(www. AKMFund. com) را در کارنامه دارد. شرکت سبدگردان آسمان همچنین از مؤسسین صندوق سرمایه گذاری دماسنج(dsfund. ir) نیز می باشد. عملکرد این صندوق ها از ابتدای فعالیت تاکنون که در سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایرانwww. fipiran. comقابل بررسی است - حاکی از عملکرد بسیار مناسب در مقایسه با سایر صندوق های رقیب می باشد. این شرکت متشکل از یک تیم جوان و حرفه ای در زمینه مدیریت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار است که بررسی عملکرد آنان در صندوق های فوق گویای دستاوردهای مجموعه است.

نکات پایانی:

· در انتخاب صندوق مورد نظر خود به مدیریت و عملکرد آن به عنوان معیار انتخاب خود توجه کنید.

· با دید میان مدت و بلندمدت وارد این صندوق ها شوند؛ یعنی با افق زمانی بیش از ۶ ماه تا یک سال

· مقداری از پس انداز خود را وارد بورس نمایید که در کوتاه مدت نیاز به مصرف فوری آن نداشته باشید.

در پایان؛ صندوقهای قابل معامله، آغاز یک تحول بزرگ

علاوه بر دسترسی آسان به صندوق های قابل معامله، وجود بازار گردان جهت اطمینان از نقدشوندگی واحدهای صندوق، نظارت سازمان بورس، متولی و حسابرس جهت صیانت از منافع سرمایه گذاران و اعلام لحظه ای NAV این صندوق ها، آرامش خاطر سرمایه گذاران را به همراه خواهد شد. با توجه به تجربه دیگر کشورها در مورد صندوق های سرمایه گذاری، می توان پیش بینی نمود در آینده تمام افراد جامعه بخشی از پس انداز های خود را وارد ETF ها خواهند نمود تا بدون احتیاج به درگیری روزمره در عملیات سرمایه گذاری، از طریق یک تیم حرفه ای، از منافع سرمایه گذاری در بورس منتفع گردند. بر این اساس می توان گفت پذیره نویسی این صندوق ها، آغاز یک تحول بزرگ در اقتصاد کشور خواهد بود.