رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از رفع مشکلات عضویت بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس ها خبر داد و گفت: به این ترتیب با عضویت در این نهاد می توانیم به جمع بزرگترین بورس های دنیا بپیوندیم.
علی صالح آبادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به مشکلاتی که پیش از این در عضویت بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس های اوراق بهادار ISCQ وجود داشت، افزود: این مشکل با نگاه مثبتی که نسبت به ایران ایجاد شده رفع و روند عضویت تسریع شده است.

وی تصریح کرد: قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم مسوولان با عضویت در این فدراسیون به صورت کاملا سیاسی برخورد می کردند اما هم اکنون روند عضویت ایران در این فدراسیون تسریع شده است.

وی درباره عملکرد بورس و اوراق بهادار در دولت یازدهم، اظهارداشت: شاخص کل بورس و اوراق بهادار از روز مشخص شدن نتیجه انتخابات به پیشواز دولت یازدهم رفت و در سه روز متوالی پس از انتخابات نماگر بورس سه رکورد متوالی را به ثبت رساند و در ۱۰۰ روز پس از فعالیت دولت دماسنج بورس با ثبت ۲۲ رکورد بازدهی حدود ۴۰ درصد را برای سهامداران به همراه آورد.

وی ادامه داد: این تنها متغیر روبه جلوی بورس در ۱۰۰ روز فعالیت دولت نبود به طوری که ارزش بازار سرمایه هم به رکورد بی سابقه ای دست یافت و از ۲۵۸ هزار میلیارد تومان در روز شروع رسمی فعالیت کابینه دولت تا صدمین روز به ۳۹۷ هزار میلیارد تومان رسید و رشد۱۴۰ هزار میلیارد تومانی را تجربه کرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: از سوی دیگر ارزش بازار سرمایه هم که در ابتدای سال روی ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بود با رشد ۲۲۶ هزار میلیارد تومانی به ۳۹۷ هزار میلیارد تومان طی این مدت رسیده است و این نشان از بازده ۱۲۵ درصدی آن دارد.

به گفته وی، البته دیگر متغیرها هم بر مدار صعودی قرار داشتند که در میان آنها باید به دفعات معاملات اشاره کرد برهمین اساس این متغیر از ابتدای سال به رقم ۹میلیون و ۵۰۰ هزار دفعه رسیده است.

وی تصریح کرد: این اتفاق در حالی روی داد که دفعات معاملات در مدت زمان مشابه سال گذشته رقمی بالغ بر ۲ میلیون و ۸۹۰ هزار دفعه را نشان می داد.

سخنگوی سازمان بورس واوراق بهادار درباره رشد سایر بورس ها نیز در این مدت، افزود: ارزش بازار فرابورس در این مدت به بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان رسیده و بنابر این در مجموع ارزش دو بازار بورس و فرابورس رقمی بالغ بر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رانشان می دهد و این در حالی است که ارزش فرابورس در ابتدای سال جاری ۵۰ هزار میلیارد تومان بود.

صالح آبادی تصریح کرد: تعداد دفعات معاملات در فرابورس هم از ۹۵۰ هزار دفعه به ۲.۵ میلیون دفعه رسیده که این نشان از رشد ۳ برابری دفعات بورس دارد.

وی، دلایل رشد بورس را علاوه بر عوامل انتظاری ناشی از دلایل بنیادی نیز دانست و گفت: تنها دلیل رشد شاخص بورس و افزایش بازدهی سهامداران عوامل انتظاری بود چرا که این انتظارات بعداز انتخابات به سمت واقعی شدن حرکت می کند و براین اساس امیدواری ها هم در بازار سرمایه تقویت شده و همین موضوع رشد بورس را ادامه دار کرده است.

رییس سازمان بورس واوراق بهادار گفت: از سوی دیگر باتحقق توافق بزرگ در عرصه مسایل هسته ای متوجه می شویم که انتظارات سهامداران بدون دلیل هم نبوده و اثرات مثبتی را با کمرنگ شدن تحریم ها در آینده شاهد خواهیم بود.

صالح آبادی در پایان راه اندازی معاملات توافقی، راه اندازی معاملات گواهی و افزایش ساعات معاملات را از دیگر اتفاقات ۱۰۰روزه فعالیت بورس اعلام کرد.