علی پاکزاد:نتایج نشست ایران و کشورهای غربی در ساعات بامداد امروز یکشنبه سوم آذرماه رسانه ای شد. در پی اعلام این اخبار به فاصله چند ساعت در بازار ایران قیمت دلار با حدود ۶۵ تومان کاهش به ۲۹۳۰ تومان رسید.
البته تعطیلی بازارهای جهانی باعثشد تنها عامل موثر در تعیین قیمت طلا در بازار ایران قیمت ارز باشد و تحت تاثیر کاهش ۲ درصد قیمت دلار معادل ۳۳ هزار تومان کاهش و به رقم ۸۵۴ هزار تومان رسید. این قیمت پایین ترین قیمت سکه بهار آزادی طی ۱۵ شهریور ۱۳۹۱ تا امروز محسوب می شود.
البته شرایط بازار با توجه به رفتار پیشین رئیس کل بانک مرکزی در زمان سفر رئیس جمهور به نیوریورک بسیار محتاطانه بوده است،. فعالان بازار انتظار دارند که دوباره قیمت ها به مرز ۳۰۰۰ تومان بازگردد بنابراین امروز به رغم کاهش قیمت در ساعات ابتدایی معاملات در میانه روز دوباره به سمت بالا میل کرد و در حال حاضر قیمت در حدود ۲۹۳۰ تومان به تعادل رسیده است.
البته در این میان توقف خرید دلار از سوی فعالین بازار و صرافی ها به خوبی گویای سردرگمی فعالان بازار ارز و انتظار آنها نسبت به مشخص شدن چشم انداز بازار است.
بهترین شرایط برای بازار ارز در وضعیت فعلی سکوت رئیس کل بانک مرکزی و دیگر مقامات پولی کشور است، زیرا هر نوع اظهار نظری بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
۲۲۲۳۹