ملت ایران: شاید انتشار خبرهایی مبنی همکاری خودروسازان معتبر جهانی و انتشار نام هایی چون جنرال موتورز، رنو، فیات و کرایسلر با خودروسازان ایرانی، سهامداران این صنعت را امیدوار کرده است یا شاید هم ادعای برخی فعالان بازار که می گویند رشد قیمت سهام این شرکت ها در بورس نتیجه پنهان سازی سود این شرکت هاست درست است. در هر صورت به نظر می رسد رشد قیمت سهام این شرکت ها در بورس خارج از ۲حالت نباشد، یا سهامداران امیدوارند با ورود شرکت های خودروساز جدید ازجمله خودروساز های آمریکایی و همکاری با شرکت های ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو وضع این شرکت ها خوب شود یا اینکه مدیران این صنعت در تلاشند تکلیف شان را با دولت درباره قیمت گذاری خودرو یکسره کنند و از این ابزار به عنوان راهکاری برای حل مسئله استفاده کنند.

زیان سنگین اما رشد قیمت

سه شنبه هفته پیش شرکت ایران خودرو اطلاعات مالی جدیدی اعلام کرد. براساس گزارش های جدید مالی ایران خودرو این شرکت در پایان سال مالی جاری به ازای هر سهم ۳۱۶ریال زیان خواهد کرد اما با وجود این زیان هنگفت، زمانی که نماد این شرکت هفته قبل در بورس باز شد، قیمت هر سهم آن ۹درصد افزایش یافت. از ابتدای سال تاکنون قیمت هر سهم این شرکت ۲۱۹درصد رشد کرده است. شرکت سایپا نیز پیش از شرکت ایران خودرو زیان پیش بینی کرده بود اما قیمت سهام این شرکت در حال صعود است. این موضوع فعالان بازار را متعجب کرده است.

به نظر می رسد سناریوی حضور خودروسازان خارجی یا تعیین تکلیف قیمت گذاری خودرو عواملی است که می تواند منجر به رشد قیمت سهام این شرکت ها شود. غیراز فرضیه حضور خارجی ها خودروسازان مدام می گویند که نحوه قیمت گذاری خودرو منجر به زیان ده شدن این شرکت ها شده است. با این استدلال خودروساز ها در تلاشند از زیر یوغ دولت، شورای رقابت، وزارت صنایع و هر قیمت گذار دیگری بیرون بیایند و شرایطی را ایجاد کنند که قیمت گذاری خودرو براساس نظام عرضه و تقاضا و بر مبنای مکانیزم بازار تعیین شود.

آیا خودروسازان آمریکایی به تهران می آیند؟

در کشاکش اختلاف بر سر قیمت گذاری خودرو، انتشار خبر های جدید مبنی بر همکاری خودروسازان داخلی با سرمایه گذاران خارجی، سهام این شرکت ها در بازار سهام تحت تاثیر قرار گرفته است. کمتر از یک ماه پیش نشست ویژه ای در سازمان گسترش و نوسازی برگزار شد تا مشکلات مالی صنعت خودرو سازی حل شود. گفته می شود در این نشست سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران که اتفاقا مطالبات زیادی هم از شرکت های خودرو ساز دارد پیشنهاد کرد برای رفع مشکلات این صنعت سرمایه آنها افزایش یابد اما از آنجا که سهامداران زیر مجموعه های ایران خودرو و سایپا خودشان هستند، افزایش سرمایه نمی تواند پول جدیدی را وارد صنعت خودروسازی کند. بر همین اساس کارشناسان مالی بر این باورند که خودروسازان باید راهکار های جدیدی را پیدا کنند.

این تحلیل ها موجب شد وزارت صنعت هم در آخرین نشستی که با مدیران ارشد صنعت خودروسازی برگزار کرد راه حل را در همکاری با کارخانه های معتبر جهانی بیابد. گفته می شود وزارت صنعت در تلاش است از همکاری خودروسازان کشور های دیگر بهره بگیرد.

شنیده ها حاکی است: محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت و معدن، پیشنهاد کرده خودروسازان ایرانی، برای ارتقای کیفیت و افزایش تولید و فروش، شرکت های خارجی را به همکاری دعوت کنند. حتی قرار شده شرکت های معتبر خودروسازی جهان برای حضور در یک نمایشگاه داخلی و فتح باب مذاکره، دعوتنامه ارسال کنند. در فهرست مذکور نام ۳ غول خودروسازی آمریکا هم به چشم می خورد. اما گویا شرکت رنو فرانسه که بازار خود را در خطر می بیند تلاش می کند با خرید سهام قطب سوم صنعت خودروی ایران یعنی پارس خودرو در غیاب رقبا سهم خود را در بازار ایران حفظ کند.

حضور جنرال موتورز، رنو و کرایسلر

۲هفته دیگر، همایش صنعت خودرو همزمان با نمایشگاه بین المللی قطعات، برگزار می شود و احتمالا جمعی از شرکت های بزرگ خودروسازی و قطعه سازی دنیا نیز در آن حضور خواهند یافت و این بهترین فرصت برای شناساندن ظرفیت های صنعت و بازار خودروی ایران به آنهاست.

آنطور که خبر می رسد مسئولان همایش برای تمام خودروسازان و قطعه سازان بزرگ دنیا دعوتنامه ارسال کرده و خواستار حضور آنها در همایش نهم آذر ماه شده اند و اتفاقا هدف اصلی نیز این است که خارجی ها با ظرفیت های پیدا و پنهان خودروسازی و البته بازار ایران، بیشتر آشنا شده و راغب به سرمایه گذاری در کشور شوند. گویا در این همایش، آمریکایی ها و فرانسوی ها(درصورت آمدن به ایران)، میهمانان ویژه به شمار می روند و قرار است از واحدهای نمونه قطعه سازی و خودروسازی کشور نیز دیداری داشته باشند.

گفته می شود که دیدارهایی خصوصی نیز میان خودروسازان ایرانی و میهمانان خارجی در این همایش ۲ روزه انجام خواهد گرفت و بنابر شنیده ها، یکی از محورهای اصلی مذاکرات، فروش سهام است. گویا از قبل نیز مذاکراتی نصف و نیمه انجام شده و برخی شرکت های بزرگ تمایل اولیه خود را برای خرید سهام خودروسازان ایرانی اعلام کرده اند. در این بین، ظاهرا محتمل ترین گزینه، فروش سهام پارس خودرو به رنوی فرانسه است که از قبل نیز بحثآن وجود داشته و حالا در مراحل جدی تری قرار دارد. البته با توجه به اتفاقاتی که در مذاکرات هسته ای اخیر ایران و گروه ۵ + ۱ رخ داد و گفته شد که فرانسوی ها مانع توافق نهایی شده اند، شاید این موضوع(فروش سهام پارس خودرو به رنو) نیز تحت تأثیر قرار گرفته باشد اما به نظر می رسد رنویی ها در این ماجرا جدی اند و منتظر فرصت برای عملی کردن هدف خود هستند. به عبارت بهتر، مسئولان رنو منتظرند تا مذاکرات هسته ای ایران و غرب به نتیجه رسیده و بخشی از تحریم ها به خصوص تحریم صنعت خودرو برداشته شود و آنگاه با خیال راحت، سهام سومین خودروساز بزرگ ایران را مال خود کنند. اما جدای از پارس خودرو، ظاهرا سر ایران خودرو و سایپا نیز بی کلاه نمانده و آنها هم مشتریان خارجی دارند؛ هرچند شاید داستان آنها به جدیت رنو و پارس خودرو نباشد.

به گفته یک منبع آگاه، ظاهرا ایران خودرویی ها یک مشتری نامدار و با اعتبار جهانی به نام جنرال موتورز دارند که برای خرید سهام بزرگ ترین خودروساز ایران ابراز علاقه کرده است. حتی آنطور که یکی از روزنامه های چاپ فرانسه در مقاله ماه پیش خود عنوان کرده بود، مذاکراتی نیز بین ایران خودرو و جنرال موتورز آمریکا انجام شده؛ با این حال هیچ منبع رسمی داخلی این خبر را تأیید نکرده است. ظاهرا طرفین منتظر مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته ای ایران و غرب هستند، به نحوی که اگر توافقی در این مورد انجام شود، آمریکایی شدن ایران خودرو چندان دور از ذهن نیست. خودروسازان آمریکایی به خصوص جنرال موتورز، پیش از انقلاب نیز در خودروسازی ایران حضور داشته اند و شاید دوباره پس از ۳۵سال، پای آنها به جاده مخصوص باز شود. اما گویا سایپایی ها نیز یک مشتری صاحب نام آمریکایی - ایتالیایی دارند به نام گروه فیات - کرایسلر.

شرکت ایتالیایی فیات در سال ۲۰۱۱بخش قابل توجهی از سهام خودروساز آمریکایی(کرایسلر) را خرید و این دوبه نوعی با یکدیگر ادغام شدند. حالا خبر می رسد این گروه خودروسازی برای خرید سهام سایپا ابراز تمایل کرده، هر چند این خبر نیز فعلا توسط منابع رسمی داخلی مورد تأیید قرار نگرفته است.

به نظر می رسد مذاکرات آتی ایران و گروه ۵ + ۱در اواخر آبان و همچنین همایش نهم آذر ماه، سرنوشت انتقال سهام خودروسازان ایرانی به خارجی ها را مشخص کند، چه آنکه اگر مذاکرات به نتایج مثبتی برسد و همایش نیز با حضور بزرگان خودروسازی و قطعه سازی دنیا برگزار شود، هیچ بعید نیست تا چندی دیگر، آمریکایی ها، فرانسوی ها و ایتالیایی ها سهامدار غول های جاده مخصوص شوند.