عمیق ترین تونل دریایی جهان که دو قاره آسیا و اروپا را به هم وصل می کند فردا سه شنبه در ترکیه افتتاح می شود.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، رویایی که سلطان عبدالمجید(از پادشاهان امپراطوری عثمانی) در ۱۵۰ سال قبل دنبال می کرد روز سه شنبه در استانبول به تحقق می رسد. در همین رابطه «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه، گفت: اجداد ما بر روی این موضوع کار کرده بودند و تحقق آن به ما سپرده شد.

اتصال دو قاره آسیا و اروپا، نخستین بار توسط سلطان عبدالمجید در سال ۱۸۶۰ میلادی مطرح شد و اردوغان در سال ۲۰۰۴ میلادی ساخت این پروژه را آغاز کرد. اردوغان پیش از نخست وزیری، شهردار استانبول بود از همین رو تحولات این شهر را با جدیت بیشتری دنبال می کند. این تونل در تنگه بسفر بوده و با مشارکت ژاپن ساخته شده از همین رو «شینزو آبه» نخست وزیر این کشور، نیز در مراسم افتتاح آن حضور خواهد داشت.

بانک مرکزی ژاپن تامین کننده مالی اصلی این پروژه بوده و ۷۳۵ میلیون یورو در ساخت این تونل که هزینه کلی آن سه میلیارد یورو اعلام شده سرمایه گذاری کرده است. این تونل با عمق ۵۶ متر عمیق ترین تونل جهان محسوب می شود که برای عبور قطار ساخته شده است. این تونل ۱۳.۶ کیلومتر طول داشته و در یکی از پر رفت و آمدترین مسیرهای دریایی جهان احداثشده است. اردوغان در زمان بهره برداری از این تونل اعلام کرد از ۱۵۰ سال قبل برای ساخت این تونل اندیشه شده بود و اکنون با تکمیل آن لندن به پکن وصل می شود.