با وجود تلاش های دولت برای تسهیل واردات کالا، بانک ها در تخصیص ارز وارداتی مانع ایجاد می کنند.

به گزارش ایسنا، پس از نوسان های ارزی پایان سال گذشته، دولت تاکید کرد که برای واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم هیچ محدودیتی در تخصیص ارز وجود ندارد.

بر همین اساس قرار بر این شد هر واردکننده ای که ثبت سفارش قانونی انجام دهد، بتواند دلار ۱۲۲۶ تومانی از دولت دریافت کند؛ با این وجود واردکنندگان نسبت به موانع پیش آمده برای دریافت این ارز شکایت دارند.

در حال حاضر مرحله ثبت سفارش به صورت سریع و بدون مشکل انجام می شود و حتی برخی واردکنندگان برای افتتاح ال. سی نیز مشکل خاصی ندارند و با سرعت این اقدام را انجام می دهند؛ با این وجود بانک های عامل برای تخصیص ارز وارداتی موانع متعددی ایجاد کرده اند.

به گفته برخی فعالان اقتصادی، بانک ها حاضر نیستند ارز دولتی را با قیمت ۱۲۲۶ تومان در اختیار واردکننده قرار دهند و در این زمینه واردکننده را تحت فشارهای خاص قرار می دهند.

در این زمینه بانک ها یا وثیقه های کلان حتی تا دو برابر مبلغ ال. سی افتتاح شده از واردکننده دریافت می کنند یا این که از او می خواهند دلار را با قیمتی میان ارز دولتی و ارز آزاد از بانک بخرند.

همچنین گزارش شده که برخی بانک ها به بهانه های مختلف زمان تخصیص ارز وارداتی را آن قدر طولانی می کنند تا مهلت قانونی آن یا زمان معامله با طرف خارجی از بین رود.

پیش از این نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به عملکرد نامطلوب بانک ها در حوزه تجارت گلایه کرده و از مسوولان بانکی کشور خواسته بود که به این موضوع رسیدگی کنند.

به نظر می رسد چنین اقدامی از سوی بانک ها می تواند تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از افزایش قیمت ها در بازار داشته باشد، چرا که بخش عمده ای از کالاهای اساسی در کشور وارداتی است و جلوگیری یا مانع تراشی بر سر راه واردات آن ها می تواند کشور را با کمبود عرضه و افزایش قیمت مواجه کند.

منبع: ایسنا