همانطور که پیش بینی می شد، در پی بالارفتن قیمت گندم، افزایش قیمت نان نیز در برخی استانهای کشور کلید خورد.

به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، بعد از افزایش ۲۹ درصدی قیمت هر کیلو گندم فرایند تعیین قیمت جدید نان در استانهای کشور آغاز شده و تاکنون در چند استان قیمت نان افزایش یافته است.

از جمله مدیرعامل شرکت خدمات بازرگانی و اداره غله منطقه ۷ کشور از افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان در استان گیلان خبر داد. به گفته رمضان کامران پی تصمیم گیرنده اصلی درباره افزایش قیمت نان در استان گیلان استانداری این استان بوده است.

در همین حال ناصر رحیمی - معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد، نیز افزایش قیمت نان در این استان کشور را تائید کرده و دلیل این افزایش را ناشی از افزایش دستمزد کارگران و آرد دانست.

در همین حال پیش بینی می شود قیمت جدید نان در استان تهران نیز طی هفته پیش رو اعلام شود. در اواخر هفته ای که گذشت، جلسه برگزار شده در استانداری تهران درباره تعیین قیمت جدید نان نتیجه ای در بر نداشت.

براساس اظهارات مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، افزایش قیمت گندم از ۱۵ خرداد ماه اجرایی شده است. عباس قبادی اعلام کرده که قیمت فروش گندم، اعم از تولید داخل یا وارداتی، توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به کارخانه های آرد سازی و سایر متقاضیان به ازای هر کیلوگرم گندم معمولی ۴۶۵۰ ریال و گندم دوروم ۴۸۵۰ ریال تعیین شده است. قیمت هر کیلو گندم پیش از این حدود ۳۶۰ تومان بود که با توجه به مصوبه جدید دولت این قیمت حدود ۲۹ درصد افزایش یافته است.

کارگروههای استانی درباره قیمت آرد و گندم هر استان تصمیم گیری می کنند. در مورد قیمت نان هم استانداریها تصمیم گیرنده هستند. پیش بینی کارشناسان این است که قیمت نان بعد از افزایش قیمت گندم به طور متوسط بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد که البته این افزایش می تواند در هر استان با استان دیگر متفاوت باشد.

به گفته دبیر اتحادیه سراسری تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان، قیمت آرد سهمی ۷۰ درصدی در هزینه تمام شده تولید هر قرص نان داشته و تولیدکنندگان نان بعد از افزایش قیمت گندم و آرد با توافق سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، قیمتهای خود را افزایش خواهند داد. البته این افزایش منوط به اتمام ذخیره گندم فعلی است.