ملت ایران:طبق آمارهای ثبت شده در سامانه املاک در سال ۹۱ در اوج خرید و فروش مسکن، روزانه ۱۴ هزار قرارداد خرید و فروش در کشور به ثبت رسیده که در حال حاضر این عدد به ۸ هزار قرارداد کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور در این باره می گوید: خرید و فروش مسکن راکد شده است، اما نه به آن شدتی که برخی از مشاوران املاک می گویند یک سال هیچ خرید و فروشی را به ثبت نرسانده اند.

به گفته مصطفی قلی خسروی، بازار مسکن در حالت رکود به سر می برد و این رکود را آمارهای خرید و فروش به خوبی نشان می دهد.

قلی خسروی در پاسخ به این سوال که " آیا در این شرایط که رکود بر بازار حاکم شده است، سقف تسهیلات مسکن افزایش می یابد " تاکید دارد: بهترین روش برای خانه دار شدن و افزایش قدرت خرید مسکن این است که تسهیلات مسکن را به سازنده بدهند و سپس آن تسهیلات به خریدار منتقل شود.

رییس اتحادیه املاک ادامه می دهد: این روش باعثافزایش تولید مسکن می شود و از افزایش شوک آور قیمت مسکن جلوگیری می کند.

به گفته وی، افزایش سقف تسهیلات مسکن باید با فرهنگ درست انجام شود تا از سوءاستفاده برخی سودجویان جلوگیری شود.

گزارش های میدانی خبرنگار ما از رکود فعلی در بازار مسکن حاکی از آن است که خرید و فروش مسکن در حالی همچنان در رکود به سر می برد که به گفته مشاوران املاک، قیمت ها اگرچه به کف خود رسیده، اما این بازار نیاز به یک محرک جدید برای خروج از رکود دارد تا متقاضیان مسکن از یک سو و سازندگان مسکن از سوی دیگر، ترغیب به خرید و فروش و ساخت مسکن شوند.

مشاوران املاک می گویند: شش ماه اول هر سال، می تواند رونق خرید و فروش مسکن باشد، اما در شش ماه امسال بازار مسکن به شش قسمت تقسیم شد.

از ابتدای امسال، بازار مسکن بارها منتظر اتفاقات و رویدادهای سیاسی و به خصوص انتخابات بود و در حقیقت بازار مسکن تحت تاثیر انتخابات و مسایل و رخدادهای مربوط به آن قرار گرفت.

گفته های دلالان مسکن همچنین نشان می دهد قیمت مسکن در تهران در سال جاری به شدت افزایش یافت، اما در حال حاضر به دلیل رکود حاکم بر بازار به طور متوسط متری یک میلیون تومان کاهش قیمت داشته است.

قیمت مسکن در منطقه سعادت آباد هر متر بیش از یک میلیون تومان کاهش یافته و در مرکز شهر تهران، حداقل یک میلیون تومان افت کرده است. قیمت هر متر آپارتمان نوساز در حال حاضر در سعادت آباد ۱۰ میلیون تومان است.

خریداران و فروشندگان مسکن هنوز منتظر هستند تا ببینند وضعیت بازار مسکن چه خواهد شد که متاسفانه همین انتظار ظاهرا یک مقدار طولانی شده است.

مشاوران املاک می گویند: متاسفانه رکود حاکم بر بازار خرید و فروش مسکن اگر چه قیمت ها را کاهش داده و باعثخوشحالی برخی از خریداران شده است، اما امیدواریم که متقاضیان خرید مسکن پیش از این در انتظار کاهش قیمت نمانند.

برخی آمارها از کاهش اخیر قیمت مسکن در تهران به شرح زیر است:

آپارتمان نوساز در خیابان اشرفی اصفهانی مترمربعی ۷ تا ۸ میلیون تومان با یک میلیون کاهش در هر مترمربع، سعادت آباد ۱۰ میلیون تومان با یک میلیون کاهش در هر متر، پاسداران ۷ تا ۱۵ میلیون تومان با یک میلیون کاهش در هر متر، ونک ۹ تا ۱۲ میلیون تومان با یک میلیون کاهش در هر متر، دولت ۵/۸ تا ۹ میلیون با یک میلیون کاهش در هر مترمربع، فلکه دوم صادقیه ۵/۵ میلیون تا ۵/۶ میلیون با ۳۰۰ هزار تومان کاهش در هر مترمربع.

در حال حاضر در برخی از محله های تهران قیمت ها به طور محسوسی کاهش پیدا کرده است؛ به طوری که تا هر مترمربع ۸۰۰ هزار تومان پایین تر خرید و فروش می شود. در واقع محله هایی که بیشترین حباب مسکن را داشتند، با کاهش قیمت بیشتری مواجه شده اند، اما وضعیت بازار وضعیت بازار مسکن در روزهای اخیر نشان می دهد برخی از سازندگان در مقابل کاهش قیمت ها و شکستن بیشتر حباب بازار مسکن مقاومت نشان می دهند.

سازندگان حاضر نیستند قیمت ها را کاهش دهند و معتقند که وقتی نرخ های چند برابری را برای مصالح ساختمانی پرداخت کردند، الان نمی توانند با قیمت های کمتری آپارتمان های خود را به فروش برسانند، زیرا در نهایت سود چندانی نصیب آنها نمی شود.

در بازار اجاره نیز در حال حاضر نرخ های اجاره پیشنهادی همچنان به قوت خود باقی است و کمترین کاهشی روی نداده است و فعالان بازار مسکن معتقدند که معمولا افت اجاره بها بین یک تا دو ماه آینده صورت می گیرد. حجم متقاضیان در بازار رهن و اجاره در دو هفته آخر شهریور ماه براساس شواهد تغییری نکرده است، به همین خاطر معامله ای در لحظه آخر فصل تابستان انجام نشده است. اکنون تعداد فایل های رهن با حجم فایل های رهن و اجاره برابر است، اما اکثر مستاجران به دنبال واحدهایی با شرایط رهن و اجاره هستند.

برخی از بنگاهداران املاک هم سه ماهه تابستان امسال را نسبت به سال های قبل از لحاظ تعداد معاملات، ضعیف ترین سال عنوان می کنند. آنها معتقدند که در این فرصت سه ماهه برای جابه جایی هیچ اتفاقی روی نداده است؛ چه برسد به این که در این چند هفته اخیر بر میزان معاملات و تعداد مستاجران افزوده شده باشد.

****نرخ های پیشنهادی رهن و اجاره واحدهای مسکونی در مناطق مختلف تهران

محله

متراژ

(مترمربع)

رهن

(تومان)

اجاره

(تومان)

جنت آباد

۸۵

۵۵میلیون

-

معلم

۸۵

۱۰میلیون

یک میلیون و۲۰۰هزار

آریاشهر

۸۵

۳۰میلیون

۹۵۰هزار

پاسداران - سروستان

۸۵

۳۰میلیون

یک میلیون و۲۰۰هزار

قلهک

۹۰

۲۰میلیون

یک میلیون و۸۰۰هزار

امیریه - فرهنگ

۹۰

۲۵میلیون

۶۰۰هزار

نیروی هوایی

۹۰

۴۵میلیون

-

دروس - وارسته

۹۰

۲۰میلیون

یک میلیون و۷۰۰هزار

نارمک

۹۰

۸۵میلیون

-

چیذر

۹۰

۷۸میلیون

-

شهرک غرب - دریا

۹۰

۵۰میلیون

۷۰۰هزار

کاشانک

۹۰

۸۵میلیون

-

سرباز

۱۰۰

۸۰میلیون

-

ظفر - نونهال

۱۰۰

۷۰میلیون

-

شهران

۱۰۰

۲۵میلیون

۸۰۰هزار

دروس

۱۰۰

۱۲۵میلیون

-

فرمانیه - اندرزگو

۱۰۰

۳۰میلیون

یک میلیون و۵۰۰هزار

سعادت آباد - علامه

۹۵

۶۰میلیون

۶۰۰هزار

هفت تیر

۹۱

۷۲میلیون

-

اختیاریه

۱۰۰

۸۵میلیون

-

آجودانیه

۱۰۰

۳۰میلیون

یک میلیون و۷۰۰هزار

نیاوران

۱۰۵

۳۰میلیون

۲میلیون و۵۰۰هزار

گلبرگ

۱۱۰

۷۵میلیون

-

مینی سیتی

۱۱۰

۶۰میلیون

۷۰۰هزار

پارک ملت

۱۱۰

۲۰میلیون

۲میلیون و۵۰۰هزار

بلوارکشاورز

۱۰۶

۲۵میلیون

یک میلیون و۲۵۰هزار

ایرانشهر

۱۲۰

۱۵میلیون

۲میلیون و۱۰۰هزار

تهران نو - چایچی

۱۲۰

۸۳میلیون

-