به گزارش ملت ایران به نقل از اقتصادپرس: عضو حقیقی شورایعالی بورس با تشریح جزئیات اولین جلسه این شورا با وزیر جدید اقتصاد گفت: تداوم همکاری‌ها با تیم فعلی بازار سرمایه از موارد مهم مورد تأکید وزیر جدید امور اقتصاد و دارایی بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این جلسه، با مثبت ارزیابی‌کردن عملکرد بازار سرمایه در سال‌های اخیر، این بازار را از مجموعه‌های مؤثر و کارامد در عرصه اقتصادی کشور دانست و تأکید کرد لازم است تیم مدیریتی فعلی با قدرت و نشاط بیشتر به خدمت‌رسانی در بازار سرمایه ادامه دهند.

به گزارش اقتصادپرس، آقای طیب‌نیا همچنین بر لزوم برنامه‌ریزی برای ارتقاء جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد ملی، به‌ویژه تقویت نقش این بازار در تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی تأکید و خاطرنشان کرد باید به ‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که با تقویت بازار اولیه، نظام تأمین مالی در کشور از بانک‌محوری به سمت تأمین مالی از بازار سرمایه سوق پیدا کند.

در جلسه شورای عالی بورس که به ریاست دکتر علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورا در محل این وزارتخانه برگزار شد، سایر اعضای شورای عالی بورس شامل نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم، معاون اول دادستان کل کشور و پورابراهیمی، مقدسی، دکتر ابوالحسنی، زال‌پور، معظمی، پاک‌بین و خانم دکتر فقیه‌نصیری حضور داشتند.

در این جلسه، همچنین قائم‌مقام و معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور یافتند.

پورابراهیمی: آماده ام تا تخلفات موجود در بازار را به دستگاه‌های نظارتی گزارش کنم

عضو حقیقی شورایعالی بورس با تشریح جزئیات اولین جلسه این شورا با وزیر جدید اقتصاد گفت: تداوم همکاری‌ها با تیم فعلی بازار سرمایه از موارد مهم مورد تأکید وزیر جدید امور اقتصاد و دارایی بود.

به گزارش اقتصادپرس، محمدرضا پورابراهیمی، ناظر بازار سرمایه از طرف مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیات اولین جلسه روز گذشته شورای عالی بورس اظهار داشت: در جلسه دیشب تأکید شد تا اهداف بازار سرمایه با تیم فعلی دنبال شود.

وی ادامه داد: در این جلسه که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، از ادامه همکاری‌ها با تیم فعلی بازار سرمایه حمایت و در این میان برحل مسائل و مشکلات و نقض‌هایی که وجود دارد تأکید شده است.

پورابراهیمی گفت: در این جلسه راهبردهای جدید و برنامه‌های عملیاتی خوبی ارائه شد و قرار شد تا مجموعه بازار سرمایه مشکلات اساسی موجود را برطرف کند.

عضو حقیقی شورای عالی بورس با بیان اینکه وزیر اقتصاد بر توجه بیشتر بازار سرمایه تأکید کرده است، گفت: قرار شد تا بازار سرمایه در چارچوب‌های کلی متمرکز و برنامه‌های خود را در جلسات آینده ارائه کند تا در مورد آنان تصمیم‌گیری شود.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که همواره پیگیر آن بودیم راه‌اندازی بورس ایده بود که رئیس سازمان بورس در این باره قول داده تا دو ماه آینده آن را عملیاتی کند.

وی با اشاره به زمان افتتاح ETF‌ها(اولین صندوق‌های قابل معامله در بورس) تصریح کرد: قرار بود تا هفته گذشته این صندوق افتتاح شود اما با نظر رئیس سازمان بورس مبنی بر حضور وزیر اقتصاد و جمعی از مسئولان، در یکی دو هفته آینده شاهد افتتاح آن خواهیم بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال گذشته بحثتحقیق و تفحص از سازمان بورس اوراق بهادار مطرح بود، گفت: این طرح پس از آمدن به صحن علنی مجلس شورای اسلامی، رأی نیاورد.

وی ادامه داد: در سال جاری موضوعی در رابطه با تحقیق و تفحص از این سازمان مطرح نشده و در صورت وجود تخلفی باید دستگاه‌های نظارتی پیگیر آن باشد.

پورابراهیمی تأکید کرد: بنده به عنوان ناظر بازار سرمایه در مجلس شورای اسلامی آمادگی دارم تا موارد و تخلفاتی که در بازار وجود دارد به دستگاه‌های نظارتی گزارش کنم.

وی درباره اقداماتی که تاکنون در سیستم نظارتی بازار سرمایه انجام داده است، گفت: مسائلی در رابطه با تخلفات کارگزاری‌ها، سهامداران حقیقی و مشکلات نظارتی و سختگیری‌های غیرضروری از جمله مواردی است که در مورد آن پیگیری‌ها انجام شده است.