به گزارش ملت ایران به نقل از اقتصادپرس: رشد فعالیت کارخانجات چین و بریتانیا و همچنین کاهش احتمال حمله سریع آمریکا به سوریه موجب کاهش سطح ریسک در بازار های مالی جهان شده است. ارزش ارزهای کم ریسک مانند ین ژاپن در برابر سایر ارزها تضعیف شده و قیمت فلزات اساسی افزایش یافته است.

رشد فعالیت کارخانجات چین و بریتانیا و همچنین کاهش احتمال حمله سریع آمریکا به سوریه موجب کاهش سطح ریسک در بازار های مالی جهان شده است. ارزش ارزهای کم ریسک مانند ین ژاپن در برابر سایر ارزها تضعیف شده و قیمت فلزات اساسی افزایش یافته است.

به گزارش اقتصادپرس، شاخص PMI کارخانجات بریتانیا که روز گذشته منتشر شده از ۵۴.۸ به ۵۷.۲ رسیده که بسیار بهتر از انتظارات است. عدد ۵۰ در این شاخص مرز بین رشد و کاهش فعالیت ها می باشد. گزارش مشابه برای چین نیز روز یکشنبه منتشر شد که نشان می داد روند رشد فعالیت کارخانجات در بزرگترین مصرف کننده فلزات صنعتی جهان شتاب گرفته است.

همانطور که پیش بینی می شد، خبر رشد فعالیت کارخانجات موجب رشد قیمت فلزات شده است. هر تن مس در دو روز دوشنبه و سه شنبه با ۲ درصد افزایش از ۷۰۹۶ به ۷۲۱۰ دلار رسیده است. آلومینیوم در همین مدت ۰.۸ درصد افزایش یافته و روی تقریبا بدون تغییر مانده است.

باراک اباما دستور حمله به سوریه را منوط به موافقت کنگره کرده است. برخی جمهوری خواهان مخالف حمله محدود هستند و عقیده دارند که هر حمله ای باید به سقوط دولت بیانجامد. همچنین از دید برخی نمایندگان دموکرات، حمله به سوریه می تواند شروع مخمصه ای جدید باشد. اعضای کنگره اکنون در تعطیلات به سر می برند و اولین جلسه احتمالا روز دوشنبه آینده خواهد بود. روسیه نیز که از معدود پشتیبانان سوریه در منطقه است گروهی از وکلای خود را به امریکا فرستاده تا کنگره را برای مخالفت با حمله به سوریه ترغیب کنند.

مدیران عامل بانک‌های بورسی و شورای عالی بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور، خواستار توقف اجرای آیین نامه صندوق ضمانت سپرده‌ها شدند. این آیین نامه بانک ها را مجبور می کند که منابع مالی قابل توجهی را در یک صندوق مشترک قرار دهند تا در صورت بروز بحران های مالی بتواند به ایفای تعهدات بانک ها در قبال سپره گذاران کمک نماید.

رییس اداره عملیات بازار فرابورس، دلیل عرضه اولیه پتروشیمی جم را جو عمومی حاکم بر بازار عنوان کرده است. به گفته وی مراحل درج شرکت در بورس انجام شده و ممکن است عرضه اولیه تا پایان هفته جاری انجام پذیرد.