ملت ایران: بورس تهران در ۵ روز کاری هفته گذشته در حالی بازدهی منفی یک درصدی داشت که با معامله ۴میلیارد و ۲۵۴ میلیون برگه سهم و حق تقدم ارزش بازاری ۱۹ هزار و ۷۷۲ میلیارد ریالی را ثبت کرد.

بورس تهران در ۵ روز کاری هفته گذشته در حالی بازدهی منفی یک درصدی داشت که با معامله ۴میلیارد و ۲۵۴ میلیون برگه سهم و حق تقدم ارزش بازاری ۱۹ هزار و ۷۷۲ میلیارد ریالی را ثبت کرد.

این معاملات که نسبت به هفته ماقبل رشدی ۱۸ درصدی در ارزش و ۹ درصدی در حجم را به دنبال داشت توسط ۱۱۵ هزار خریدار انجام شد.

همچنین در هفته یاد شده، دو میلیارد و ۷۹۹ میلیون سهم به ارزش ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به صورت خرد و بلوک خریداری شده است.

گفتنی است از ابتدای امسال، ۷۴ میلیارد و ۸۰۴ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۴۴۱ هزار و ۶۳۸ میلیارد ریال دادوستد شده است. در این مدت، تعداد یک میلیون و ۸۲۵ هزار و ۱۳۳ سرمایه گذار، در پنج میلیون و ۳۲۷ هزار و ۴۹۷ دفعه این تعداد سهام را خریداری کرده اند.

نگاهی به مسیر شاخص

شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته ای که گذشت به ۵۸ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. بر همین اساس در این مدت دماسنج بازار با افتی ۵۵۴ واحدی بازدهی منفی ۰٫۹۴ درصدی را رقم زد.

بر این اساس، شاخص کل از ابتدای سال تا پایان هفته منتهی به ۶ شهریور، ۲۰ هزار و ۶۸۷ واحد رشد کرد تا بازدهی ۵۴.۴ درصدی را نصیب سرمایه گذاران کند.

شاخص قیمت و سود نقدی هم عدد ۲۳۸ هزار و ۹۳۵ واحد را برای خود ثبت کرد. شاخص شناور آزاد نیز به عدد ۶۸ هزار و ۶۷۰ واحد رسید تا نسبت به ابتدای سال ۵۳.۹ درصد رشد داشته باشد.

در عین حال شاخص صنعت در آخر هفته، بر روی عدد ۴۹ هزار و ۴۷۳ واحد ایستاد.

معاملات اوراق مشارکت

در هفته منتهی به ۶ شهریور، ۴۸ هزار و ۷۰۸ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۴۹ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار معامله شد. این حجم از معاملات در قیاس با مدت مشابه قبل، ۴۷.۹ درصد کاهش داشت.

براساس این گزارش، در هفته گذشته صنعت زراعت به مدد شرکت زیرمجموعه خود شرکت آینده سازان بهشت پارس بازدهی مثبت ۲۴.۶۵ درصدی را به دست آورد و عنوان پربازده ترین صنعت را از میان صنایع مختلف به خود اختصاص داد.

این در حالی است که صنعت وسایل ارتباطی بازدهی منفی ۱۱.۷۷ درصدی را کسب کرد و به عنوان کم بازده ترین صنعت از میان صنایع مختلف مطرح شد.

براساس اطلاعات موجود شرکت پالایش نفت بندرعباس پس از توقف حدود سه ماه، طی هفته گذشته مورد بازگشایی قرار گرفت و در نهایت همراه با پیگیری روند معاملات خود تا پایان هفته بازدهی مثبت ۷۰.۳۶ درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد. از این رو سهام " شبندر " به عنوان پربازده ترین سهام طی معاملات هفته گذشته برگزیده شد.

اما در مقابل شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان بازدهی منفی ۱۵.۶۸ را محقق کرد و به بدین گونه به عنوان کم بازده ترین سهم بورس شناخته شد.

طی معاملات هفته گذشته، بازار سهام در حالی به کار خود خاتمه داد که در مجموع ۱۳۷ نماد بازدهی مثبت را به سهامداران خود اعطا کردند، هشت نماد بدون کسب بازدهی مثبت یا منفی همراه شدند و مابقی نمادها یعنی ۲۰۰ نماد بازدهی منفی را محقق کردند.