ملت ایران: ولی الله سیف در مراسم تودیع و معارفه رییس کل بانک مرکزی با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم نوربخش و همرزم های بانک مرکزی گفت: ایشان حق همیشگی بر گردن نظام بانکی دارند و خدماتی را برای نظام بانکی انجام داده اند که به هیچ وجه فراموش شدنی نیست.

وی در ادامه با تشکر از محمود بهمنی رییس سابق بانک مرکزی اعلام کرد: من سابقه سال ها همکاری با بهمنی را دارم و در حال حاضر خداحافظی ایشان به معنای فاصله گرفتن از نظام بانکی نیست.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه با بیان این که خداوند را برای فرصتی که برای اثرگذاری در اقتصاد کشور و بهبود معیشت مردم در اختیار من قرار داده شاکرم، اضافه کرد: همچنین از حسن اعتماد رییس جمهوری، اعضای مجمع بانک مرکزی و هیات دولت سپاسگزارم.

سیف با تاکید بر این که کشور در شرایط بسیار خطیری قرار دارد و تا گذشته های بسیار دور مشابه آن را نمی توان یافت، گفت: بهبود شرایط اقتصاد کشور نیازمند تدبیر عمیق سیاست گذاران، دولت، فعالان اقتصادی و مردم است.

وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی منفی شده و در شرایط رکود اقتصادی قرار داریم به تورم بالای حاکم بر اقتصاد اشاره و اضافه کرد: نرخ تورم موجود ناشی از رشد نقدینگی افزایش یافته است.

وی به عدم تعادل بین هزینه ها و درآمدهای دولت اشاره کرد و گفت: با توجه به بانک محور بودن اقتصاد بانک مرکزی نقش بسزایی در بهبود وضعیت حاکم که بی تدبیری های چند سال اخیر و تحریم های اعمال شده برمی گردد، دارد.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر این که توجه به نقش بی بدیل بانک مرکزی در مدیریت اقتصاد کلان کشور ضرورت دارد، افزود: بانک مرکزی در این شرایط باید نسبت به کنترل تورم و جلوگیری از افزایش بی رویه بهای کالاهای مصرفی اقدام و به عنوان اولویت اصلی توجه کند.