به گزارش ملت ایران به نقل از نامه، طی یک ماه اخیر قیمت مسکن در بازار روند نزولی داشته است و همین موضوع باعثافزایش رکود در بازار به دلیل امیدواری مردم برای کاهش قیمت ها شده است.

در همین رابطه مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک اعلام کرده است از ابتدای سال تا کنون حدود ۹ درصد از این حباب ایجاد شده در سال گذشته برطرف شده است و شاهد افت قیمت ها هستیم. از حباب قیمتی ایجاد شده در سال گذشته ۱۱ درصد باقی مانده است که امیدواریم طی ۲ ماه آینده برطرف شود و باز هم شاهد افت قیمت ها باشیم.

اما بسیاری از کارشناسان این افت قیمت را ناشی از بار روانی حاکم بر بازار می دانند و معتقدند اقدام خاصی برای کاهش قیمت ها صورت نگرفته است.

سید مهدی هاشمی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در گفت و گو با نامه گفته است طی روزهای اخیر به واسطه افت قیمت طلا در بازارهای جهانی شاهد نزولی شدن قیمت ها در بازار ارز و همچنین مسکن هستیم. قیمت مسکن در روزهای اخیر کاهش یافته است اما اتفاق اساسی و بنیادی در این رابطه رخ نداده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس درباره راهکارهای مناسب برای کاهش قیمت مسکن گفته است در واقع برنامه ریزی و اقدامات اجرایی در بخش مسکن است که می تواند ما را در جهت مدیریت قیمت مسکن موفق کند و در این رابطه تا کنون اقدامی نشده است.

اما طی هفته های اخیر به واسطه افت قیمت مسکن شاهد کاهش اجاره بها در بازار مسکن هستیم و این موضوع امیدواری ها را در میان مستاجران افزایش داده است. البته در این میان صاحب خانه ها برای کاهش اجاره بها در قراردادهای جدید مقاومت نموده و خواهان افزایش قیمت ها نیز می باشند.

در جدول زیر جدیدترین نرخ اجاره مسکن در تهران آمده است:

منطقه

متراژ

اجاره بها(تومان)

تهرانپارس

۹۵

۱۰,۰۰۰, ۰۰۰ رهن + ۹۰۰،۰۰۰ اجاره

سعادت آباد

۹۵

۸۰,۰۰۰, ۰۰۰ رهن کامل

نیروی هوایی

۹۰

۴۵,۰۰۰, ۰۰۰ رهن کامل

سهروردی

۸۵

۱۵,۰۰۰, ۰۰۰ رهن + ۱،۱۰۰، ۰۰۰ اجاره

اشرفی اصفهانی

۷۵

۱۲,۰۰۰, ۰۰۰ رهن + ۸۰۰،۰۰۰ اجاره

هروی

۸۰

۸۰,۰۰۰, ۰۰۰ رهن کامل

نارمک

۷۵

۷۰,۰۰۰, ۰۰۰ رهن کامل

معلم

۷۵

۶۵,۰۰۰, ۰۰۰ رهن کامل

آیت الله کاشانی

۱۱۷

۴۰,۰۰۰, ۰۰۰ رهن + ۲،۳۰۰، ۰۰۰ اجاره

نازی آباد

۷۵

۲۳,۰۰۰, ۰۰۰ رهن + ۲۱۰،۰۰۰ اجاره

اراج

۶۵

۲۵,۰۰۰, ۰۰۰ + ۱،۲۵۰، ۰۰۰ اجاره