به گزارش ملت ایران به نقل از تابناک، ادعای بازداشت یک دلال اورانیوم برای ایران در آمریکا، بازتاب جدید ترین سخنان وزیر امور خارجه ایران، تأیید خبر پایان مأموریت نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، محکومیت حمله رژیم اسرائیل به لبنان از سوی ایران و احتمال امتداد خط لوله گاز ایران پاکستان به چین، از جمله مهم ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.


، از روز گذشته، ادعای مقامات آمریکایی درباره بازداشت فردی به اتهام دلالی اورانیوم برای ایران، مورد توجه شماری از مطبوعات جهانی قرار گرفته است. سایت خبری آمریکایی«دیلی نیوز»می نویسد: این فرد می خواسته با جاسازی اورانیوم در کفش هایش، آن را برای به خریدار دهد.

به نوشته این سایت، این فرد که ۳۳ ساله و اهل سیرالئون است، در یک شرکت معدنی در این کشور کار می کرده و به اورانیوم خام دسترسی داشته است. پس از آن که مأموران مخفی آمریکایی در یک آگهی اینترنتی خود را واسطه خرید اورانیوم برای ایران معرفی کرده اند، این فرد قانع شده با سفر به آمریکا، نمونه ای از اورانیوم خود را به آن ها ارائه دهد. مأموران آمریکایی نیز با تحت نظر گرفتن این فرد، وی را در هنگام ورود به فرودگان بین المللی «جان اف کندی» بازداشت کرده اند.


اما در میان مطالب مربوط به ایران، امروز نیز شماری از مطبوعات و رسانه های بین المللی به سخنان وزیر خارجه کشورمان توجه نشان داده اند.خبرگزاری فرانسهاز این جمله است که ضمن اشاره به سخنان روز گذشته ظریف که در یکی از خبرگزاری های داخلی منتشر شده، می نویسد از دید وی، در اختیار داشتن سلاح هسته ای سبب تهدید امنیت ایران می شود.

با این حال، ظریف اشاره کرده که ایران از پیگیری حقوق خود در زمینه در اختیار داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای عقب نشینی نخواهد کرد. وی افزوده: «ما به جهان نشان خواهیم داد هیچ تهدیدی از جانب ایران وجود ندارد. تنها تهدید، از جانب رژیم صهیونیستی است». وی تأکید کرده دولت جدید از پیگیری حقوق هسته ای ایران کوتاه نخواهد آمد.


در مطلبی دیگر درباره دستگاه دیپلماسی کشور، سایت خبری«آذری پرس»موضوع پایان مأموریت نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی را مورد توجه قرار داده است. این سایت با اشاره به این که علی اصغر سلطانیه، نماینده کنونی ایران در آژانس، استعفای خود از سمتش را رسماً تأیید کرده، به نقل از وی می نویسد: «مأموریت من پایان یافته و من با خرسندی به ایران باز می گردم».

آذری پرس اشاره می کند، سلطانیه از سال ۲۰۰۵ تاکنون نمایندگی ایران در آژانس را بر عهده داشته است. پایان رسمی مأموریت سلطانیه، روز یکم سپتامبر(نزدیک یک هفته دیگر) خواهد بود. البته هنوز رسما جانشین وی در آژانس معرفی نشده است.


محکومیت حمله اخیر رژیم اسرائیل به جنوب بیروت از سوی ایران، از جمله دیگر موضوعاتی است که بازتاب جهانی داشته است. روزنامه«دیلی استار»لبنان می نویسد، عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، حمله روز جمعه رژیم اسرائیل به منطقه ای در جنوب بیروت را محکوم کرده و گفته، لبنان اجازه نخواهد داد این رژیم از اوضاع بی ثبات منطقه به سود خود استفاده کند. عراقچی اشاره کرده که این حمله، نقش آشکار حقوق و هنجارهای بین المللی و به ویژه نقض حاکمیت لبنان بوده است. وی همچنین از جامعه بین المللی خواسته ضمن محکوم کردن این کار رژیم اسرائیل، جلوی تکرار رخدادهای مشابه را در آینده بگیرد.


در پایان، سایت خبری«اکسپرس تریبیون»پاکستان از احتمال امتداد یافتن خط لوله گاز ایران پاکستان به چین خبر داده است. این سایت می نویسد، با وجود مخالفت های شدید ایالات متحده با این خط لوله، در حرکتی استراتژیک، دو کشور چین و پاکستان احتمال امتداد این خط لوله تا چین را بخشی از کریدور اقتصادی میان خود مورد توجه قرار داده اند. به نوشته این روزنامه، قرار است در دیدار روز ۲۶ اوت(دو روز دیگر) میان مقامات چینی و پاکستانی، دو کشور درباره امتداد این خط لوله از گوادار به غرب چین بحثکنند. این در حالی است که پیش از این قرار بود خط لوله مذکور با نام «خط لوله صلح»، گاز ایران را به پاکستان و سپس هند منتقل کند.