«تاکنون ۸۰۰ هزار سکه تحویل متقاضیان شده است». این جمله‌ای نقل شده از عضو جدید هیات مدیره بانک ملی و مدیر کل سابق ریالی و نشر بانک مرکزی توسط خبرگزاری‌ها است.
با توجه به اینکه در فاز اول پیش‌فروش سکه از ۲۹ آذر ماه سال گذشته تاپایان همان سال، تعداد ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار سکه به نرخ ۵۴۶ هزار تومان پیش فروش شد، با تحویل شدن ۸۰۰ هزار سکه به صاحبان آنها از ۲۹ فروردین طی ۹ روز کاری گذشته، می‌توان نتیجه گرفت که تقریبا ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار سکه دیگر در فاز اول پیش‌فروش‌ها در صف تحویل به بازار است. عضو هیات مدیره بانک ملی در این گفت‌وگوها بدون اعلام آمار، گفته که استقبال خوبی از گواهی سپرده شده و برخی هم برای دریافت سکه مراجعه نکرده‌اند.
در بازار ارز نیز ورود ارز به نرخ زیر بازار با فاصله زیاد کماکان ادامه دارد که البته کم و زیاد شدن میزان ورودی ارز نوسان قیمت‌ها را در پی داشته و همچنان مورد انتقاد فعالان بازار است.
عباس کمره‌ئی با بیان اینکه تاکنون حدود ۸۰۰ هزار سکه توسط بانک ملی تحویل متقاضیان شده، در مورد تعداد افراد مراجعه کننده برای دریافت سکه گفت: آماری از میزان افراد مراجعه‌کننده ندارم و طبیعی است که عده‌ای مراجعه نکرده و برخی هم از سایر ابزارها استفاده کرده‌اند.
وی در پاسخ به این سوال که میزان استقبال از سایر ابزارها چقدر بوده، گفت: آمار میزان استفاده از سایر ابزارها را ندارم و تنها آمار تقریبی تحویل سکه مشخص شده اما استقبال از دریافت گواهی سپرده در این مدت مناسب بوده‌ است.
عضو هیات مدیره بانک ملی یادآور شد: ‌ نرخ خرید سکه توسط بانک ملی ۶۳۶ هزار تومان است و فعلا تغییری نمی‌کند.
وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما عرضه سکه‌های پیش‌فروشی عامل اصلی کاهش قیمت سکه بوده، گفت: پارامترهای مختلفی بر کاهش قیمت سکه تاثیر‌گذار است که می‌توان به نرخ ارز و قیمت جهانی طلا اشاره کرد.
کمره‌ئی ادامه داد: با توجه به اینکه قیمت ارز در روزهای اخیر در بازار به طور نسبی کاهش یافته و بر قیمت سکه تاثیرگذار بوده و همچنین کاهش نگرانی‌ها ناشی از عدم اجرای تعهدات بانک مرکزی قبل از آغاز طرح و افزایش عرضه سکه موجب کاهش قیمت سکه در بازار شد.
با توجه به تحویل ۸۰۰ هزار سکه در تقریبا ۹ روز کاری به طور متوسط روزانه نزدیک به ۸۹ هزار سکه تحویل مشتریان شده است. فروش تدریجی سکه‌های پیش‌فروش شده و وارد شدن حداقل بخش کوچکی از آنها به بازار بی‌شک در کاهش قیمت‌ها موثر است. اما افت قیمت‌ سکه در روز شنبه بیش از آنکه به تزریق سکه‌ها مربوط باشد، به فروش ارز در بازار مربوط است.
به گفته صرافان قیمت دلار در روز شنبه اول هفته به دلیل ورود دلار با نرخ‌هایی پایین‌تر از سطح قیمت قبلی موجب افت قیمت‌ها شد. در این راستا با خبر شدن سریع اغلب کسانی که در بازار ارز و سکه سرمایه‌گذاری کرده‌اند نیز فارغ از اینکه خود مکانیسم جالبی دارد، موجب شد تا در روز شنبه همه فروشنده باشند. بر عکس این شرایط در روز گذشته اتفاق افتاد.
ورود ارز ارزان‌تر به بازار متوقف شد و قیمت دلار دوباره در مسیر افزایشی قرار گرفت. در حالی که روز شنبه دلار با تقریبا ۱۰۰ تومان کاهش قیمت تا ۱۶۵۰ تومان سقوط کرده بود، دیروز نسبت به آن سطح قیمتی ۸۰ هزار تومان افزایش داشت و به ۱۷۳۰ تومان فروخته شد. در واقع قیمت ۱۷۳۰ تومانی دیروز نسبت به نرخ ۱۷۵۰ تومانی روز پنج‌شنبه اگرچه ۲۰ تومان کاهش داشت اما نسبت به روز شنبه افزایش یافته و دوباره از ۱۷۰۰ تومان فرا رفته است.
تازه‌ترین تحرکات و تصمیمات دولت بر این امر استوار شده که شرکت‌ها، سازمان‌ها و مراکز دارای ارز صادراتی بتوانند به نرخ توافقی در بازار بفروشند. به گفته یکی از صرافان که به صورت تلفنی به وی پیشنهاد فروش دلارهای کلان به نرخ زیر بازار داده شده صاحبان دلارها به شدت در مورد افشا شدن نام شخص حقیقی یا حقوقی فروشنده محتاط هستند. این شرایط البته با تمهیدات جدید به مرور تعدیل شده ورود دلارها به بازار بازهم مانند روز شنبه ممکن است قیمت‌های بازار را کاهش دهد.
در صورتی که بازار این شرایط را به عنوان یک رویه بپذیرد بازار هر آن منتظر ورود دلار است و طبعا قیمت‌های خود را در معرض تعدیل خواهد دید. این همان چیزی است که عرضه و تقاضا را تشکیل می‌دهد و بازار خود را با قیمت‌های جدید وفق می‌دهد. در همین راستا در صورتی که نگرانی‌های منطقه‌ای نیز برطرف شود، می‌توان از شرایط فعلی به بهترین وجه در جهت کاهش قیمت‌ها سود برد.
این وضعیت البته در حالی است که به نظر می‌رسد دولت با کم کردن سهمیه ارزی دولتی از مصارف غیرضروری حتی ارز مسافری، به دلارهای صادراتی اجازه داده تا برای رسیدن به یک نقطه سر به سر راهی بازار شوند.
این روش تنها دوستان را پولدار کردن است
در همین راستا برخی فعالان بازار نسبت به نحوه ورود ارز به بازار انتقاد دارند. اصغر سمیعی، رییس کانون صرافان کشور در این رابطه با انتقاد از اینکه برای فروش ارزهای صادراتی در بازار راه‌های بهتری نیز وجود دارد معتقد است که بانک‌ها و صرافی‌ها در این زمینه به بهترین شکل می‌توانند این رسالت را بر عهده بگیرند. وی می‌گوید: چه دلیلی دارد که دلارهای صادراتی بسته بسته وارد بازار شود. آن هم به نحوی که موجب نوسان شدید قیمت در یک روز شده به طوری که ۱۰۰ تومان از قیمت ارز در یک روز بکاهد و دوباره طی ساعات بعدی قیمت دوباره افزایش یابد. رییس کانون صرافان دراین زمینه به دنیای اقتصاد گفت: فروش ارز در بازار باید طوری باشد که کمترین نوسان قیمت را متوجه بازار کند و در عمل نسبت به قیمت بسته شده روزقبل، بیش از ۱۰ تومان نوسان نداشته باشد.
وی با بیان اینکه باید دانست که در نوسان قیمت تنها کسانی که بتوانند پیش‌بینی کنند سود خواهند برد، افزود: طبیعی است کسی امکان پیش‌بینی دارد که از اطلاعات نهانی با خبر باشد.
وی گفت: این طریق تزریق کردن تنها برخی را پولدار می‌کند و به عبارتی دوستان را پولدار کردن است. وی در پاسخ به این سوال که اگر فروش دلار به بانک‌ها سپرده شود، آیا مانند قبل صف صرافان در پشت در بانک‌ها تشکیل نمی‌شود، گفت: اگر قیمت واقعی باشد با نوسان اندک قیمت بانک‌ها می‌توانند، به صرافان با اندکی فاصله زیر قیمت بازار ارز بفروشند و صرافان با اندکی کارمزد دلار را در اختیار مصرف‌کننده قرار دهند.
قیمت‌ها در بازار
روز گذشته قیمت سکه با ۱۰ هزار تومان رشد تا ۶۷۵ هزار تومان افزایش یافت. نیم سکه نیز به نرخ ۳۵۰ هزار تومان فروخته شد و نسبت به نرخ سقوط کرده شنبه حداقل ۱۷ هزار تومان بالا آمد.
قیمت ربع سکه نیز در برخی نقاط با ۴۰۰۰ تومان افزایش تا ۱۸۲ هزار تومان افزایش یافت. بازارطلا دیروز بالاخره از افزایش قیمت جهانی طلا تا ۱۶۶۳ دلار تاثیر گرفت و هر گرم طلای ۱۸ عیار دوباره از ۶۸ هزار تومان فراتر رفت.
قیمت جهانی طلا
قیمت طلا در پایان معاملات هفتگی بازارهای جهانی در سطح ۱۶۶۳ دلار بسته مانده است. در بازارهای جهانی ارزش دلار در مقابل ارزهای عمده به ویژه یورو افت کرده به ۳۳/۱نزدیک شده است. در فدرال رزرو آمریکا به دلیل نرخ رشد اقتصادی ۲/۲ درصدی در ۳ ماهه اول ۲۰۱۲ که کمتر از انتظار بوده، زمزمه‌هایی در مورد امکان تزریق دور سوم پول به اقتصاد و خرید اوراق قرضه بر سر زبان‌ها است. این شرایط ضمن افزایش شاخص بازارهای سرمایه امکان تقویت بیشتر قیمت طلا و افت دلار را امکان‌پذیر می‌سازد.

منبع: دنیای اقتصاد