ملت ایران: کیلومتر ۱۳ جاده مخصوص شهید لشکری پارکینگ چیتگر، فضایی بالغ بر ۱۰هزارمترمربع که هرجمعه پذیرای خیل عظیمی از خریداران و فروشندگان خودرو از سراسر کشور است. با توجه به تعطیل شدن پارکینگ عبدل آباد و برخورد نیروی انتظامی با کسانی که در حاشیه های این خیابان اقدام به خریدوفروش خودرو می کردند دیگر تمام خریداران و فروشندگان به پارکینگ چیتگر مراجعه می کنند.

هزینه ورود به پارکینگ و گذاشتن خودرو برای فروش ۱۰هزارتومان است که در بدو ورود باید پرداخت شود. معمولا ۴۰درصد مراجعه کنندگان به این پارکینگ اعم از خریدار یا فروشنده مصرف کننده واقعی و ۶۰درصد دیگر واسطه های تهرانی و شهرستانی هستند. اما الان که بازار راکد است این تعادل برعکس شده و به قول واسطه ها اکثر کسانی که خودرو خود را در معرض فروش گذاشته اند چک پشت باجه دارند.

یکی از مزایای این پارکینگ این است که هر خودرویی که مورد معامله قرار بگیرد باید برگه کارشناسی داشته باشد تا قولنامه ثبت شود که باعثمی شود هرگونه شایبه تقلب در معامله از بین برود. وظیفه کارشناس علاوه بر تعیین صحت و اصالت خودرو سالم بودن و رنگ نداشتن خودرو و سلامت اتاق نیز است. هزینه کارشناسی هنگام بستن قولنامه ۳۰هزارتومان است و در صورتی که کارشناس بالای سر خودرو بیاید هزینه آن ۵۰هزارتومان می شود. به طور کلی هزینه معامله خودرو حدود صدهزارتومان می شود که در ایران معمولا برعهده فروشنده خودرو است. در پارکینگ چیتگر همه نوع خودرویی دیده می شود، از پیکان و رنو تا لندکروز که روز جمعه لندکروز سفید هشت سیلندر مدل ۲۰۱۳ به قیمت ۳۲۰میلیون تومان معامله شد. اما از این بازار نه خریدار راضی است نه فروشنده و نوعی سردرگمی در میان فعالان در این بازار هست و علت آن عدم ثبات قیمت است.

این در حالی است که درگیری لفظی بین رییس شورای رقابت و معاون وزیر صنعت و تجارت ادامه دارد و بازار خودرو همچنان بلاتکلیف است و فعالان این صنف از این روند دیگر کلافه شده اند. رضایی از فعالان این صنف می گوید: «بازار شب عید که به طور کلی نداشتیم و ترس از ارزان ترشدن قیمت خودرو همه را فروشنده کرده بود، اینور سال هم که داستان انتخابات و ردصلاحیت هاشمی و آمدن جلیلی بازار رو مثل دیوانه های زنجیری کرده بود و قیمت ها ثبات نداشت، الان هم که جو عمومی جامعه آروم شده و دیگه هیجان ها خوابیده آقایون جنگ زرگری رو شروع کرده اند.»

خودروسازان از قیمت های موجود ناراضی هستند و حتی مدعی ضرر و زیان در سال مالی خود شده اند. مجمع عمومی سایپا، یکی از دو خودروساز اصلی کشور که قرار بود ۳۰تیر برگزار شود به دلایل نامعلومی لغو شد. آرش پرنلو یکی دیگر از فعالان این صنف این ماه ها را بهترین فصل برای خریدوفروش خودرو می داند. به گفته وی همه ساله تابستان به علت اینکه اکثر مردم به مسافرت می روند و در ماه رمضان و وجود شب های قدر در این ماه و شرکت اکثریت مردم در این مراسم بازار خریدوفروش خودرو داغ می شود اما امسال علاوه بر اینکه بازار راکد است شاهد سیر نزولی قیمت ها نیز هستیم. به طور مثال قیمت پژو ۴۰۵ صفر که قبل از ماه رمضان ۲۸میلیون تومان بوده است الان و در ظرف دو هفته به ۲۶میلیون تومان رسیده است، پژو پارس نیز در این مدت با چهارمیلیون تومان کاهش به ۳۴میلیون تومان رسیده است. پراید Ex ایربگ دار نیز ۴۰۰هزارتومان کاهش داشته است و الان ۱۶میلیون و۲۰۰هزارتومان معامله می شود.

خودرو های خارجی نیز از این افت قیمت مصون نمانده اند و قیمت آنها نیز اندکی کاهش پیدا کرده است. علت این کاهش قیمت علاوه بر راکدبودن قیمت بازار کاهش نرخ ارز نیز بوده است به طوری که قیمت خودرو جنسیس از ۲۸۵میلیون به ۲۴۵میلیون تومان رسیده است یا خودرو هیوندای Ix۵۵ از ۲۴۰میلیون تومان به ۲۱۱میلیون رسیده است و انتظار می رود این کاهش قیمت ادامه داشته باشد و در صورت ادامه روند کاهش ارز این افت قیمت شدت بیشتری به خود می گیرد.

اما قیمت خودروهای دست دوم تا حدودی ثابت مانده است. پژو ۴۰۵ مدل ۹۰ بدون رنگ ۲۰میلیون تومان، پژو پارس مدل ۹۰ بدون رنگ ۲۷میلیون تومان و پراید مدل ۹۰ بدون رنگ ۱۳میلیون تومان خرید و فروش می شود. در آخرین تحولات در این بازار مدیرکل دفتر صنایع ماشین سازی و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رییس شورای رقابت اعلام کرده که موضوع تغییر پایه قیمت گذاری خودروها در جلسه این شورا بررسی خواهد شد. وی گفت خودروسازان مدعی اند که در اواخر سال ۹۰، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به آنها وعده داده بود که با توجه به افزایش هزینه های تولید، قیمت فروش محصولات آنها را افزایش دهد. وی با بیان اینکه در آن زمان با توجه به شرایط روز، سازمان حمایت از خودروسازان خواست افزایش قیمت ها در سال ۹۱ و طی چند مرحله صورت گیرد، خاطرنشان کرد: بر این اساس خودروسازان مدعی اند که قیمت های پایان سال ۹۰ که مبنای قیمت گذاری در شورای رقابت قرار گرفته، غیرواقعی و همراه با ضرروزیان بوده است.

با توجه به تحولات اخیر و صحبت های مسوولان انتظار می رود بعد از پایان ماه رمضان قیمت خودروهای داخلی جهش زیاد و در عوض خودروهای خارجی کاهش قیمت محسوسی را شاهد باشند.