اتحادیه اتاق ها و بورس های ترکیه از تاسیس ۱۱۳ شرکت با مشارکت و یا سرمایه گذاری اتباع ایرانی در ماه مارس(اسفند ۹۰ و فروردین ۹۱) در این کشور خبر داد.

به گزارش شبکه خبر براساس آخرین آمار منتشر شده اتحادیه اتاق ها و بورس های ترکیه، در ماه مارس از ۳۹۵ شرکت که با مشارکت اتباع کشورهای خارجی و یا سرمایه مستقیم آنان در ترکیه به ثبت رسیده است؛ ۱۱۳ شرکت با سرمایه و یا مشارکت ایرانیان تاسیس شده است.

این اتحادیه اعلام کرد: در سه ماه نخست امسال(میلادی) ۱۱۳۳ شرکت با سرمایه و یا مشارکت خارجی ها تشکیل شده است که ایرانیان در ۲۸۷ شرکت سرمایه گذاری کرده اند.

براساس آمار منتشر شده اتحادیه اتاق ها و بورس های ترکیه، شمار شرکت هایی که با مشارکت و سرمایه ی سرمایه گذاران آلمانی و روسیه ای در ترکیه تاسیس شده در دوره سه ماهه نخست امسال به ترتیب ۱۰۳ شرکت و ۴۸ شرکت است.

شمار شرکت هایی که با مشارکت و یا سرمایه گذاری مستقیم ایرانیان در ترکیه تاسیس شده در سال گذشته میلادی افزایش چشمگیری داشت و بنا به آمارهای رسمی، ایرانیان در صدر افراد خارجی که در تاسیس شرکت در ترکیه فعالیت دارند؛ قرار گرفته اند.

به نظر می رسد به دنبال کارشکنی عربهای شورای همکاری خلیج فارس به ویژه امارات(به عنوان شریک مهم تجاری ایران) و دنباله روی آنها از سیاستهای آمریکا در محدود کردن تجارت با ایران سرمایه گذاران ایرانی به تدریج مشغول انتقال سرمایه از امارات به ترکیه هستند.