در کف بازار قیمت آن تا ۳۳۴۰ تومان هم افت کردو نرخ خرید آن را نیز صرافان ۳۳۲۰ تومان بر تابلوها درج کردند. به نظر می رسد دلار به مرور از نرخ های هیجانی فاصله می گیرد. خوش بینی های منتج به افت سفته بازی و افت واردات مسیری تازه را برای دلار مشخص کرده اند.
دلار تمایلی برای بالارفتن دارد؟
روز گذشته بازار ارز و سکه شاهد کاهش قیمت بود. در بازار ارز قیمت دلار نسبت به روز سه شنبه اندکی دیگر کاهش یافت، اما با وجود افت قیمت جهانی طلا نرخ گرم طلای ۱۸ عیار کاهش داشته؛ در حالی که نرخ سکه ضمن افت موقت دوباره رشد کرد. با این حال قیمت سکه نیز همچنان نسبت به قیمت روز سه شنبه ۱۰ هزار تومان در مجموع کاهش داشته است.
بازار ارز در ظاهر تقاضایی را در صرافی ها نمی بیند در مدخل پاساژ افشار و سبزه میدان، اما انبوه دلالان همچنان با داد و فریاد برای دلار اعلام قیمت می کنند. همچنان در شرایطی که فعالان بازار منتظر افت بیشتر قیمت ها مانده اند، اما ظاهرا سفته بازی در این بازار همچنان طرفدار دارد. در این روزها البته بازارهای موازی نیز برای جذب نقدینگی مورد توجه قرار گرفته اند. بازار سهام در این روزها رشد شتابان قیمت ها و شاخص ها را به خود می بیند.
دیروز شاخص کل بورس با ۸۸۸ واحد افزایش نزدیک به ۷.۱ درصد دیگر افزایش داشت و تا ۵۱ هزار و ۹۴۲ واحد بالارفت. روند افزایش دوباره قیمت دلار پس از یک دوره افت شرکت های صادر کننده بورس را با افزایش قیمت سهم مواجه کرده است.
فارغ ازاین اتفاق خوشبینی به آینده صنعت و صادرات، تجمیع نقدینگی در این بخش را جذاب کرده است. بازار ارز اما در این روزها تمایلی به افزایش از سطح ۳۴۰۰ تومان نداشته است. در این سطح اغلب فروشنده ها فعال ترند. زیر قیمت ۳۲۰۰ تومان نیز تقاضا برای خرید آن قوت می گیرد.
در این روزها تا قبل از تعیین وزرای دولت یازدهم برخی اظهار نظرهای سیاسی در تلاش است تا ساختار سیاسی و فکری منتخب یازدهم را به نفع مخالفان فکری او مصادره کنند. این اتفاق البته از نظر بازار ارز دور نیست. در صورتی که این اتفاق و اظهار نظرهای تازه تشدید شود، بازار ارز به گمان به بیراهه رفتن بخشی از مطالبات عمومی از رییس جمهور منتخب واکنش از خود بروز خواهد داد. داز این رو از هم اکنون باید به ورود جریان های تازه در این بازار با مداقه نگریست. این موضوعات البته می تواند شایعه ای بیش نباشد اما بازار ترسویی مثل بازار ارز به هر چیز به دیده شک می نگرد.
فعلا برای مقابله و حل چالش برنامه هسته ای ایران با غرب تحرک خاصی از سوی منتخب یازدهم دیده نمی شود. با این حال تا اوایل مرداد ماه همچنان اظهار نظرهای سیاسی و گمانه زنی های بین المللی می توانند منشا ریسک های تازه در این بازار باشند.
قیمت های داخلی
دیروز دلار با نرخ ۳۳۸۰ تومان باز شد و تا بعد از ظهر با ۲۰ تومان کاهش به قیمت ۳۳۶۰ تومان فروخته شد. بر تابلوها قیمت خرید دلار تا ۳۳۲۰ تومان هم افت داشت. در بازار ارز بهای یورو نیز با حداقل ۲۰ تومان کاهش تا ۴۳۷۰ تومان ارزان شد. دیروز نرخ درهم امارات به ۹۱۵ تومان افت کرد. در بازار سکه اما قیمت هر قطعه سکه طرح جدید ابتدا تا ۱ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان کاهش داشت ولی در ادامه ۱۰ هزار تومان افزایش ثبت کرد. در این سطح بازهم از قیمت روز سه شنبه تقریبا ۱۰ هزار تومان پایین تر بود. نیم سکه نیز دیروز به ۶۰۰ هزار تومان رسید و دوباره با ۱۰ هزار تومان افزایش به سطح قیمت های روز سه شنبه بازگشت. ربع سکه نیز با همین شرایط در سطح ۴۱۰ هزار تومان باقی ماند. دیروز بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار تا ۱۰۴ هزار و ۵۰۰ تومان افت کرد.
در مرکز مبادلات
دیروز نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی با ۳ ریال افزایش به ۲۴ هزار و ۷۹۰ ریال اعلام شد. یورو اما با ۲۱۵ ریال کاهش به ۳۲ هزار و ۱۶۱ ریال رسید و پوند انگلیس هم با ۱۳۰ ریال کاهش تا ۳۷ هزار و ۵۷۵ ریال تعدیل شد. درهم امارات، اما با یک ریال افزایش ۶ هزار و ۷۴۹ ریال تعیین شد.
در بازارهای جهانی
بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری دیروز در بازار لندن تا ۱۲۵۵ دلار تا ساعت ۱۹:۳۰ به وقت تهران رسید که نسبت به قیمت آن در بعد از ظهر سه شنبه ۵ دلار بیشتر بود. بازارهای جهانی تا روز جمعه اتفاق خاصی را مد نظر ندارند. در این روز نرخ بیکاری ماه ژوئن اعلام خواهد شد. افزایش میزان شغل های ایجاد شده احتمالی در صورت برآورده ساختن انتظارات مقامات فدرال رزرو، برنامه کاهش خرید اوراق قرضه را با قدرت بیشتری به جلو خواهد راند. در غیر این صورت حرف های جدید ممکن است برای تداوم سیاست های فعلی در این کشور شنیده شده و قیمت طلا را با افزایش مواجه کند.
نرخ طلا منتظر آدینه
در این راستا به گزارش بلومبرگ، به طور ویژه و در شرایط حاضر طلا می تواند از داده های اقتصادی روز جمعه که به انتشار میزان استخدام بخش غیرکشاورزی آمریکا اختصاص دارد منتفع شود، البته اگر این داده ها ضعیف تر از انتظارات باشد.
اگر این اتفاق رخ دهد در بازارها شاهد شرایط عدم اطمینان بیشتری از روند تصمیم گیری فدرال رزرو خواهیم بود. مساله مشاغل در اقتصاد آمریکا بسیار مورد اهمیت است. اگر شمار استخدامیان به زیر ۱۰۰ هزار نفر برسد می توانیم شاهد رشد طلا به سمت ۱۲۸۰ و ۱۲۹۰ دلار باشیم و شاید هم ۱۳۰۰ دلار در اونس نیز به چالش کشیده شود.
طبق نظرسنجی ها انتظار می رود شمار استخدام بخش غیر کشاورزی آمریکا در ماه ژوئن به رقم ۱۵۵ تا ۱۶۶ هزار نفر برسد. در ماه مه شاهد رشد ۱۷۵ هزار نفری بوده ایم.
یکی دیگر از عواملی که می تواند طلا را در روند رو به رشدش یاری کند، شکستن سطح ۱۰۰ دلار در بشکه توسط نفت خام است. بهای نفت در سال جاری بارها تا رقم ۹۹ دلار در هر بشکه بالا رفت، اما در شکستن سطح مهم ۱۰۰ دلاری ناتوان نشان داد.