به گزارش ملت ایران به نقل از فرهنگ نیوز، والنتینا ترشکووای ۷۶ ساله اظهار کرد: مریخ سیاره مورد علاقه وی بوده و رویای سفر به آن را دارد.

این فضانورد روس گفت: ما محدودیت های انسان را می شناسیم و برای ما این مساله مانند یک رویا باقی مانده است. به احتمال زیاد اولین سفر بدون بازگشت خواهد بود اما من برای آن آماده ام.

ترشکووا که در سن ۲۶ سالگی پس از انجام یک سفر فضایی تک نفره به یک قهرمان بین المللی تبدیل شده بود، اظهار کرد که بخشی از گروهی بوده که امکان سفر به سیاره سرخ را بررسی می کردند.

این کارگر سابق کارخانه نساجی، ماموریت فضایی خود را در سال ۱۹۶۳ در فضاپیمای ووستوک VI انجام داد.

وی یک زمانی که در یک برنامه فضانوردی در مسکو استخدام شد، یک چترباز آماتور بود.

او به همراه سه زن دیگر به عنوان بخشی از پروژه کروشف برای اعزام اولین زن به فضا از اتحاد جماهیر شوروی آموزش دیده بود. اما ترشکووا تنها زنی بود که این ماموریت را به پایان رساند.

وی به همین دلیل عنوان قهرمان اتحاد شوروی را به دست آورد.

در طول این ماموریت سه روزه، ترشکووا ۴۸ بار زمین را دور زده و در آن زمان رکورد جدید تکمیل بیشترین مدار در کوتاهترین زمان را ثبت کرد.

پرواز وی یک پروگاندای بزرگ برای اتحاد جماهیر شووری بود. ترشکووا بعدها مدال طلای صلح را برای نقش خود به عنوان سخنگوی اتحاد جماهیر شوروی از سازمان ملل دریافت کرد.

در روز ۱۶ ژوئن(۲۶ خرداد)، روسیه پنجاهمین سالگرد پرواز تاریخی ترشکووا را جشن خواهد گرفت.

محققان پیش بینی کرده اند که فضانوردان در مسیر سفر به مریخ در معرض بمباران تابشهای کیهانی برابر با هفته ای یکبار سی تی اسکن کامل بدن در طول یکسال قرار خواهند گرفت.

این دوز برای افزایش خطر ابتلا به سرطان تا سه درصد در آنها کافی است اما کارشناسان هشدار داده اند که ابهامات زیادی در مورد تاثیر محیط فضا بر بدن انسان وجود دارد.

ناسا قصد دارد یک گروه فضانورد را تا اواسط دهه ۲۰۳۰ به مدار سیاره مریخ بفرستد. سازمانهای خصوصی مانند گروه Inspiration Mars نیز به دنبال داوطلبانی برای اعزام به مریخ هستند.